LUKSEMBURG WPROWADZA DARMOWY TRANSPORT PUBLICZNY
Luksemburg stał się pierwszym krajem na świecie, który zapewnia bezpłatny transport publiczny. Pomysł ten ma na celu zwiększenie wykorzystania tramwajów, pociągów i autobusów oraz pozbycie się korków, które tworzą się, gdy ludzie wybierają dojazd do pracy lub szkoły prywatnymi samochodami.
Darmowy transport publiczny
Rząd Luksemburga zniósł opłaty za wszystkie tramwaje, pociągi i autobusy w całym kraju.
To nie pierwsze miasto na świecie, które wprowadziło bezpłatny transport, w Talinnie w Estonii zrobiono to w 2013 roku, ale to pierwsze państwo, które wprowadziło taką możliwość w całym kraju.
Luksemburski minister transportu Francois Bausch stwierdził, że to „wielki dzień” dla Luksemburga.
Mały, ale bogaty kraj wprowadził bezpłatny transport publiczny, aby „zmotywować” mieszkańców, turystów i osób dojeżdżających codziennie do pracy w Luksemburgu z sąsiednich Niemiec, Francji i Belgii do zrezygnowania z jazdy prywatnymi samochodami.
W soboty przejazdy autobusami, pociągami i tramwajami były już bezpłatne, ale wszystkie opłaty zostały zniesione dopiero po koniec lutego 2020 roku.
Dotychczasowa sprzedaż biletów o wartości 2 EUR wyniosła 41 mln EUR lub zaledwie 8% rocznego budżetu Luksemburga na transport w wysokości 500 mln EUR.
Transport publiczny będzie teraz finansowany głównie z podatków wpłacanych do budżetu krajowego, co oznacza oszczędności w podróżach dla prywatnych gospodarstw domowych, zwłaszcza osób o niskich dochodach.
Mobilność i kwestie środowiskowe
Głównym powodem, dla którego wprowadzono bezpłatny transport publiczny, jest lepsza jakość mobilności, a drugim są oczywiście kwestie środowiskowe.
Badanie przeprowadzone w 2018 r. przez TNS Ilres wykazało, że samochody w Luksemburgu wykorzystywano w 47% do podróży służbowych i 71% do transportu rekreacyjnego.
Jednak stopa wzrostu populacji w Luksemburgu należy do najwyższych w Europie (3%), więc rząd uznał poprawę mobilności za priorytet.
Ma on na celu do 2025 r. zwiększenie o 20 proc. liczby osób korzystających z transportu publicznego i zmniejszenie liczby samochodów na drogach o 15 proc.
Częścią tego planu jest właśnie zniesienie opłat za transport publiczny, które realizuje się obok poprawy ścieżek rowerowych, remontu tras autobusowych oraz rozbudowy linii tramwajowych i kolejowych.
⇒ Czytaj także: ŚWIECĄCE ŚCIEŻKI ROWEROWE? – TAKIE RZECZY RÓWNIEŻ W POLSCE
♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu ⇒ KLIK
♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com
♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie ⇒ KLIK
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.