PROTOKÓŁ WEDŁUG ASTHON EMBRY – DIETA I SUPLEMENTY KONTRA STWARDNIENIE ROZSIANE

Doktor Embry zainteresował się stwardnieniem rozsianym, gdy ta choroba została zdiagnozowana u jego syna. Odkrył on, że potencjalny wpływ na rozwój stwardnienia rozsianego mają czynniki żywieniowe. Dlatego też namawia on do stosowania diety Best-bet, która opisuje, które produkty należy wykluczyć, zredukować, a których spożycie trzeba zwiększyć. Co jeszcze ciekawego można znaleźć w protokole według Asthon Embry?

Czym jest jest protokół leczniczy?

Protokół leczniczy to zestaw zasad, które należy wdrożyć w codzienny tryb życia, żeby można było uzyskać lepszy efekt terapeutyczny.

Takie protokoły są opracowywane przez znanych neurologów, lekarzy medycyny funkcjonalnej, naukowców oraz zielarzy.

W skład takiego protokołu wchodzi dieta, a jest to bardzo ważny element, który pozwala na wyciszenie odpowiedzi autoimmunologicznego organizmu.

Kolejnym elementem są zestawy suplementacji, a jest to lista witamin, minerałów, ziół oraz suplementów diety, które są niezbędne do walczenia z objawami choroby, jej kolejnymi rzutami, ale też są niezbędne do odbudowania zniszczeń, które spowodowała choroba oraz do usunięcia z organizmu toksyn i oczyszczenia go ze zbędnych metali ciężkich.

protokół-leczniczy.jpg
foto.123rf.com

Bardzo duże znaczenie ma również wykonywanie dodatkowych czynności, które mają pomóc powrócić do zdrowia, a są to ćwiczenia fizyczne, ćwiczenie rozwijające umysł, elektrostymulacje, terapie psychologiczne, medytacje, a także ćwiczenia sfery duchowej.

Bardzo ważne jest to, że żaden z takich protokołów nie zaleca odstawienia leczenia farmakologicznego, ponieważ taką decyzję może podjąć tylko lekarz prowadzący, jeżeli stan chorego na tyle się poprawił, że można odstawić leczenie.

Taki protokół patrzy całościowo na problem stwardnienia rozsianego, a nie tylko skupia się na samych objawach choroby.

Zarówno lekarze, jak i naukowcy biorą pod uwagę, że podłoże stwardnienia rozsianego jest na poziomie komórkowym.

Organizm u osób chorych jest bardzo przeciążony, ma deficyty różnych związków, ale też nieprawidłowo funkcjonują jego jelita, a to z kolei wpływa na ogólny stan organizmu.

Dlatego protokoły lecznicze mają na celu likwidować niedobory w organizmie witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, aminokwasów i innych, ale też mają na celu uspokoić odpowiedź autoimmunologiczną poprzez zastosowanie suplementów, diety czy poprzez dbanie o prawidłowe funkcjonowanie jelit.

Na czym polega protokół wg Asthon Embry?

Asthon Embry to założyciel firmy, która finansuje badania nad CCSVI, ale też proroguje organizację charytatywną DIRECT-MS, która ma na celu promowanie strategii odżywiania dla osób chorych na stwardnienie rozsiane.

Doktor Embry zajął się tematem stwardnienia rozsianego w 1995 roku, kiedy zdiagnozowano jego syna.

Zajął się czytaniem różnej literatury, aby ustalić prawdopodobną przyczynę czynników, które powodują stwardnienie rozsiane, aby można je było wykorzystać do opracowania skutecznej terapii swojego syna.

stwardnienie-rozsiane.jpg
foto.123rf.com

Jak się okazuje, stosowanie się do jego zaleceń pozwala znacznie powstrzymać i spowolnić chorobę, a jego syn pozostaje w bardzo dobrym stanie bez objawów stwardnienia rozsianego.

Doktor Embry odkrył, że różne czynniki żywieniowe mają potencjalny wpływ na rozwój stwardnienia rozsianego, a propaguje on zasady żywieniowe według doktor Terry Wahls.

Embry namawia do zmiany nawyków żywieniowych, czyli do stosowania diety Best-bet, a opiera się to na różnych badaniach naukowych, które wykazują, że czynniki żywieniowe mają związek z początkiem oraz postępem choroby.

Bardzo ważne znacznie ma tutaj to, aby unikać w ogóle niektóre produkty spożywcze, ale też znacznie ograniczyć spożycie innych i znacznie zwiększyć spożycie tych zalecanych.

Produkty zakazane i dozwolone

Z diety należy całkowicie wyeliminować:

  • produkty, które zawierają białka, mogące powodować reakcje autoimmunologiczne, a są to wszystkie produkty mleczne, np. mleko, sery i jogurt;
  • żywność, która zawiera ziarna glutenu, np. pszenica, żyto i jęczmień;
  • rośliny strączkowe, np. fasolę, soję, groch i orzeszki ziemne;
  • każde produkty, które mogą spowodować reakcję alergiczną, która została określona przez reakcję ciała albo test krwi, a są to pokarmy, mogące spowodować zwiększoną przepuszczalność jelit, czyli tzw. wyciek jelit oraz zwiększone reakcje immunologiczne;
  • cukierki oraz napoje bezalkoholowe i produkty o dużej zawartości cukru, ponieważ te produkty zmieniają florę jelit, która może doprowadzić do wycieku jelita oraz problemów z odpowiedzią immunologiczną.

W diecie należy zredukować:

  • produkty, zawierające nasycony tłuszcz – można jeść czerwone mięso, ale chude, tylko raz w tygodniu;
  • spożywanie tłuszczów wielonienasyconych omega-6, które można znaleźć w margarynie, olejach sałatkowych oraz w wielu produktach pieczonych. Lepiej używać oliwy z oliwek, czyli tłuszczu jednonienasyconego;
  • nieglutenowe ziarna, np. kukurydza i owiec, a lepiej używać głównie ryżu do produktów zbożowych oraz je umiarkować;
  • spożywanie alkoholu, ale można napić się wina tylko z umiarem, a unikać piwa.

W diecie należy zwiększyć zużycie:

  • białko należy uzupełniać rybami oraz drobiem bez skóry, gdyż w rybach, takich jak: łosoś i makrela, zawarty jest wielonienasycony tłuszcz omega-3, a to jest bardzo korzystne;
  • warto jeść dużo owoców i warzy, jako źródło węglowodanów oraz błonnika;
  • spożywać różne suplementy, które wzmacniają układ odpornościowy, które zwiększają zdolność przeciwutleniającą i w celu uniknięcia niedoborów.
stwardnienie-rozsiane.jpg
foto.123rf.com

Suplementy diety

Stosowanie suplementów jest bardzo ważne dla strategii odżywczych w stwardnieniu rozsianym.

Niezbędne suplementy:

  • witamina D3: 6000 – 8000 jm;
  • kwasy omega-3: 5 g EPA + DHA – najlepiej jest stosować olej z ryb, np. olej z łososia (0,3 g EPA + DHA na kapsułkę 1 grama). Można też zażyć 1 – 2 łyżki oleju z wątroby dorsz, ale trzeba się upewnić najpierw, że zawartość witaminy A nie przekracza 5000 jm. Natomiast dodanie 1 łyżki oleju lnianego może mieć duże znaczenie, gdyż zawiera on kwas alfa linolenowy, który jest prekursorem EPA i DHA;
  • wapń: 1000 – 1200 mg;
  • magnez: 500 – 600 mg.

Witaminy:

Minerały:

Antyoksydanty:

Probiotyki:

  • Acidophilus: 6 – 9 kapsułek, czyli od 2 do 3 przy każdym posiłku.

Dodatkowo:

  • N acetyl cysteina (NAC): 500 mg – zwiększa ona poziom glutationu, który zwiększa zdolność antyoksydacyjną;
  • Inozyna: 2 g – zwiększa ona poziom kwasu moczowego, który neutralizuje peroksynitrit. Trzeba wziąć pod uwagę, że dna moczanowa może wystąpić, gdy poziom kwasu jest zbyt wysoki, a tu chodzi o to, aby poziom kwasu moczowego był jak największy, ale bez wywoływania dny moczanowej.

Czytaj także: WYJĄTKOWO TANI I PROSTY PROTOKÓŁ PROFILAKTYKI I WALKI Z RAKIEM

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mającharakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=v6vVD9mqdN0