NIACYNA – SKUTECZNA POMOC W DEPRESJI I NERWICY

Niacyna może stanowić pomoc w leczeniu depresji oraz nerwicy. To zdanie jest w pełni zgodne z prawdą i opinią wielu badaczy oraz dietetyków. Ich zdaniem liczne dolegliwości natury psychicznej mają bezpośredni związek z dietą, a w szczególności z niedoborami w niej właściwych witamin – przede wszystkim niacyny, czyli witaminy B3 (PP).

Badania wskazują, że u osób, u których stwierdza się niedobory niacyny, występują następujące objawy psychiczne: • lęki, • amnezja, • bezsenność, • ciągłe, chroniczne zmęczenie, • omamy, • problemy z koncentracją – jej znaczne osłabienie lub całkowity brak, • strach przed ludźmi.

Udowodniono, że w przypadku zaburzeń depresyjnych oraz lękowych skuteczną terapią może być podawanie większych dawek niacyny.

niacyna-depresja.jpg
foto.123rf.com

U wielu osób witamina B3 pozwoliła na zminimalizowanie przyjmowania lub całkowite wyeliminowanie toksycznych dla organizmu leków o działaniu przeciwlękowym czy przeciwdepresyjnych. Wystarczyło leczenie niedoboru witaminy dla poprawy stanu chorych.

Badania naukowe

W czasopiśmie Journal of orthomolecular medicine opublikowane zostały wyniki testów, które udowodniły pozytywne oddziaływanie niacyny w zaburzeniach natury depresyjnej. Wykonane zostały na pacjentach cierpiących z powodu różnych form depresji. W pierwszym eksperymencie udział wzięło 15 osób.

niacyna-nerwica-depresja.jpg
fot.123rf.com

W czasie przyjmowania zwiększonych dawek niacyny uczęszczali oni na psychoterapię. 10 osób przyjmowało witaminę B3 dożylnie w dawce 300-400 mg, pozostałe 5 osób tę samą dawkę otrzymywało doustnie. Ilość podawanej niacyny stopniowo zwiększano aż do momentu, gdy dzienna dawka wynosiła 900 mg.

Taka ilość podawana była przez okres 7-10 dni. Czas leczenia wyniósł od 2 do 6 tygodni. Uzyskano wysoce satysfakcjonujące wyniki, gdyż znaczną poprawę samopoczucia stwierdzono u 14 na 15 osób. Drugie badanie przeprowadzone zostało na grupie 11 osób. W pierwszym tygodniu otrzymywały one 400-600 mg niacyny dziennie.

Następnie dawka została zwiększona do 900 mg i utrzymywana przez kolejne dwa tygodnie. Kuracja była przerwana w sposób niespodziewany, pacjenci nie byli o tym uprzedzeni.

W tym samym czasie 5 innych osób otrzymywało placebo i jeśli zaszła taka konieczność środki o działaniu uspokajającym. U nich nie zaobserwowano poprawy samopoczucia.

Dawkowanie niacyny

Wysokie dawki niacyny były podawane pacjentom w warunkach klinicznych przez krótkie okresy czasu. W domu należy pilnować zalecanych dawek i ich nie przekraczać, aby nie doprowadzić do przedawkowania i pojawienia się objawów ubocznych.

Kobiety – skuteczna dzienna dawka 3000 mg w dawkach podzielonych (wersja bez flush). Mężczyźni – skuteczna dzienna dawka – 3000 mg w dawkach podzielonych (wersja bez flush).

niacyna.jpg
Niacyna fot.123rf.com

Gdy stosujemy terapię leczniczą z zastosowaniem niacyny, należy skrupulatnie pilnować ilości przyjmowanej witaminy. W ciągu doby nie powinno się przekraczać 5000 mg. Zagrożenie przedawkowania pojawia się najczęściej w sytuacji, gdy witamina PP jest przyjmowana w formie tabletek.

Przeciwwskazania do stosowania witaminy B3: • cukrzyca, • wrzody, • choroby wątroby, • kobiety w ciąży i karmiące piersią, • nie wolno jej przyjmować w połączeniu z alkoholem. Osobom, które poddały się długotrwałej terapii z zastosowaniem niacyny, poleca się regularne kontrolowanie stanu oraz funkcjonowania wątroby.

Jeśli witaminę PP przyjmujemy równocześnie z witaminą C, witaminami z grupy B, chromem lub fosforem to z pewnością składniki te przyspieszą jej wchłanianie się w naszym organizmie.

Niacyna naturalnie

Osoby, które na co dzień przyjmują liczne leki, mogą nie chcieć dodatkowo obciążać wątroby kolejnymi suplementami. Istnieje dla nich naturalne rozwiązanie, czyli dostarczanie niacyny wraz z dietą.

Wystarczy sięgać po bogate w nią produkty spożywcze, a sukces gwarantowany. Pośród najbogatszych źródeł witaminy B3 należy wymienić: mięso oraz ryby, orzechy ziemne, drożdże, produkty pełnoziarniste, otręby pszenne, świeży szpinak, szczaw, sałata, natka pietruszki, koper, kapusta włoska.

niacyna.jpg
Niacyna fot.depositphotos.com

Pacjenci, którzy zdecydowali się na regularne stosowanie diety bogatej w niacynę, zaobserwowali znaczną poprawę swojego stanu psychicznego i samopoczucia.

Dodatkowo potwierdzono, że wysoka ilość niacyny w diecie niweluje dokuczliwe skutki migreny, a nawet schizofrenii. Wielu pacjentów zauważyło również znaczącą poprawę apetytu.

Można więc dojść do wniosku, że niacyna w stopniu zdecydowanym poprawia nasz stan psychiczny oraz fizyczny.

Książka NIACYNA B3 W LECZENIU kliknij tutaj

BIO NIACIN NATURALNA NIACYNA 60 KAPS. kliknij  tutaj

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI *Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie. P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=G9uzn2oN_2Y