SZCZEPIONKA PRZECIW LEPTOSPIROZIE MOŻE ZABIĆ TWOJEGO PSA!
Leptospiroza jest chorobą bakteryjną, która rozprzestrzenia się przez mocz zainfekowanych szczurów, dzikich zwierząt i psów. Chociaż wykryta we wczesnym stadium jest uleczalna, może stanowić poważne zagrożenie dla szczeniąt i młodych zwierząt. Dlatego też właściciele czworonogów często decydują się na podawanie im „uodparniającej” szczepionki. Niestety, Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA) ostrzega, że może ona nawet zabić twojego pupila!
Leptospiroza – groźna czy nie?
Jak już wyżej wspomniano leptospiroza to choroba bakteryjna, która w około 20 proc. przypadków, prowadzi do śmierci, zazwyczaj dlatego, że jej wczesne objawy są powszechne dla wielu innych chorób i mogą nie zostać prawidłowo rozpoznane.
Według informacji Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii, objawy leptospirozy mogą obejmować „gorączkę, dreszcze, tkliwość mięśni, niechęć do poruszania się, zwiększone pragnienie, zmiany w częstotliwości lub ilości oddawanego moczu, odwodnienie, wymioty, biegunka, utrata apetytu, senność, żółtaczka (zażółcenie skóry i błon śluzowych) lub bolesne stany zapalne w obrębie oczu” i wiele innych.
Zwierzęta zarażają się leptospirozą najczęściej od zakażonych gryzoni, kontakt z innymi zarażonymi zwierzętami lub przez picie wody z zanieczyszczonych źródeł, takich jak stawy, kałuże lub strumyki.
Sama choroba nie jest nowa i nie jest częsta u psów, aczkolwiek wzrost świadomości weterynaryjnej i badania doprowadziły do wzrostu ilości diagnoz.
Nobivac L4 – szczepionka, która może zabić
Wraz ze wzrostem pozytywnych diagnoz zaczęto także zastanawiać się nad wprowadzeniem profilaktycznych szczepień dla psów.
I tak oto w 2013 roku w celu pokrycia nowszych szczepów bakterii występujących w Europie, wprowadzono na rynek Nobivac L4 – nową czterowalentną szczepionkę przeciwko leptospirozie.
Szczepionka ta nie jest zaliczana do tzw. kalendarza szczepień obowiązkowych, jednak mimo to niektórzy weterynarze zalecają podawać ją psom.
Problem w tym, że zgromadzone raporty wskazują na to, że szczepionka przeciw leptospirozie odpowiedzialna jest za wiele zgonów i poważnych odczynów poszczepiennych.
Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA) ostrzega nawet przed jej podawaniem szczeniętom w wieku poniżej 12 tygodnia życia, ponieważ może wywołać u nich tę chorobę.
Nobivac L4 związana jest z także z pojawieniem się wczesnej niewydolności nerek u starszych zwierząt oraz działaniami niepożądanymi występującymi bezpośrednio po jej podaniu (głównie napady padaczkowe, powiększone węzły chłonne i ślepota).
W latach 2014-2016 z iniekcją szczepionki przeciw leptospirozie powiązano ponad 2000 poszczepiennych efektów ubocznych, w tym 120 zgonów psów.
Kiedy informacje te zyskały rozgłos, szczepionka Nobivac L4 trafiła pod stały nadzór rządowej Dyrekcji Medycyny Weterynaryjnej (VMD), lecz jej producenci stanowczo odmawiali ujawnienia pełnej liczby znanych działań niepożądanych.
Nie wiadomo więc, ile jeszcze negatywnych skutków może przynieść, aczkolwiek większość weterynarzy w Ameryce i Wielkiej Brytanii jest przeciwna podawaniu jej zwierzętom.
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.