MENOPAUZA I UDERZENIA GORĄCA – NATURALNE ŚRODKI ZARADCZE

W okresie okołomenopauzalnym, jak i w czasie trwania samej menopauzy kobiety doświadczają różnej mieszanki objawów. To, jakie symptomy przekwitania się pojawią, zależy w głównej mierze od poziomu hormonów oraz stylu życia danej kobiety. Najczęściej jest to bezsenność, zmiany w cyklu miesiączkowania, wahania nastroju i słynne uderzenia gorąca. To właśnie one najczęściej towarzyszą kobietą przed, w trakcie, a nawet i kilka lat po menopauzie. Poniżej znajduje się kilka pomocnych, naturalnych środków zaradczych, które można stosować w celu zmniejszenia objawów przekwitania, m.in. takich jak uderzenia gorąca i nocne poty.

Czarny Cohosh

Czarny Cohosh jest jednym z najbardziej znanych ziołowych suplementów diety stosowanych przez kobiety w okresie menopauzalnym.

W licznych badaniach potwierdzono jego zdolność łagodzenia objawów przekwitania, w tym m.in. uderzeń gorąca i bezsenności.

Czarny Cohosh zawiera naturalne związki, które naśladują rolę estrogenów w organizmie człowieka, dzięki czemu po dwóch miesiącach suplementacji można zauważyć zmniejszenie częstości i intensywności symptomów o ponad 80%.

Olej lniany

Uważa się, że występujące w oleju lnianym kwasy tłuszczowe skutecznie zmniejszają objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca.

Len zawiera należące do grupy fitoestrogenów hormony roślinne – lignany lniane, których budowa chemiczna i działanie przypominają ludzkie estrogeny.

Dzięki temu olej lniany może stanowić alternatywę dla stosowanej w czasie menopauzy hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), podczas której przyjmuje się steroidowe hormony ludzkie.

Olej z wiesiołka

Wiesiołek, podobnie jak olej lniany, dzięki fitoestrogenom reguluje gospodarkę hormonalną, dzięki czemu łagodzi dolegliwości związane z menopauzą.

Leczniczymi składnikami ziela wiesiołka są przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, z których najważniejszym jest kwas gamma-linolenowy, znany jako GLA.

Olej z wiesiołka pozwala nie tylko złagodzić zaczerwieniania twarzy i uderzenia gorąca, ale dodatkowo znacznie zmniejsza takie objawy, jak tkliwość piersi, złe samopoczucie, rozdrażnienie i zatrzymanie wody w organizmie.

Goździki

Goździki wykazują korzystne działanie, jeśli chodzi o zmniejszenie objawów przekwitania. Zawierają spore ilości izoflawonów, czyli rodzaj fitoestrogenów zmniejszający uderzenia gorąca.

Wystarczy łyżeczkę goździków zalać 250 ml wrzącej wody, pozostawić do ostygnięcia, odcedzić i pić napar dwa razy dziennie.

Szałwia

Przy częstych uderzeniach gorąca i obfitych potach warto pić codziennie, dwa razy dziennie, szklankę naparu z szałwii.

Dodatkowo szałwia pomaga w trawieniu i usuwaniu bólu głowy.

Czerwona koniczyna

Izoflawonoidy obecne w czerwonej koniczynie, a dokładnie w jej kwiatach są pomocne w większości dolegliwości spotykanych w okresie menopauzy.

Poza tym czerwona koniczyna hamuje ryzyko wystąpienia nowotworów, poprawia gospodarkę lipidową, pracę układu pokarmowego, stan skóry i włosów oraz zmniejsza ryzyko osteoporozy.

Witamina C i E

Niektórzy uważają, że bioflawonoidy znajdujące się w witaminie C mogą pomóc w zmniejszeniu częstotliwości uderzeń gorąca.

Warto, zatem w okresie okołomenopauzalnym zadbać o suplementację organizmu wysoko bioprzyswajalną liposomalną witaminą C.

Ponadto badania wykazały, że przeciwutleniacze zawarte w witaminie E odgrywają istotną rolę w zmniejszaniu objawów uderzeń gorąca.

Dlatego też w codziennej diecie kobiet w okresie przekwitania powinny znaleźć się takie produkty spożywcze jak np. migdały, orzechy laskowe, jarmuż, szpinak, brokuły, papaja, zielona pietruszka, awokado i oliwki.

Naturalne środki zaradcze pomagają kobietom uwolnić się od uderzenia gorąca, ale nie zlikwidują ich, jeżeli ich stosowaniu będzie towarzyszył niezdrowy styl życia.

Kobiety przechodzące menopauzę muszą pamiętać, że noszenie syntetycznych ubrań, spanie w pościeli ze sztucznych włókien, palenie papierosów, stres, spożywanie ostrych posiłków oraz brak aktywności fizycznej relaksującej ciało i ducha, źle wpływają na organizm i nasilają uderzenia gorąca, dlatego też należy ich unikać.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.