SAMIEC OMEGA – WRAŻLIWY ROMANTYK CZY ŻYCIOWY NIEUDACZNIK?
Samiec omega – to określenie zwykło kojarzyć się z watahą wilków, której przewodzi dominujący osobnik alfa, zaś na końcu szeregu znajduje się najsłabszy osobnik omega. Okazuje się jednak, że w gatunku męskim, gdzie powszechnie pożąda się od mężczyzn siły i pewności siebie, coraz częściej pojawiają się na horyzoncie niestereotypowi mężczyźni, którzy dobrze nie radzą sobie z wyzwaniami współczesnego świata.
Samiec omega w wilczej hierarchii
Osobnik omega (nazwa zaczerpnięta od ostatniej litery współczesnego alfabetu greckiego) zajmuje ostatnie miejsce w hierarchii wilczej watahy.
Często określany jest mianem „kozła ofiarnego”, bowiem to na nim skupiane jest wywieranie presji i wyładowywanie agresji przez pozostałych członków grupy.
Przejawia się to w atakach fizycznych, pogardzie ze strony osobnika alfa, oczekiwaniu nieustannej uległości, niedopuszczaniu go do jedzenia lub pozwalanie mu na przyjęcie pokarmu dopiero wtedy, gdy wszyscy inni zjedzą, a nawet wygnaniu ze stada.
Wilczy samiec omega przybiera bardzo charakterystyczną postawę ciała, symbolizującą wszechogarniający go strach.
Jego ogon jest podkulony, a uszy i sierść spłaszczona.
Unika kontaktów z innymi członkami watahy, jednak kiedy już do nich dojdzie, często przewraca się na grzbiet i uwidacznia oblicze swej największej uległości – kuli ogon i pokazuje nieosłonięty brzuch.
Osobnikami omega zwykle stają się wilki, które przyłączają się do watahy, ale są albo stare i słabe, albo nie należą do rodziny tworzonej przez samicę i samca alfa.
Wielka uległość samców omega mimo wszystko nie odbiera im poczucia bycia potrzebnym całej grupie.
Osobniki te dobrze rozwiązują konflikty oraz pomagają w wychowywaniu młodych.
Mężczyźni – wilki
Socjologiczne ujęcie samca omegi w kontekście męskiego gatunku charakteryzuje mężczyznę, który nie respektuje zasad zachowania samca alfa.
Zajmują oni najczęściej ostatnie miejsce w społeczeństwie.
Zazwyczaj brakuje im napędu, aby odnieść sukces zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Nie odczuwają potrzeby konkurowania z innymi, odnoszenia zwycięstwa i chwalenia się swoimi osiągnięciami.
Wolą pozostać w cieniu siebie samych.
Samiec omega nie ma zbyt wygórowanego EGO, lubi pracować samotnie, ale profesjonalnie.
Zdarza się, że samce omega mają problemy z wartościowaniem siebie i innych.
Nie potrafią znaleźć konsensusu pomiędzy odpowiednim a niewłaściwym zachowaniem, działaniem, obyciem itp.
Mimo że są empatyczni, często tego nie okazują.
Są raczej introwertykami, unikają pozostawania w centrum uwagi, wolą się wycofać i stać z boku niż być królami towarzystwa.
Idealny partner(?)
Samiec omega to niemal ideał w kontaktach damsko-męskich.
Jest czuły, romantyczny, łagodny.
To on potrafi przytulić, pogłaskać, zrobić relaksujący masaż, przygotować ciepłą kąpiel.
Uwielbia głębokie rozmowy, przemyślenia i rozważania.
Mocno angażuje się w związek, woli stagnację niż ciągłe zmiany.
Do tego potrafi być miły, szarmancki i uczynny.
Problemem w relacjach partnerskich może okazać się jednak jego brak zdecydowania, nieumiejętność samodzielnego załatwiania formalnych spraw, podejmowania decyzji i chęć działania wedle „dobrych” rad innych.
Pedagog dr hab. prof. UAM Jacek Pyżalski zauważa, że samce omega od młodych lat, często padają ofiarą przemocy rówieśniczej w szkole.
Wykluczenie samca omegi z grupy rozpoczyna szereg agresywnych ataków kierowanych przez naczelnego przywódcę kliki, czyli samca alfę.
Stereotypowo przyjęło się określać samców omega mianem zamkniętych w czterech ścianach domatorów, outsiderów, zapatrzonych w komputer mężczyzn, którzy nie dbają o swój wygląd, wizerunek zewnętrzny, higienę i ubiór, którzy mają skrajne poglądy, którzy niezdrowo się odżywiają i w ogóle nie dbają o to, co inni o nich myślą i mówią.
Pamiętajmy jednak, że to tylko stereotypy, a samiec omego to, co prawda człowiek wycofany, ale ma jedną, ważną zaletę – ma serce i patrzy sercem…
Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
https://www.youtube.com/watch?v=_Dw9ciwobOI