PANEL ANTYSOLARNY WYTWARZA ENERGIĘ Z CIEMNOŚCI
Panel antysolarny to nowy wynalazek naukowców. Urządzenie jest podobne do panelu słonecznego, ale zaczyna generować elektryczność po zachodzie słońca. Czy nocne niebo będzie w przyszłości dobrym źródłem energii?
Alternatywa dla słońca
Istnieją różne rodzaje paneli słonecznych.
Najczęściej stosowanym jest rodzaj, który wytwarza energię elektryczną ze słońca poprzez proces fizyczny zwany efektem fotowoltaicznym – gdy ekspozycja niektórych materiałów na światło generuje prąd elektryczny.
Inny typ wytwarza energię elektryczną z ciepła przez procesy termiczne – gdy słońce jest cieplejsze, a Ziemia chłodniejsza, a różnicę temperatur można przeliczyć na energię użytkową.
Ten drugi rodzaj paneli słonecznych zainspirował zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda w Palo Alto w Kalifornii do opracowania nowego systemu, który może wykorzystywać energię z ciemności.
Opiera się na koncepcji wykorzystania ciepła do generowania energii, ale odwrotnej do wersji panelu słonecznego.
Podczas gdy panel słoneczny wykorzystuje różnicę ciepła między słońcem a Ziemią, przy czym Ziemia jest stroną chłodniejszą, ich układ wykorzystuje różnicę ciepła między chłodzeniem atmosfery w nocy a Ziemią, przy czym Ziemia jest stroną cieplejszą.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Joule.
Panel antysolarny
Panel antysolarny zamiast wykorzystywać ciepło słoneczne do produkcji prądu, wykorzystuje chłód nocnego nieba.
Kiedy słońce zachodzi i nie świeci już na panel, jego górna strona szybko się ochładza, a pod spodem pozostaje dłużej ciepły (od promieniującego ciepła z ziemi lub dachu pod nim).
Różnica temperatur przepycha elektrony z jednej strony materiału przewodzącego prąd elektryczny na drugą, tworząc prąd elektryczny.
Panel pozyskujący energię z ciemności wytwarza co prawda znacznie mniej energii elektrycznej (0,5W/m2) niż panel słoneczny, ale naukowcy twierdzą, że może być przydatny w nocy do urządzeń o niskiej mocy, gdy energia słoneczna nie jest dostępna.
Energia z ciemności
Eksperymenty z bardzo małym prototypem panelu antysolarnego (dysk średnicy 20 cm) udowodniły, że wytwarzana jest wystarczająca moc, aby oświetlić nim jedną małą żarówkę LED.
Naukowcy uważają, że jest to niewielki sukces o niezmiernie ogromnym potencjale.
Możliwe jest nawet, że w ciągu dnia urządzenie może działać odwrotnie, pochłaniając światło słoneczne i wytwarzając energię elektryczną z ciepła przemieszczającego się od słońca na dysk i do środowiska zewnętrznego.
Większa wersja tego nocnego generatora może kiedyś oświetlać pokoje, ładować telefony lub zasilać inną elektronikę w odległych, lub mało zasobnych w energię obszarach, w których brakuje prądu w nocy, gdy panele słoneczne nie działają.
Gdy uda się udoskonalić system tak, aby wytwarzał tyle energii, co standardowy panel słoneczny, może dojść do całkowitej rewolucji w sektorze energii odnawialnej.
Panel antysolarny jest bowiem tańszy w produkcji i może zapewnić sposób na wytwarzanie energii elektrycznej w czasie, w którym panele słoneczne nie są w stanie tego robić.
⇒ Czytaj także: PANELE DACHOWE Z MIKROALGAMI OCZYSZCZAJĄ POWIETRZE
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
https://www.youtube.com/watch?v=pseHZiyr9Sw