SEN – JAK SPAĆ, ABY SIĘ ZDROWO WYSPAĆ?
Sen. Możemy zdrowo się odżywiać, dbać o siebie, rozwijać się na wielu płaszczyznach, jednak gdy nasze ciało ma niedobór snu, żadne, nawet nasze najpiękniejsze marzenia, cele, zamiary, czy działania, nie mogą być w pełni zrealizowane. Organizm będzie dozował wydatkowanie energii, co odbędzie się kosztem naszego zaangażowania, entuzjazmu, uważności, optymizmu i naszej inicjatywy. Nawet jeżeli zamierzone działanie skutecznie doprowadzimy do końca, to będąc niewyspanym, nie będziemy w stanie w pełni świadomie go doświadczyć i czerpać żywej satysfakcji i radości z rezultatów naszych działań.
Sen jest fundamentalną podstawą naszej egzystencji.
Wraz z nawadnianiem, odżywianiem i wydalaniem stanowi nasz pas startowy do całej reszty zdrowego życia.
Co może spowodować cykliczny brak odpowiedniej ilości snu?
Możemy dostrzec problemy z koncentracją i pamięcią, apatię, spowolnienie reakcji na bodźce zewnętrzne, spadek odporności organizmu i zarazem zwiększoną podatność na infekcje, skłonności do przybierania na wadze, zaburzenia przemiany materii, problemy z ciśnieniem.
Przy długotrwałym niedoborze snu, mogą pojawić się nawet halucynacje.
Podczas gdy w ciągu dnia nasz umysł zajęty jest odbiorem, analizą i reakcją na bodźce dostarczane przez nasze zmysły, tak w ciągu nocy, organizm odcina informacje napływające ze świata zewnętrznego (zamyka oczy, nie mówi, nie porusza się itp.), a mózg może odpocząć od sczytywania świata wokół nas.
Mózg przestawia się wówczas na aktywność wewnętrzną.
Dotąd trwają liczne badania naukowe podejmujące próbę ustalenia, na czym dokładnie skupia się wewnętrzna praca mózgu podczas naszego snu.
Nie ulega wątpliwości, iż sen jest czasem regeneracji całego ciała, w tym i ośrodkowego układu nerwowego.
Neurofizjologowie przypuszczają, iż w naszym centrum dowodzenia odbywa się w tym czasie przesiew i segregacja nabytych w ciągu dnia informacji.
Porcja zebranych danych przerzucana jest z pamięci krótkotrwałej do trwałej, zasilając naszą stałą bazę danych.
Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz
Możemy odnaleźć w tym starym, polskim przysłowiu wiele głębi, ale możemy również dostrzec mądry, dosłowny i prosty przekaz.
Im bardziej zatem zadbamy o komfort naszego odpoczynku, tym lepsza będzie jego jakość.
Na komfort i jakość naszego snu, składa się wiele czynników.
Na co powinniśmy zwrócić naszą uwagę?
– Co i ile czasu przed snem spożywamy?
W godzinach popołudniowych i wieczornych powinniśmy unikać jedzenia słodyczy i ciężkostrawnych posiłków; najlepiej ostatni posiłek skosztować kilka godzin przed pójściem spać.
– By rozluźnić napięcia, ukoić myśli i dotlenić nasze ciało dobrze jest udać się na wieczorny spacer na świeżym powietrzu, najlepiej wśród żywej natury.
– Wyeliminować w czasie wieczornym silne, pobudzające bodźce i przekazy, a w szczególności neony świetlne, ogrom informacji z Internetu, pobudzające fale emocji emisje telewizyjne itp.
– Dobrze wywietrzyć pokój sypialny.
– Zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie łóżka.
Według zasad feng shui (chińskiej, starożytnej sztuki planowania przestrzeni) łóżko powinno być ustawione na środku pokoju zagłówkiem dosuniętym do ściany, tak by można było obejść je z trzech stron.
Należy unikać ustawienia łóżka na wprost drzwi i blisko okna.
– Dbać o to, by pościel była świeża, najlepiej z naturalnych materiałów i koniecznie w odpowiednich kolorach.
By sen był spokojny, powinniśmy otaczać się łagodnymi, pastelowymi kolorami i delikatnymi wzorami.
– Zdecydowanie mieć wygodne łóżko!
– Świadomie dbać o przestrzeń sypialni, tak byśmy czuli się w niej dobrze, bezpiecznie, komfortowo.
Regularnie oczyszczać, otaczać się rzeczami, które są dla nas przyjemne, zadbać by nie było przesytu, nieładu, bałaganu itp.
– Regularnie wyciszać się przed snem.
Może nam w tym pomóc głęboki oddech, odpowiednia muzyka i olejki eteryczne, czy przyjemne świece.
– Pamięć o tym, że nasza sypiania to nie jadalnia, ani sala kinowa, to miejsce, gdzie śpimy, odpoczywamy, kochamy się, gdzie nabieramy sił do życia.
– I przede wszystkim: spać odpowiednią ilość czasu.
Zdaniem większości badaczy i obserwatorów snu, średnia ilość godzin niezbędna dorosłemu człowiekowi, by zregenerować organizm po aktywnie spędzonym dniu, to 8 godzin.
„Mnie się nic nie śni”, ale według badań eksperymentalnych z wybudzaniem w fazie REM, aby nasz sen był zdrowy i pełnowartościowy, niezbędne jest wielokrotne śnienie w ciągu nocy.
Brak śnienia zatem nie jest stanem naturalnym, a jedną z form bezsenności.
Przyczyn bezsenności może być bardzo dużo, zwłaszcza w dzisiejszym, pełnym pośpiechu i niezdrowych zwyczajów świecie.
Poza przyjrzeniem się wymienionym wyżej wskazówkom, w przypadku zaburzeń zasypiania, możemy pokusić się o wypróbowanie sposobu podanego przez hinduskiego mistrza duchowego, Osho.
Według Osho ułatwić zasypianie może kubek ciepłego mleka z miodem.
Bardzo skuteczny jest także olejek CBD.
Na pewno nie zaszkodzi spróbować!
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
https://www.youtube.com/watch?v=0gQcmU8zQT4