NIEŚWIADOMIE ZJADAMY NAWET 100 000 CZĄSTEK PLASTIKU ROCZNIE!
Nieświadomie zjadamy różne rzeczy – pająki, muchy, nawet kalorie. Jednak teraz, według nowego badania University of Victoria, nieświadomie zjadamy także mikroskopijne cząstki tworzyw sztucznych. Sęk w tym, że ich ogromna ilość może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.
Według badań ludzie konsumują dziesiątki tysięcy cząstek plastiku rocznie.
Jest to problem, który wymaga dalszych badań w celu zrozumienia potencjalnego wpływu na zdrowie.
Mikroplastiki to kawałki plastiku o średnicy poniżej pięciu milimetrów – mniejsze niż ziarno sezamu – które pochodzą z degradacji większych produktów z tworzyw sztucznych lub wyrzucania cząsteczek plastiku z butelek po wodzie, plastikowych opakowań i syntetycznej odzieży.
Cząsteczki te mogą łatwo przedostać się do naszego ciała niezauważone w jedzeniu, które spożywamy lub w powietrzu, którym oddychamy.
Kieran Cox, doktorant biologii morskiej twierdzi, że uzależnienie człowieka od plastikowych opakowań i metod przetwarzania żywności to narastający problem.
Nasze badania sugerują, że mikroplastiki nadal będą znajdować się w większości – jeśli nie we wszystkich – produktach przeznaczonych do spożycia przez ludzi – mówi Cox. Musimy ponownie ocenić naszą zależność od materiałów syntetycznych i zmienić sposób, w jaki nimi zarządzamy, aby zmienić nasz stosunek do tworzyw sztucznych.
Analizując ilości spożywanych przez ludzi pokarmów na podstawie ich wieku, płci i zaleceń dietetycznych, a także dokonując przeglądu 26 wcześniejszych badań i sprawdzając ilości mikroplastiku w rybach, skorupiakach, cukrach, solach, alkoholu, wodzie i powietrzu, Cox i jego zespół byli w stanie oszacować, że średnie spożycie mikroplastików przez dorosłą osobę wynosi od 70 000 do 121 000 cząstek rocznie i rośnie w przypadku osób pijących wodę butelkowaną.
Większość dotychczasowych badań skupiała się na owocach morza, ale teraz badacze wskazują, że znaczna ilość plastiku spożywanego przez ludzi może znajdować się w powietrzu, którym oddychamy lub w wodzie, którą pijemy.
Potrzebne są dalsze badania dotyczące poziomów mikroplastików w pozostałej żywności – szczególnie w głównych grupach żywności, takich jak mięso, nabiał i zboża – gdyż ich wpływ na zdrowie człowieka może być groźny i nieodwracalny.
⇒ Czytaj także: MIKROPLASTIKI „PRZYCZEPIAJĄ SIĘ” DO LUDZKICH NARZĄDÓW (BADANIE)
Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/