SPECJALIŚCI IT O ZALETACH I WADACH TECHNOLOGII RFID
Technologia RFID już kilkanaście lat temu budziła wiele kontrowersji. Teraz stała się współczesnym standardem identyfikacji obiektów i osób oraz komunikacji między nimi. Nie zmienia to faktu, że kontrowersje budzi nadal. Tymczasem w 2008 roku pięciu najpotężniejszych dyrektorów i menadżerów IT, zostało poproszonych o opinię na temat RFID. Co powiedzieli?
Biorąc pod uwagę ogromny wpływ, jaki wywierają na przemysł RFID, nic dziwnego, że większość dyrektorów IT ma zdecydowane opinie na temat technologii, w tym jej obecnego zastosowania i niewłaściwego użycia oraz perspektyw na przyszłość.
O opinię w 2008 r. Dziennik RFID poprosił pięciu najlepszych CIO pracujących w pięciu kluczowych dziedzinach – produkcji, opiece zdrowotnej, produktach spożywczych, transporcie i sprzedaży detalicznej.
Ekspertów poproszono o refleksję na temat ich obecnego związku z technologią, wyciągniętych wniosków oraz opinię na temat tego, gdzie zaprowadzi nas ta nowoczesność.
RFID w produkcji
David Kepler, dyrektor ds. Informatycznych Dow Chemical w Midland w stanie Michigan, mocno wierzy w RFID.
„RFID jest zgodny ze strategią korporacyjną” – mówił – „i przynosi wiele korzyści dla firmy”.
W 2006 r. Dow uruchomił wieloletni program łańcucha dostaw mający na celu zebranie sieci czujników, globalnych systemów pozycjonowania i technologii automatycznej identyfikacji w celu poprawy sposobu śledzenia materiałów przez firmę, zarówno w transporcie, jak i w magazynach.
Kepler twierdził, że jego zespół zdaje sobie również sprawę z ryzyka związanego z wyłaniającym się charakterem tych technologii i dostosowuje zarządzanie każdym projektem w oparciu o ograniczanie ryzyka.
Wszyscy byli od początku zachwyceni pozytywnymi wynikami finansowymi.
Technologia RFID wygenerowała 50-proc. poprawę czasu reakcji w celu zidentyfikowania i rozwiązania problemów w transporcie, a także 20-proc. redukcję nadmiernych zapasów produktów i zapasów bezpieczeństwa – mówił Kepler.
Inne korzyści związane z tą technologią to 20-proc. redukcja floty kontenerów i poprawa do 90 proc. niezawodności okien czasowych dostawy, a także eliminacja lub wczesne wykrycie kradzieży produktu.
Kepler uważa, że standardy, dojrzałość technologiczna i innowacje połączą się, aby doprowadzić do powszechnego przyjęcia technologii RFID.
Zastosowania w medycynie
John Halamka, dyrektor IT Harvard Medical School i Beth Israel Deaconess Medical Center, mocno wierzy w RFID – do tego stopnia, że pojawił się na pierwszych stronach gazet w 2005 roku, kiedy został pierwszym lekarzem, który wszczepił chip RFID do swojego ciała.
Mam wszczepione urządzenie RFID – mówił – które zawiera całą moją dokumentację medyczną i mój w pełni zsekwencjonowany genom.
Dzisiaj, z chipem w ramieniu – ale nie na ramieniu – Halamka ma zdecydowane poglądy na temat obecnego stanu RFID, a także jego przyszłości.
Jest szczególnie uparty, jeśli chodzi o potencjał technologii jako aplikacji do identyfikacji pacjentów, szczególnie w warunkach szpitalnych.
Z drugiej strony Halamka widzi świetlaną przyszłość dla aktywnych technologii RFID w śledzeniu drogiego sprzętu medycznego, łóżek pacjentów i personelu, zauważając, że ważne jest, aby brać pod uwagę prywatność i szanować problemy podczas monitorowania pracowników, na przykład nie wykorzystywać RFID w celu rejestrowania minut spędzonych w jadalni, czy w toalecie.
RFID na szynach
Giganci kolejowi Norfolk Southern, którzy przewożą ładunki transportem kolejowym w 22 stanach we wschodnich Stanach Zjednoczonych widzieli w RFID przyszłość, która pomoże im usprawnić zarządzanie taborem i ładunkami, a także zapewnić wgląd w aktywa kapitałowe i łańcuch dostaw.
Norfolk Southern wykorzystuje RFID do automatycznej identyfikacji sprzętu (AEI).
W połowie lat osiemdziesiątych Stowarzyszenie Kolei Amerykańskich (AAR) podjęło starania, aby wyposażyć wszystkie lokomotywy kolei w Ameryce Północnej w znaczniki RFID.
Wkrótce pojawiło się wyposażenie wszystkich południowych wagonów z Norfolk w czytniki RFID.
Tagi te przechowują dane o wagonie, lokomotywie lub innym urządzeniu pociągu, do którego są przyczepione.
Przytorowe skanery RFID są umieszczone w strategicznych lokalizacjach, w tym na wjazdach i wyjazdach stacji, niektórych torach, punktach wymiany i niektórych lokalizacjach klientów.
Niektóre przykłady wykorzystania danych RFID w tej branży to śledzenie zasobów, śledzenie przesyłek, weryfikacja zgodności, raportowanie ruchu pociągów i uruchamianie różnych procesów rozliczeniowych.
Sprzedaż i produkcja
Pozostali dwaj eksperci wypowiedzieli się na temat rozwiązań RFID w handlu detalicznym i w produkcji branży spożywczej.
Usprawnienie łańcucha dostaw oraz zautomatyzowanie i monitorowanie produkcji żywności to jedne z zalet tej technologii wymieniane przez przedstawicieli giganta spożywczego Sara Lee.
Chociaż gigant początkowo nie był zachwycony pomysłem zastosowania RFID, później specjaliści stwierdzili, że projekt faktycznie pomógł poprawić działalność biznesową.
Z kolei Metro Group jest jednym z największych detalistów na świecie.
Firma z siedzibą w Düsseldorfie w Niemczech prowadzi około 2400 hurtowni, supermarketów, hipermarketów i domów towarowych, a także sklepy z elektroniką użytkową Media Markt i Saturn.
Prawie dwie trzecie sklepów Grupy Metro znajduje się w Niemczech, ale firma ma również sklepy w 30 innych krajach w Europie, Afryce i Azji.
Gerd Wolfram jest dyrektorem zarządzającym ds. zaawansowanych technologii w MGI Metro Group Information Technology, dostawcy usług IT dla wszystkich przedsiębiorstw Metro.
Rolą Wolframa w Metro Group jest strategia technologiczna.
Jego organizacja zajmuje się rozwojem systemów i doradztwem, obsługą centrum komputerowego, świadczeniem usług sieciowych, zakupami IT oraz koordynacją strategii IT w całej grupie.
Metro zaczęło wprowadzać RFID w całym łańcuchu dostaw w listopadzie 2004 r., jako pierwsza grupa detaliczna w Niemczech.
Wolfram twierdzi, że celem firmy była optymalizacja procesów logistycznych i zarządzania magazynem.
W październiku 2007 r. Metro zakończyło wdrażanie czujników RFID, które mogą rejestrować i śledzić towary docierające do wszystkich hurtowni Metro Cash & Carry w Niemczech, a także w niemieckich centrach dystrybucyjnych i ponad 100 hipermarketach marki Real.
Obejmująca około 180 lokalizacji inicjatywa stanowiła największe operacyjne wdrożenie RFID w europejskim sektorze detalicznym.
Z czasem Metro przeniosło technologię RFID na poziom produktu, by śledzić sprzedawane artykuły od centrum dystrybucji do punktu sprzedaży.
W sklepach odzieżowych ponad 60 czytników RFID, zainstalowanych w obszarze towarów przychodzących, we wszystkich drzwiach między tyłem a frontem sklepu, w szatniach i kasach fiskalnych, pozwala pracownikom w każdej chwili wiedzieć, gdzie jest każdy towar.
Ponadto inteligentne magazyny wykorzystują RFID do wyświetlania informacji o ubraniach i ich dostępności w różnych kolorach lub rozmiarach oraz do rekomendowania uzupełniających produktów i kombinacji.
Wolfram uważa, że wdrożenie RFID na szeroką skalę na poziomie przedmiotu będzie kluczowym krokiem w dojrzałości tej technologii:
Pomyśl o kasie przyszłości. Za 10 do 15 lat przepchniesz koszyk przez punkt sprzedaży z obsługą RFID, a rachunek zostanie obliczony automatycznie w ciągu sekundy; kolejki będą już przeszłością. RFID będzie kluczem do integracji świata fizycznego z coraz bardziej wydajnymi systemami informatycznymi – mówi Wolfram.
O ile tam, gdzie zdaniem ekspertów technologia RFID może usprawnić procesy sprzedaży detalicznej, zwiększyć przejrzystość w łańcuchu dostaw i obniżyć koszty czy też kontrolować bezpieczeństwo towaru, o tyle w samym sektorze zdrowia i opieki zdrowotnej budzi ona najwięcej kontrowersji.
Bo, gdzie leży granica między ochroną a kontrolą i śledzeniem?!
Czy ktokolwiek ma prawo znakowania ciała pacjenta unikalnym kodem?!
Czy nowoczesna technologia śledzenia nie zamieni się w całkowitą utratę ludzkiej prywatności?!
⇒ Czytaj także: NIEWIDZIALNY TATUAŻ NA CIELE BĘDZIE ZAWIERAŁ REJESTR SZCZEPIONEK DZIECKA
♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu ⇒ KLIK
♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com
♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie ⇒ KLIK
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
https://www.youtube.com/watch?v=0aE-Y9EWihI