CZAS SPĘDZANY NA SMARTFONACH UPOŚLEDZA WZROK DZIECI

Według nowej metaanalizy opublikowanej w Journal of Medical Internet Research, nadużywanie smartfonów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia objawów upośledzenia wzroku, w tym krótkowzroczności, astenopii i chorób powierzchni oka, zwłaszcza u dzieci.
Nowe badanie z metaanalizą wykazało, że korzystanie ze smartfonów może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia wad wzroku u dzieci i młodych dorosłych.
Według autorów jednym z celów badania, opublikowanego w Journal of Medical Internet Research, było wykorzystanie metaanalizy (analiza statystyczna łącząca wyniki wielu badań naukowych) do dalszego ustalenia potencjalnych interwencji mających na celu ograniczenie szkodliwego wpływu nadużywania smartfonów na wzrok w tej podatnej subpopulacji.
Autorzy dokonali przeglądu 14 badań obejmujących łącznie 27 110 osób w wieku od 9,5 do 26 lat.
Wyniki wykazały statystycznie istotny wzrost ryzyka wystąpienia objawów ocznych, w tym krótkowzroczności, astenopii i chorób powierzchni oka, zwłaszcza u dzieci.
Według badania częstość występowania problemów ze wzrokiem dramatycznie wzrosła wraz z ciągłym wzrostem konsumpcji mediów cyfrowych przez młodzież.
Autorzy cytują kilka badań wskazujących, że duża część populacji cierpi obecnie na zaburzenia widzenia.
Według jednego z badań cytowanych przez autorów szacuje się, że 49,8% (4,8 miliarda) i 9,8% (0,9 miliarda) światowej populacji będzie cierpiało na krótkowzroczność do 2050 roku.
W kilku badaniach przeanalizowanych pod kątem metaanalizy stwierdzono zwiększone wykorzystanie urządzeń cyfrowych u dzieci w wieku 2-11 lat.
Jedno badanie, które obejmowało dzieci w wieku 9-11 z 12 krajów, wykazało, że 54,2% dzieci przekracza zalecany czas spędzany przed ekranem (maksymalnie 2 godziny dziennie).
Według innego badania cytowanego w metaanalizie, w porównaniu ze starszymi osobami, dzieci i młodzi dorośli są bardziej narażeni na niepożądane konsekwencje nadużywania smartfonów, ponieważ mają mniejszą samokontrolę w korzystaniu z tych urządzeń.
Autorzy wezwali do dalszych badań, ale stwierdzili, że nie należy bagatelizować ograniczeń czasowych korzystania ze smartfonów, ponieważ ich nadużywanie może skutkować znaczącymi szkodliwymi konsekwencjami fizycznymi, psychicznymi i społecznymi.
Ochrona przed promieniowaniem -> więcej na: www.odpromienniki.com
⇒Czytaj także: JAK MINIMALIZOWAĆ ZAGROŻENIA DLA DZIECI ZE STRONY SMARTFONÓW I WI-FI?
Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/