TERAPIA WISCERALNA – MASUJ BRZUCH NA ZDROWIE!
Terapia wisceralna swoją tradycją sięga korzeni medycyny ludowej narodów słowiańskich. Jest metodą rozluźniającej terapii narządów jamy brzusznej, która wspomaga przywracanie równowagi pomiędzy układem mięśniowo-szkieletowym a narządami wewnętrznymi. Dzięki niej można pozbyć się problemów z kręgosłupem, poprawić pracę żołądka, nerek, narządów płciowych i wiele, wiele więcej… Poznajcie zdrowotne właściwości masażu brzucha.
Kilka słów o tradycji…
Terapia wisceralna wyrosła z tradycji medycyny ludowej narodów słowiańskich, kiedy to dla zdrowotności masowano brzuch garnkiem.
Później technika ta ewaluowała i masaże brzucha stały się bardzo popularną metodą leczenia różnych przypadłości na terenie ziem polskich okresu rozbiorowego, międzywojennego i również czasów powojennych.
Świetność tej metody powróciła za sprawą przedstawicieli naszych wschodni sąsiadów – na Ukrainie profesora Nauk Medycznych Łukjana Andrijuka – szefa Katedry Rehabilitacji i Medycyny Alternatywnej Uniwersytetu Medycznego we Lwowie, a w Rosji profesora Aleksandra Ogułowa.
To właśnie ten ostatni namawia nas, abyśmy się więcej uśmiechali oraz często masowali i uciskali swoje brzuchy, ponieważ bałagan w jelitach oraz zastoje żylne i limfatyczne są przyczyną wielu chorób.
Techniki wisceralne są technikami leczenia manualnego, powolnego masowania i delikatnego „ugniatania” brzucha, które mogą być stosowane przez lekarzy lub fizjoterapeutów.
Istota terapii wisceralnej
Istotą terapii wisceralnej jest głęboko rozumiana profilaktyka narządów wewnętrznych jamy brzusznej polegająca na rozluźnianiu mięśni gładkich narządów wewnętrznych, zwieraczy jamy brzusznej, rozluźnianiu otrzewnej i krezek, rozluźnianiu napięć pomiędzy narządami i przestrzeniami wokół nich oraz kręgosłupem, a także poprawa cyrkulacji płynów ustrojowych (krew i limfa).
Narządy wewnętrzne przyczepiają się do układu mięśniowo-szkieletowego.
Jeśli powstaje w nich napięcie, np. z powodu zaparć, wówczas organy zaczynają „ciągnąć” za struktury układu mięśniowo-szkieletowego, powodując ich nieprawidłowe położenie.
Zlikwidowanie zastojów żylno-limfatycznych w narządach i w przestrzeniach wokół nich oraz wyeliminowanie przemieszczeń narządów wewnętrznych, prowadzi do szybszej regeneracji organów oraz normalizacji ich czynności fizjologicznych i regeneracji całego organizmu, bez konieczności stosowania silnych preparatów leczniczych.
Dzięki zabiegom manualnym polegającym na rozluźnianiu brzucha niezaprzeczalnie polepszamy stan narządów wewnętrznych i usuwamy ewentualny zespół bólowy.
Głównie chodzi o poprawę krążenia krwi w jamie brzusznej.
Wtedy też dochodzi do odruchowego zwiększenia przepływu krwi w okolicy klatki piersiowej, głowy, kręgosłupa, ramion i nóg, co umożliwia pacjentowi powrót do całkowitego zdrowia.
Co można wyleczyć?
Terapia wisceralna leczy głównie schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego w połączeniu z układem narządów wewnętrznych.
Prawidłowo wykonany zabieg jest bezbolesny dla pacjenta.
Wskazaniami w terapii wisceralnej są następujące schorzenia:
- przewlekłe i ostre bóle głowy i kręgosłupa;
- zapalenie pęcherzyka żółciowego;
- zespół jelita drażliwego, nerwice żołądka itp.;
- niespecyficzne bóle kręgosłupa oraz niektóre bóle stawów obwodowych;
- stany zastoinowe wątroby;
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;
- nietrzymanie moczu;
- przewlekłe zaparcia;
- bolesne miesiączki, problemy obrzękowe oraz wysiękowe;
- problemy z prostatą;
- zapalenia jelit;
- stany zastoinowe nerek oraz w miednicy małej;
- żylaki odbytu oraz kończyn dolnych;
- zaburzenia pracy płuc i serca;
- choroby tarczycy;
- kamienie w pęcherzyku żółciowym;
- choroby układu oddechowego, np. zapalenie oskrzeli;
- odtruwanie organizmu z toksyn.
Przeciwskazania
Wśród przeciwwskazań do stosowania terapii wisceralnej wymienia się:
- perforację wrzodu żołądka;
- stan narkotyczny i nietrzeźwości;
- nowotwory we wszystkich ich postaciach;
- stan ostrego brzucha;
- krwawienie wewnętrzne;
- choroby przenoszone drogą płciową;
- mielopatię;
- otwartą gruźlicę;
- postępujące choroby mózgu i jego obrzęk;
- zakrzepicę naczyń;
- choroby psychiczne;
- kolagenozy;
- ostre choroby zakaźne z wysoką gorączką;
- choroby układu sercowo-naczyniowego w ostrej fazie.
Warto jednak zaznaczyć, że niektóre przeciwskazania mogą być względne i wymagają konsultacji z doświadczonym terapeutą.
Profesor Aleksander Ogułow zachęca, byśmy korzystali z profesjonalnych terapii wisceralnych oraz sami nauczyli się pracy z brzuchem, ponieważ: umożliwia ona naprawdę masową profilaktykę oraz poprawę stanu zdrowia ludności. Praca z narządami wewnętrznymi pozwala oddziaływać bardziej aktywnie, tak na autonomiczny, jak i centralny układ nerwowy, poprawia stan psychiczny, sprawiając, że człowiek staje się bardziej odporny na stres i negatywne wpływy środowiska.
⇒ Czytaj także: EVA REICH I MASAŻ DOTYK MOTYLA
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
https://www.youtube.com/watch?v=JFShXCEVVvs