NAPOJE ANTYNOWOTWOROWE, CZYLI CO PIĆ W WALCE Z RAKIEM?
Nie tylko to, co jemy, ale również i to, co pijemy, znacząco wpływa na nasze zdrowie. Wiele napojów zawiera substancje fitochemiczne (związki chemiczne, które występują w roślinach) o właściwościach przeciwnowotworowych, wzmacniających odporność i przeciwutleniających. W badaniu z 2014 r. ustalono, że wiele z tych substancji znajduje się w podstawowych napojach, po które możemy sięgać każdego dnia. Oto i one.
Zielona herbata i galusan epigallokatechiny
Suche liście zielonej herbaty zawierają prawie 40% polifenoli takich jak galusan epigallokatechiny (EGCG).
Związek ten jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, 100 razy silniejszym niż witamina C i 25 razy silniejszym niż witamina E.
Zespół naukowców z Purdue University ustalił, że EGCG zapobiega wzrostowi lub powiększaniu się komórek nowotworowych po podziale i ostatecznie prowadzi do ich naturalnej śmierci.
Kawa i kofeina
Naukowcy z bostońskiego Instytutu Onkologii Dana-Farber ustalili, że kobiety i mężczyźni z rakiem jelita grubego, którzy wypijali 4 filiżanki kawy dziennie, odpowiadające 460 mg kofeiny na dobę, zmniejszyli ryzyko nawrotu choroby nawet o 42 proc.
Pacjenci, którzy codziennie pili kawę, byli też o 33 proc. mniej narażeni na śmierć z powodu nowotworu niż chorzy, którzy w ogóle nie pili kawy.
Soki cytrusowe i triterpenoidy
Triterpenoidy są bardzo obszerną grupą związków i występują powszechnie w świecie roślin.
Doceniane są ze względu na swe właściwości owadobójcze, grzybobójcze, przeciwwirusowe i antynowotworowe.
Soki cytrusowe to także bogactwo witaminy C – niezbędnej do walki z rakiem, szczególnie w przypadku złośliwych komórek raka piersi, raka okrężnicy i raka płuc.
Ciemna czekolada i procyjanidyna
Ciemna czekolada to bogactwo flawonoidów pochodzenia roślinnego, zwłaszcza epikatechiny, katechiny oraz procyjanidyny, która neutralizuje działanie wielu reaktywnych form tlenu.
Wykazują one silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, osłabiając czynnik wzrostu komórek rakowych.
Naukowcy odkryli, że filiżanka naturalnej, gorącej, gorzkiej czekolady ma ok. 50 razy silniejsze działanie antyoksydacyjne niż filiżanka czarnej herbaty, trzy razy silniejsze niż filiżanka zielonej herbaty i dwa razy silniejsze niż lampka czerwonego wina.
Czerwone wino i resweratrol
Resweratrol jest polifenolem występującym przede wszystkim w skórce winogron, jagód, morwy, czarnej porzeczki oraz w orzeszkach ziemnych.
Stwierdzono, że wpływa on na wszystkie trzy etapy powstawania nowotworów, kontrolując podział komórek, ich wzrost oraz hamując przerzuty.
Resweratrol pobudza aktywność enzymów, które uczestniczą w unieszkodliwianiu kancerogenów i ułatwiają ich usunięcie z organizmu oraz uwrażliwia komórki nowotworowe na stosowane leki.
Piwo i ksantohumol
Naukowcy z niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem odkryli, że zawarty w chmielu piwnym związek – ksantohumol, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty.
Związek ten silnym przeciwutleniaczem, który blokuje nadmierne działanie hormonów: testosteronu i estrogenu, dlatego też wcześniej uważano, że może on zmniejszyć u kobiet niebezpieczeństwo zachorowania na raka piersi.
Warto pamiętać, że napoje te jak wszystko w zrównoważonej diecie, muszą być spożywane z umiarem (nie można przesadzać w żadną stronę, np. skupiając się na piciu tylko jednego z nich).
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.