PODRABIANE LEKI ZALEWAJĄ POLSKI RYNEK
Podrabiane leki odpowiadają za śmierć około miliona osób rocznie na całym świecie. Szacuje się, że Polacy rocznie wydają na nie nawet 100 mln zł. Takie podróbki są groźne dla zdrowia, ponieważ mogą być skażone substancjami toksycznymi dla naszego organizmu lub mogą w ogóle zawierać nieodpowiedni skład.
Kwitnący biznes
Dr Natalia Daśko z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu alarmuje, że w Polsce kwitnie biznes podrabianych lekarstw.
Ekspertka wyróżnia dwa rodzaje podrabianych leków, które w masowych ilościach trafiają na polski rynek.
Pierwsza grupa to leki tanie, do których zalicza się środki przeciwbólowe, preparaty na odchudzanie, łysienie oraz środki poprawiające sprawność seksualną.
W skład drugiej grupy należą lekarstwa stosowane przy poważnych chorobach, np. gruźlicy, malarii, wirusie HIV, AIDS i w chorobach nowotworowych.
Na całym świecie zyski ze sprzedaży podrabianych leków wynoszą od 150 do 200 miliardów euro rocznie, a w samej Polsce jest to suma rzędu ok. 100 mln zł.
Polska jest nie tylko punktem tranzytowym rozpowszechniania podróbek produkowanych na Dalekim Wschodzie do krajów Europy Zachodniej, ale także sama w sobie jest atrakcyjnym miejscem produkcji.
Niskie kary, brak odpowiednich rozwiązań legislacyjnych i surowych wyroków zachęcają fałszerzy leków do prowadzenia tego intratnego biznesu w naszym kraju.
Podrabiane leki – zmarnowane zdrowie
W krajach rozwijających się około 30-70% wszystkich sprzedawanych na rynku leków to podróbki.
W Polsce kwitnie internetowa sieć sprzedaży – i to nie tylko na portalach aukcyjnych i społecznościowych, ale także w aptekach pozornie udających sprawdzone, legalne miejsca.
Szacuje się, że na naszym rodzimym rynku, co setny lek jest podróbką.
Podrabiane leki są „chodliwe”, ponieważ są po prostu tanie.
Klientów często kusi niska cena leku sprzedawanego w internecie.
Niestety, cena znacznie odbiegająca od tej regularnej, gdzie różnica wynosi nawet kilkadziesiąt złotych, nie wróży nic dobrego.
Często w ich składzie nie znajdziemy składników aktywnych lub znajdziemy je w nieodpowiednich, niekiedy niebezpiecznych dawkach.
Poza tym podrobione leki mogą być zanieczyszczone lub skażone substancjami toksycznymi dla naszego organizmu.
Ekspertka alarmuje, żeby uważać na podrobione leki, ponieważ badania pokazują, że nie tylko są one pozbawione składników aktywnych, ale także zawierają substancje trujące, np. trutki dla szczurów, cement, gips i wosk do podłóg.
Takie składniki są bardzo groźne dla zdrowia i mogą powodować zgubne skutki uboczne.
Według Światowej Organizacji Zdrowia rocznie około milion osób umiera przez przyjmowanie podrabianych leków, a wszystko przez to, że porzucają oni zdrowy rozsądek na rzecz łakomych, ale niebezpiecznych oszczędności…
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.