NIEDOCENIANE MIRABELKI – POZNAJ ICH WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE
Mirabelki to odmiana śliwy domowej, która przez wiele osób jest niedoceniana. Jednak w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością, a to dzięki jej owocom, które są smaczne i zdrowe. Poznaj właściwości i zastosowanie mirabelek.
Właściwości zdrowotne mirabelek
W składzie mirabelek znajdują się witaminy, takie jak: C, E, A i B6, a do tego fruktoza, glukoza i sacharoza.
Zawierają też składniki mineralne, czyli: żelazo, wapń, potas, fosfor oraz magnez, a także kwasy organiczne, a więc kwas jabłkowy i cytrynowy, ale też pektyny i garbniki.
Te składniki odżywcze znajdują się zarówno w świeżych, jak i suszonych owocach.
Mirabelki bardzo dobrze wpływają na jelita poprzez regulowanie ich pracy, a dodatkowo poprawiają krążenie krwi, ale też przeciwdziałają miażdżycy.
Poza tym zwalczają zły cholesterol, a także nadmiar tłuszczu oraz wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych.
Takie składniki mirabelek, jak, np.: witaminy, kwas chlorogenowy, kempferol oraz kwercetyna mają właściwości przeciwutleniające, a to oznacza, że neutralizują wolne rodniki.
Dzięki temu mirabelki przyczyniają się do tego, że zmniejsza się ryzyko powstawania nowotworów, spowalniają się procesy starzenia, a także zmniejszają się stany zapalne i nie pojawiają się nowe.
Mirabelki zawierają dużo pektyn, które są odpowiedzialne za przyspieszenie perystaltyki jelit. Pomagają w zapobieganiu zaparć.
Poza tym zawierają taniny, które działają ściągająco na błonę śluzową, a dzięki temu zapobiegają podrażnieniom, które mogą się pojawić przy przyspieszeniu perystaltyki.
Dzięki temu, że przyspieszają przechodzenie treści pokarmowej, mogą zmniejszać ilość glukozy wchłanianej w jelitach, ale też spowalniać jej wchłanianie.
To powoduje, że po posiłku z mirabelkami poziom cukru podnosi się wolniej.
Niektóre przeprowadzone badania wykazały, że zawarty w mirabelkach kwas chlorogenowy może mieć wpływ na neurony, a poprzez to chroni układ nerwowy i nie dopuszcza do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, np. depresji czy choroby Alzheimera.
Mirabelki i zastosowanie w kosmetyce
Produkty, które zawierają w swoim składzie mirabelki, pomagają nawilżyć skórę i pozbyć się pękających naczynek, czyli tzw. pajączków na policzkach.
Natomiast okłady z wyciągiem z mirabelek przyspieszają gojenie się ran.
Odmiany mirabelek
Najpopularniejszą odmianą mirabelki jest „Mirabelka z Nancy”, która charakteryzuje się wysoką plennością i jest samopylna.
Ma słodkie i bardzo aromatyczne owoce, które bardzo dobrze nadają się na domowe przetwory.
Kolejna odmiana to „Mirabelka Flotowa”, która jest odmianą obcopylną, a więc wymaga do zapylenia zapylacza w postaci innej śliwy.
Owoce są soczyste, słodkie i aromatyczne, które nadają się głównie na dżemy i na soki.
Są jeszcze odmiany inne, np. „Brennergold” oraz „Bellamira”.
Ałycza to nie mirabelka
Mirabelki bardzo łatwo jest pomylić z inną odmianą śliwy, która nazywa się ałycza.
Drzewo, na którym rośnie ałycza jest większe od mirabelki i ma przeważnie od 6 do 10 metrów wysokości.
Ałycza ma często ciemnoczerwone, mniejsze owoce niż mirabelka i nie chce odchodzić od pestki, a mirabelki bardzo ładnie odchodzą.
Szkodniki oraz choroby, które mogą zaatakować mirabelki
Główna choroba, która atakuje mirabelki, to szarka, czyli ospowatość śliwy.
Jest to choroba wirusowa, a rośliny, które zostaną nią porażone, dostają żółtych lub brunatno – szarych plam na owocach i liściach.
Wtedy owoce zaczynają wcześnie dojrzewać i opadać.
Niektórzy uważają, że na tę chorobę pomóc mogą środki chemiczne, a inni są zdania, że nic im nie pomoże i że trzeba je wyrwać z korzeniami i spalić.
Na drzewie mogą się również pojawić grzyby, np. brunatna zgnilizna.
Jej objaw to brązowiejące pędy, liście i kwiaty, które najpierw zasychają, a potem się łamią.
Natomiast na owocach mogą pojawić się brunatne plamy, które wraz z upływem czasu, mogą zająć całą powierzchnię owocu.
Można odcinać zarażone części drzewa, ale skuteczniejsze będzie zastosowanie środków chemicznych do walki z grzybami.
Na mirabelkach może również pojawić się mszyca, która wysysa soki z rośliny, a najlepiej pozbyć się jej, np. pryskając drzewa opryskiem z dużą zawartością czosnku albo środkami chemicznymi.
Inną chorobą jest torbiel śliwy, a jest to choroba grzybowa, która powoduje zniekształcenie owoców.
W takim owocu nie wytwarza się pestka, a potem on przedwcześnie opada.
Zastosowanie mirabelek
Z mirabelek można zrobić domowe:
- kompoty,
- powidła,
- dżemy,
- nalewki,
- soki
- marynaty,
- są dobrym dodatkiem do ciast i mięsa.
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.