PAPIEROSOWA RULETKA, CZYLI PAPIEROSY I MUTACJE DNA

50 wypalonych papierosów daje 1 dodatkową mutację DNA w komórce płuc. Nowe analizy naukowców jasno pokazują, jaki związek ma palenie papierosów z liczbą uszkodzeń i mutacji w DNA różnych ludzkich komórek. Według badaczy palenie jest jak gra w rosyjską ruletkę: im więcej grasz, tym większa szansa, że ​​mutacje trafią w odpowiednie geny i zachorujesz na raka.

Papierosowa ruletka

Od dziesięcioleci wiemy, że palenie papierosów jest przyczyną wielu nowotworów, ponieważ dym tytoniowy jest mieszaniną wielu chemikaliów w tym, co najmniej 60 substancji rakotwórczych.

Zespół badawczy pod kierownictwem naukowców z Los Alamos National Laboratory porównał próbki tkanek pobrane od 1063 osób niepalących i 2490 palaczy, badając DNA każdego z osobna w poszukiwaniu mutacji genetycznych.

Okazało się, że na każde średnio 50 wypalonych papierosów u osób palących pojawiała się jedna nowa mutacja DNA w każdej komórce płuc.

Oznacza to, że w ciągu roku osoba, która wypali paczkę dziennie (20 papierosów), ma 150 dodatkowych mutacji na każdą komórkę płuc, 97 na komórkę krtani, 23 na komórkę w jamie ustnej, 18 na komórkę pęcherza moczowego i 6 na komórkę wątroby.

Przewodniczący badaniom Ludmil Alexandrov podkreśla, że teoretycznie zmiany w komórkach same w sobie nie są niebezpieczne, ale każda taka mutacja DNA może rozpocząć lawinę genetycznych uszkodzeń, które wytworzą komórki nowotworowe.

Naukowiec porównuje palenie do gry w rosyjską ruletkę: […] im więcej grasz, tym większa szansa, że ​​mutacje trafią w odpowiednie geny i zachorujesz na raka. Zawsze jednak będą ludzie, którzy będą dużo palić, ale mutacje nie trafią w odpowiednie geny i nie zachorują.

O jeden papieros za dużo

Powodem wszystkich tych dodatkowych mutacji jest wspomniany wcześniej dym tytoniowy.

To, w jaki sposób dokładnie różne typy mutacji komórkowych prowadzą do raka, jest mniej jasne, ale zespół z Los Alamos ma nadzieję, że dalsze badania pozwolą szacować prawdopodobieństwo, jak dalece jakakolwiek indywidualna mutacja DNA w komórce zamieni się w raka.

Zespół badaczy ma również nadzieję, że ich odkrycia powstrzymają ludzi przed paleniem i obalą powszechny mit, że palenie sporadyczne, dla towarzystwa, od czasu do czasu itd. jest nieszkodliwe.

Każdy papieros ma potencjał wywoływania mutacji genetycznych – podkreśla Alexandrov.

Warto zaznaczyć, że rzucenie palenie nie odwróci już powstałych mutacji, które pozostawiły w DNA trwałe blizny, ale zapobiegnie tworzeniu się kolejnych, które przy odrobinie pecha, dzielą palacza o krok od nowotworu.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.