ŻÓŁWIE MORSKIE MASOWO ZJADAJĄ PLASTIK! – TO DLA NICH DROGA DO ŚMIERCI
Żółwie morskie masowo jedzą plastikowe torby. Od dawna przyjęto, że dzieje się tak, ponieważ wyglądają one jak meduza. Jednak Matthew Savoca, doktorant ekologii na University of California Davis, nie był zadowolony z takiego wyjaśnienia sprawy. Wierzył, że tkwi w tym coś więcej. Poświęcił swoją pracę doktorską zrozumieniu, dlaczego zwierzęta morskie mylą odpady z tworzyw sztucznych z żywnością i skazują się na śmierć. Oto co ustalił.
Nęcący zapach
Od dawna mówi się, że żółwie morskie jedzą plastikowe torby, ponieważ wyglądają jak meduza.
Matthew Savoca w swojej pracy doktorskiej postanowił jednak zbadać inną przyczynę tego problemu.
Za swoje odkrycie otrzymał nawet nagrodę Science & SciLifeLab 2018 dla młodych naukowców w dziedzinie ekologii i środowiska.
Otóż badacz ustalił, że biofilmy (złożone z drobnoustrojów, glonów, roślin i bardzo małych zwierząt) gromadzą się na plastikach w środowisku morskim, a następnie wydzielają nęcący zapach.
Zwierzęta morskie myślą, że plastik to tak naprawdę pożywienie.
W przypadku żółwi morskich, których dieta składa się z trawy morskiej i alg, tworzywa sztuczne pokryte biofilmami z glonów okazują się idealną i tragiczną „pułapką węchową”.
Innymi słowy: jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z liną, która spędziła dłuższy czas w wodzie w nadmorskim doku, nietrudno wyobrazić sobie, jak plastikowa torba zanurzona w oceanie, powoli pokryta glonami, może wyglądać jak pyszna trawa morska dla żółwia morskiego.
Prosta droga do śmierci
W krótki filmie z Australian Academy of Science dr Denise Hardesty (umieszczony na końcu artykułu) wyjaśniono, że szacuje się, że ponad połowa żółwi morskich na świecie połknęła plastik, a „żółw, który połknął jeden kawałek plastiku, ma 20% szans na śmierć”.
Po zjedzeniu 14 kawałków plastiku istnieje 50% szans na śmierć.
Tym samym każda foliowa torebka czy inne tworzywo sztuczne pływające w wodzie morskiej staje się potencjalnym pokarmem dla żółwia i jego prostą drogą do skracania życia.
Społeczność badawcza ekologów zastanawia się, jak zniechęcić zwierzęta morskie do spożywania plastiku.
My wszyscy w tym czasie możemy zrobić to, co w naszej mocy, eliminując opakowania z tworzyw sztucznych tam, gdzie to tylko możliwe, by uratować życie zwierząt nie tylko morskich.
⇒ Czytaj także: MORZE PLASTIKU NA KARAIBACH – SZOKUJĄCE ZDJĘCIA DAWNEGO RAJU
♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie ⇒ KLIK
♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu ⇒ KLIK
♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
https://www.youtube.com/watch?v=JIklRSR0ov4