TE ZIOŁA ZNACZĄCO WPŁYWAJĄ NA NASTRÓJ I PAMIĘĆ, ALE CZY NA PEWNO KORZYSTNIE?
Czy istnieją zioła, które mogą znacząco wpływać na nastrój i pamięć? Okazuje się, że tak, a udowodnili to w swych badaniach naukowcy z Wydziału Psychologii z Uniwersytetu Northumbria. Jakie to zioła i w jakiej formie należy je przyjmować? Czy rezultat ich przyjmowania zawsze jest korzystny?
Mięta i spółka
Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Northumbria zioła takie jak mięta pieprzowa i rumianek oraz rozmaryn i lawenda mają znaczący wpływ na nastrój i pamięć, zwłaszcza u osób starszych
Naukowcy odkryli, że picie herbaty z mięty pieprzowej poprawia czujność, a herbata rumiankowa działa uspokajająco.
Odkryli również, że wąchanie aromatów rozmarynu i lawendy wpłynęło na pamięć u osób w wieku powyżej 65 lat, ale w różny sposób.
Podczas gdy zapach rozmarynu poprawiał ich pamięć, lawenda ją osłabiała.
Napar na lepszą pamięć
W jednym z badań naukowcy poprosili 180 ochotników o wypicie naparu z rumianku lub mięty pieprzowej i sprawdzili ich zdolności poznawcze oraz nastrój przed i po wypiciu płynu.
Grupa kontrolna dla porównania piła gorącą wodę.
Następnie poddano badanych kilku komputerowym testom.
Odkryto, że mięta poprawia i pobudza zarówno nastrój, jak i funkcje poznawcze, pomagając poprawić pamięć długotrwałą, pamięć roboczą i czujność.
Natomiast rumianek działa uspokajająco i wyciszająco, co znacznie spowalnia pamięć i szybkość uwagi.
Osoby, które wypiły herbatę miętową, były w stanie zapamiętać więcej słów i osób na zdjęciach, które widziały, natomiast ludzie, którzy pili rumianek, wolniej reagowali na zadania.
Kwintesencja zapachu
W oddzielnym badaniu 150 zdrowych osób w wieku 65 lat i starszych umieszczono w pokojach z rozpylonym zapachem olejków eterycznych rozmarynu i lawendy lub w pokoju kontrolnym bez zapachu.
Poproszono ich następnie o wykonanie testów, które ocenią ich pamięć prospektywną – zdolność do pamiętania o zrobieniu czegoś w danym momencie (np. przyjmowania leków) lub po otrzymaniu impulsu (np. wysłania listu po zobaczeniu skrzynki pocztowej).
Badani wypełniali również test oceny nastroju.
Ci, którzy przebywali w pokoju, gdzie unosił się zapach rozmarynu, wykazywali znacznie lepszą pamięć prospektywną, z wynikami testu o 15% wyższymi niż ci, którzy byli w pokoju bez aromatu.
Byli też bardziej czujni.
Natomiast ci, którzy spędzili czas w pokoju pachnącym lawendą, wykazywali znacznie większy spokój i zadowolenie, ze zmniejszoną zdolnością pamiętania o zrobieniu czegoś w danym momencie.
Interesującym faktem jest kontrastujące działanie różnych ziół na nastrój i pamięć oraz ich korzystny wpływ, szczególnie w starszych grupach wiekowych.
Wydział Psychologii Uniwersytetu Northumbria przeprowadził szereg badań nad wpływem ziół i substancji roślinnych na nastrój i pamięć.
Odkryli również, że szałwia, żeń-szeń, melisa i miłorząb japoński mogą mieć pozytywny wpływ na poprawę sprawności umysłowej.
⇒ Czytaj także: 9 POPULARNYCH LEKÓW POWIĄZANYCH Z DEMENCJĄ I UTRATĄ PAMIĘCI
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.