LOTOS INWESTUJE W BIOPALIWA KONOPNE – BĘDZIE TANIE PALIWO?

Lotos, gdański koncern paliwowy, we współpracy z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich planuje wykorzystywać konopie do produkcji bioetanolu drugiej generacji. Biorąc pod uwagę to, że tradycyjne źródła paliwa szkodzą środowisku i kończą się, a ich rosnąca cena nikogo nie cieszy, ważne stają się alternatywne źródła paliwa. Tymczasem konopie przemysłowe są dobrym surowcem do produkcji kilku różnych rodzajów paliw.

Lotos inwestuje w biopaliwa konopne

Na wrześniowej konferencji w 2018 r. organizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grupa Lotos podpisała list intencyjny o współpracy z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w zakresie kontynuacji prac nad bioetanolem drugiej generacji z biomasy konopnej.

lotos.jpg
foto.shutterstock.com

Zdaniem dr hab. Małgorzaty Zimniewskiej, dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, polski potencjał w tym zakresie jest duży:

Mamy możliwość wytworzenia paliw drugiej generacji z polskich komponentów, z polskich roślin. Obserwujemy światowe trendy i wzrost zainteresowania konopiami. Aktualnie pod przewodnictwem Instytutu rozwija się uprawa roślin konopnych na cele nasienne. […] kontraktujemy uprawy, zawieramy umowy z rolnikami, żeby wywiązać się z umów. Polska staje się poważnym graczem na rynkach międzynarodowych w zakresie upraw i nasiennictwa konopi.

Celem na 2020 rok jest uzyskanie m.in. 3 proc. minimalnej ilości biopaliw

wyższej generacji.

W sierpniu 2019 r. Instytut informował o zbliżających się pierwszych w tym roku zbiorów konopi przemysłowych, na których uprawę decyduje się coraz więcej rolników.

Konopne paliwo

Wśród alternatywnych paliw kopalnych są biopaliwa pochodzące z upraw takich jak soja, palmy i właśnie konopie przemysłowe (Cannabis sativa).

Konopie przemysłowe są dobrym surowcem do produkcji kilku różnych rodzajów paliw.

Nasiona konopi zawierają około 30 proc. oleju, którego od wieków używano jako paliwo do lamp.

Olej z konopi można również przekształcić w biodiesel odpowiedni do stosowania w samochodach.

Obliczono, że konopie rocznie mogą produkować ponad 800 litrów biodiesla z hektara upraw – więcej, niż rośliny takie jak soja, słonecznik, orzeszki ziemne lub rzepak.

Do tego dochodzi potencjał produkcji metanolu, etanolu, biogazu i paliw stałych z pozostałej części rośliny.

biopaliwa-konopne.jpg
foto.shutterstock.com

Właśnie w przeciwieństwie do produkcji biodiesla, cała roślina konopna może być wykorzystywana do produkcji etanolu lub metanolu.

Podobnie jak w przypadku biodiesla, etanol i metanol mogą być stosowane jako paliwo do pojazdów.

Alkohole te, uzyskiwane z konopi przemysłowych, są czasami określane jako hempanol.

Pomysł wykorzystania etanolu konopnego jako paliwa w pojazdach z pewnością nie jest nowy.

Henry Ford pierwotnie uprawiał konopie do produkcji etanolu do stosowania w swoich pierwszych samochodach, co trafnie w 1990 r. podsumował Hugh Downs:

Kiedyś konopie wydawały się mieć obiecującą przyszłość jako kamień węgielny przemysłu. Kiedy Rudolph Diesel wyprodukował swój słynny silnik w 1896 r., założył, że silnik wysokoprężny będzie napędzany różnymi paliwami, zwłaszcza olejami roślinnymi i nasiennymi. Rudolph Diesel, jak wówczas większość inżynierów, uważał, że paliwa roślinne są lepsze od ropy naftowej. Konopie to najbardziej wydajna roślina. W latach trzydziestych Ford Motor Company widział także przyszłość paliw biomasowych. Ford prowadził udaną instalację do konwersji biomasy, w tym konopi, w zakładzie Iron Mountain w Michigan. Inżynierowie Forda wydobywali metanol, paliwo z węgla drzewnego, smołę, pak, octan etylu i kreozot. Wszystkie podstawowe składniki dla nowoczesnego przemysłu, a teraz dostarczane przez przemysł związany z ropą naftową.

Ekspert od biopaliw, Tim Castleman, szacuje, że produkcja biopaliw konopnych znacząco obniżyłaby cenę paliwa:

Etanol z konopi mógłby być produkowany za 1,37 dolara za galon plus koszt surowca, a ulepszenia technologiczne i ulgi podatkowe obniżałyby cenę o około jednego dolara za galon.

Konopie można również stosować do wytwarzania węgla drzewnego lub konopnych granulek, których energia biomasy jest o 120% wyższa niż w przypadku słomy pszenicznej pod względem wykorzystania ich w formie paliw stałych.

Jest potencjał środowiskowy

Dużą zaletą wykorzystywania wykorzystania konopi przemysłowych do produkcji biopaliw w porównaniu z innymi roślinami uprawnymi jest to, że można je uprawiać nawet na mało żyznych terenach, a do tego nie wymagają stosowania pestycydów ani nawozów i potrzebują mniej wody.

Są odporne na tzw. niesprzyjające warunki pogodowe, a do tego mogą również pomóc w oczyszczaniu gleby z metali ciężkich i innych zanieczyszczeń.

Wraz z renesansem konopi w krajach rozwiniętych, gdy rządy w końcu aktualizują archaiczne i źle przemyślane przepisy dotyczące zakazu ich uprawy, z niecierpliwością oczekujemy, że tańsze biopaliwa z konopi przemysłowych będą ostatecznie dostępne dla wszystkich.

⇒ Czytaj także: KONOPIE TO ROŚLINY O WSZECHSTRONNYCH ZASTOSOWANIACH – OPRACOWANIA NAUKOWE

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=dQMVzpjf8eo