MIŁORZĄB JAPOŃSKI – GINKGO BILOBA NA PAMIĘĆ, KONCENTRACJĘ I… CELLULIT

Miłorząb japoński, który znany jest również jako Ginkgo Biloba, zyskał uznanie dzięki temu, że w jego liściach można znaleźć około 60 składników bioaktywnych, korzystnie wpływających na pamięć, koncentrację oraz pracę układu krwionośnego. Od wielu lat wykorzystuje się go w celach leczniczych i kosmetycznych.

Japoński czy chiński?

Miłorząb japoński znany jest nie tylko pod nazwą Ginkgo Biloba, ale również jako miłorząb dwuklapowy, miłorząb dwudzielny oraz miłorząb chiński.

To właśnie nazwa miłorząb chiński jest najbardziej odpowiednia, ponieważ drzewo to pochodzi z południowo – wschodniej części Chin.

Do tego jest to jedna z najstarszych roślin, jaka obecnie występuje na Ziemi, gdyż w niezmienionej formie przetrwał ponad 150 milionów lat.

miłorząb-japoński.jpg
foto.depositphotos.com

Roślina ta została rozpowszechniona w całych Chinach w XI wieku, a następnie przeniesiona do Japonii, z kolei do Europy została sprowadzona w XVIII wieku.

Jest to roślina długowieczna, która może rosnąć nawet 1000 lat, a w Chinach są również takie okazy, które mają ponad 3000 lat.

Miłorząb osiąga wysokość od 30 do 40 metrów.

Składniki i właściwości miłorzębu japońskiego

W celach leczniczych oraz kosmetycznych wykorzystywane są liście miłorzębu japońskiego, w których znajduje się około 60 składników aktywnych, ale takie najważniejsze z nich to: ginkgolidy, bilobalidy, glikozydy flawonowe miłorzębu, laktony terpenowe, kwercetyna, kaempferol, izoorhamnetyna, glukoza, ramnoza oraz proantycyjanidyny.

Roślina ta wpływa na regulację pracy naczyń krwionośnych, a dzięki temu zwiększa się napięcie naczyń krwionośnych oraz normalizuje krążenie.

Dzięki temu, że wyciąg z miłorzębu poprawia krążenie krwi w naczyniach krwionośnych mózgu, to komórki są lepiej dotlenione, a do tego neurony zaczynają szybciej i skuteczniej przekazywać impulsy nerwowe.

Dochodzi do zmniejszenia się objawów niewydolności naczyniowej mózgu.

Miłorząb japoński wpływa także na poprawę procesów myślenia oraz zdolność koncentracji i zapamiętywania.

Poza tym wyciąg z tej rośliny ma wpływ na zmniejszenie bólów i zawrotów głowy, a także zmniejsza dzwonienie w uszach, senność oraz uczucie zmęczenia.

pamięć.jpg
foto.depositphotos.com

Może być również stosowany w łagodzeniu objawów depresji.

Zawarte w miłorzębie japońskim substancje sprawiają, że ma on właściwości przeciwutleniające, ale też zapobiega powstawaniu wolnych rodników oraz zmniejsza syntezę tlenku azotu, które doprowadzają do uszkodzenia komórek organizmu.

Korzystnie wpływa na funkcjonowanie osób starszych, ponieważ zmniejsza u nich osłabienie sprawności umysłowej, ale też kłopoty z pamięcią czy otępienie.

Miłorząb zmniejsza również objawy choroby Alzheimera, ponieważ zawiera składniki bioaktywne, które przeciwdziałają tworzeniu się złogów beta-amyloidu, a więc substancji, która uszkadza komórki nerwowe.

Dzięki niemu można wyrównać poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejszyć ciśnienie krwi, a to z kolei zapobiega udarom mózgu.

Roślinę tę mogą również stosować osoby, które cierpią na zaburzenia wzwodu, ponieważ poprawia dopływ krwi.

Pomóc może również kobietom, gdyż łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a dzieje się tak, gdyż zapobiega pojawianiu się objawów zastoju krwi, a dzięki temu zmniejsza się ból i tkliwość piersi, ale też poprawia samopoczucie.

Wspomóc może także kobiety podczas menopauzy, gdyż wyciąg z tej rośliny spowalnia powstawanie zwyrodnień tkanki nerwowej, które są bardzo charakterystyczne podczas menopauzy, a zażywanie suplementów lub leków z wyciągiem z miłorzębu może pomóc zmniejszyć takie objawy jak: zawroty głowy, zaburzenia równowagi oraz zmienność nastrojów.

Miłorząb japoński w kosmetyce

Miłorząb japoński

korzystnie wpływa na wygląd skóry naczynkowej, a stosowanie kosmetyków z wyciągiem z tej rośliny powoduje, że wzmacnianie są i uszczelnianie komórki naczyń krwionośnych, a do tego naczynia nie rozszerzają się, a to sprawia, że na powierzchni skóry nie pojawiają się nowe „pajączki”.

Ma też swój udział w zmniejszaniu cellulitu, gdyż zawiera flawonoidy, a poprzez to pobudza krążenie krwi i tym samym przyczynia się do odżywienia tkanek oraz procesów rozkładania tłuszczów.

cellulit.jpg
foto.depositphotos.com

Do tego chroni skórę oraz zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się, ponieważ zawarte w miłorzębie flawonoidy chronią skórę przed działaniem promieni ultrafioletowych, ale też stymulują produkcję kolagenu oraz chronią kwas askorbinowy przed utlenieniem.

Flawonoidy te zapobiegają również powstawaniu zmarszczek, ponieważ wzmacniają tkankę łączną skóry.

Przeciwwskazania

Jednak nie wszyscy mogą stosować leki, suplementy czy nawet pić herbatę z miłorzębu japońskiego.

Najważniejsze przeciwwskazania to: ciąża i okres karmienia piersią, zażywanie leków przeciwdrgawkowych, zabiegi chirurgiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Poza tym szczególnie powinny uważać osoby, które cierpią na choroby krążenia krwi, ponieważ niektórzy specjaliści są zdania, że stosowanie nadmiaru preparatów z miłorzębem może skończyć się niekontrolowanym krwawieniem albo stanami przedzawałowymi.

⇒ Czytaj także: 9 POPULARNYCH LEKÓW POWIĄZANYCH Z DEMENCJĄ I UTRATĄ PAMIĘCI

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com

♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=FnnZ5XC2gWY