NIEPOKALANEK – BARDZO KOBIECE ZIOŁO
Niepokalanek mnisi (pospolity) to zioło szczególnie cenne dla kobiet. Jest wręcz sprzymierzeńcem walki z tzw. kobiecymi dolegliwościami. Małe, lecz leczniczo silne, brązowe jagody niepokalanka o rozmiarze ziarenek pieprzu od wieków traktowane są jako niezwykły specyfik.
Zioło cnotliwości
Nazwa łacińska niepokalanka – Vitex agnus-castus pochodzi od słowa „agnos” co znaczy „cnotliwy”.
W starożytności uważano, że niepokalanek jest przeciwieństwem afrodyzjaku lub czymś, co obniża libido.
Rzymianie używali napoju przygotowanego z nasion rośliny, aby zmniejszyć libido.
W starożytnej Grecji młode kobiety świętujące święto Demeter zakładały wianki z pięknych niebieskich kwiatów i pachnących owoców niepokalanka, aby pokazać, że zachowały czystość na cześć bogini.
W średniowieczu również uznawano tę roślinę za symbol niewinności i czystości, a jej zmielone owoce popularnie przyjmowali klasztorni mnisi jako środek obniżający popęd płciowy (stąd właśnie nazwy niepokalanek mnisi lub pieprz mnisi).
W tradycyjnej medycynie irańskiej liście i owoce niepokalanka są wykorzystywane do zwiększenia produkcji mleka u karmiących kobiet.
Owoce były stosowane również w medycynie ludowej w leczeniu bólów głowy, przeziębienia, migreny, bólu oczu, kobiecych zaburzeń hormonalnych, astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli i infekcji żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka i czerwonka bakteryjna.
Bardzo kobiece zioło
Z owoców niepokalanka naukowcom udało się wyizolować ok. 200 związków, w tym olejki eteryczne, terpenoidy, glikozydy, irydoidy, flawonoidy, garbniki i kwasy tłuszczowe.
Substancje czynne niepokalanka bardzo dobrze wpływają na kobiecą gospodarkę hormonalną, dzięki regulowaniu równowagi między progesteronem i estrogenami.
W medycynie alternatywnej niepokalanek jest często stosowany w leczeniu następujących problemów:
- zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS);
- trądzik (głównie uwarunkowany hormonalnie);
- mastopatia (choroba włóknisto-torbielowata sutka);
- łagodzenie bolesności piersi;
- niepłodność u kobiet;
- bolesne i obfite miesiączki;
- objawy menopauzy;
- migreny;
- zwiększenie laktacji;
- endometrioza;
- brak lub nieregularne miesiączki;
- mięśniaki macicy.
Nie tylko dla kobiet
jest nie tylko przeznaczony dla kobiet z problemami hormonalnymi, które wymagają naprawy.
Medycyna naturalna podkreśla również jego aktywność przeciwnowotworową w różnych ludzkich liniach komórek nowotworowych.
Ekstrakty z owoców niepokalanka mogą być przydatne w zapobieganiu i leczeniu typowo męskich zaburzeń.
I chodzi tu nie tylko o powiększoną prostatę, ale także o raka prostaty.
Badania wykazały, że pieprz mnisi zawiera składniki, które hamują proliferację i zabijają komórki raka prostaty.
Niepokalanek i sposoby przyjmowania
Wysuszone, dojrzałe jagody niepokalanka są używane do przygotowywania płynnych lub stałych ekstraktów, które są następnie umieszczane w kapsułkach i tabletkach.
Jeśli nie jesteś fanem kapsułek lub tabletek możesz skorzystać z postaci naparów (1 łyżkę owoców niepokalanka zalewamy wrzącą wodą lub mlekiem, zaparzamy pod przykryciem około 20 minut, przecedzamy i wypijamy).
Oto zalecane dawki dla niektórych schorzeń:
- PMS: 400 miligramów dziennie przed śniadaniem;
- mięśniaki macicy: 400 miligramów dwa razy dziennie;
- niepłodność: 160-240 miligramów dziennie;
- trądzik: 160 miligramów dziennie;
- endometrioza: 400 miligramów dwa razy dziennie;
- menopauza: 160–240 miligramów dziennie;
- inne, łagodne zaburzenia hormonalne: standardowa dawka 150-250 miligramów dziennie.
Środki ostrożności
Suplementacja niepokalanka mnisiego jest zazwyczaj bezpieczna dla większości ludzi, jeżeli przyjmuje się go doustnie w odpowiednich dawkach.
Niezbyt częste działania niepożądane obejmują rozstrój żołądka, nudności, wysypkę, trądzik, świąd, bóle głowy, trudności ze snem i przyrost masy ciała.
Kobiety w ciąży, chorujące obecnie lub w przeszłości na endometriozę, raka piersi, chorobę psychiczną lub chorobę Parkinsona powinny skonsultować się z lekarzem.
Niepokalanek może zakłócać działanie niektórych leków, w tym środków antykoncepcyjnych, zawierających estrogen i jego pochodne, leków przeciwpsychotycznych, wpływających na poziom dopaminy oraz stosowanych w zabiegach zapłodnienia in vitro.
⇒ Czytaj także: ZIOŁOWE KURACJE NA KOBIECE DOLEGLIWOŚCI
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.