SŁOWIAŃSKA LESZCZYNA NA WIOSENNE WZMOCNIENIE
Leszczyna… O tym, że orzechy laskowe można wykorzystać na różne sposoby w kuchni, chyba wie każdy. Jednak leszczyna to nie tylko orzechy, ale również jej jadalne kwiaty, które zawierają wiele cennych składników. Mają one działanie przeciwzapalne, estrogenne, odtruwające oraz moczopędne, ale to nie jedyne ich właściwości.
Charakterystyka leszczyny
Leszczyna pospolita to orzech laskowy, który rośnie przeważnie w lasach, zaroślach i nad brzegami rzek.
Znana jest przeważnie z orzechów laskowych, które można spożywać na różne sposoby, ale to nie wszystko, ponieważ ma jeszcze pąki kwiatowe.
To właśnie one mają działanie przeciwzapalne czy wspomagające leczenie zaburzeń hormonalnych i wiele innych.
Należy je zbierać przed kwitnieniem i suszyć na tacach albo na papierze.
Podczas suszenia z pąków wysypuje się żółty pyłek kwiatowy, który można, np. zastosować do pielęgnacji skóry.
Można w nich znaleźć: flawonoidy, np. kwercetynę, a także śluzy, fitohormony, fitosterole, garbniki, fitochinony oraz kwasy, np. salicylowy i chlorogenowy, a do tego sacharydy, trójterpeny, żywicę i olejek eteryczny.
Dzięki temu mają one szerokie działanie, takie jak: przeciwzapalne, estrogenne, antyseptyczne, odtruwające, przeciwwysiękowe, moczopędne, a także lekko ściągające.
Leszczynę można stosować w zaburzeniach hormonalnych, zaburzeniach przemiany materii, zatruciach czy też nieżycie przewodu pokarmowego.
Poza tym kwiaty leszczyny można wykorzystać w przewlekłych chorobach skóry na tle autoagresji i zaburzeń metabolicznych, a także przy zapaleniu układu moczowego i płciowego oraz przy zapaleniu układu oddechowego, zapaleniu gruczołu mlekowego.
Znaczenie leszczyny
W wielu kulturach drzewo to było uznawane za wyjątkowe, magiczne i dlatego czczono je i szanowano.
Na przykład Apollo miał leszczynową różdżkę, która nazywana była kaduceuszem, a dzięki jej dotknięciu ludzie mogli wyrażać swoje myśli przy użyciu dobrze ułożonych słów – dzisiaj o takiej osobie mówi się, że jest ona elokwentna.
Z kolei w tradycji celtyckiej leszczyna symbolizowała inspirację poetycką oraz mądrość.
Tak samo w tradycji nordyckiej i rzymskiej leszczyna była źródłem mądrości, a umiejętność związana ze sztuką i nauką miała związek z jedzeniem orzechów.
W Anglii natomiast uważano, że dzięki leszczynie można było pozostać niewidzialnym dla innych ludzi.
Z magiczną mocą leszczyny związane było również to, że w średniowiecznej Europie była ona używana, a tak dokładnie to rozwidlony kij z leszczyny, do wykrywania, np. żył wodnych, zakopanych skarbów, rud metali, ale również można było szukać z jej użyciem pomordowanych nieszczęśników.
Do tego drzewo z leszczyny miało chronić przed złym, dlatego wykonywano z niego płoty wokół domów, elementy zbroi czy tarcze dla bohaterów.
Ponadto kawałki jej drewna były wykorzystywane jako talizmany przeciwko wiedźmom.
Natomiast dla słowiańskich przodków leszczyna była drzewem opiekuńczym, ponieważ kwitła jako jedna z pierwszych roślin, a poza tym nigdy nie uderzały w nią pioruny.
Kwitnące gałązki leszczyny wkładano w drzwi domów, aby uchronić się przed złymi duchami, wampirami, chorobami, a także wszelkim złem.
Co można przygotować z leszczyny?
Z leszczyny można przygotować:
- nalewki;
- napary;
- kremy i balsamy przeciwzapalne oraz przeciwbólowe;
- oliwki do ciała;
- toniki do twarzy;
- herbatki, które oczyszczają nerki, regulują układ hormonalny u kobiet, a także mężczyzn;
- preparaty, które mają na celu uszczelniać naczynia krwionośne.
Nalewka z leszczyną
Składniki:
jedna część kwiatów leszczyny drobno posiekanych albo zmielonych oraz pięć części alkoholu do 35 – 40%, który należy podgrzać do temperatury wrzenia.
Przygotowanie: kwiaty leszczyny należy zalać wrzącym alkoholem, a następnie odstawić w ciemne miejsce na kilka tygodni, ale trzeba pamiętać o tym, że codziennie należy ją wstrząsać.
Po tym czasie nalewkę można przecedzić i należy ją przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.
Jeśli chodzi o stosowanie, to nalewkę można spożywać po 5 – 10 ml 1 – 4 razy dziennie do 100 ml wody.
Działanie: tak przygotowana nalewka ma działanie odtruwające, żółciopędne, napotne, a także wzmagające diurezę i usuwanie kwasu moczowego z ustroju.
Do tego nalewka działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, zapobiega zakrzepom oraz usprawnia krążenie obwodowe.
Może być również wykorzystywana do leczenia zapalnie zmienionego i przerośniętego gruczołu krokowego, a w przypadku skóry ma działanie przeciwobrzękowe, znieczulające, przeciwbólowe i odkażające.
Nalewkę można wykorzystywać przy grypie, przeziębieniu, gorączce, bólach stawów i mięśni, bólach, stanach zapalnych skóry.
Pomoże również na prostatę, choroby kobiece i reumatyczne, a także na obrzęki, a w naparze może być wykorzystana do usuwania przykrych objawów po nadmiernym spożyciu alkoholu.
Napar leszczynowy oczyszczający
Składniki:
1 – 2 łyżki kwiatów leszczyny świeżych albo suszonych, 1 szklanka wrzącej wody.
Przygotowanie: kwiaty leszczyny należy zalać szklanką wrzącej wody, a następnie parzyć pod przykryciem przez 20 minut.
Napar można spożywać dwa raz dziennie, czyli przed śniadaniem i przynajmniej dwie godziny po kolacji.
Jednak trzeba pamiętać o tym, że można go stosować nie dłużej niż 20 – 25 dni, a kurację można powtarzać, co kwartał.
Działanie: oczyszczające, ale też reguluje metabolizm i zaburzenia hormonalne u kobiet, jak i u mężczyzn, a do tego wspomaga leczenie chorób skórnych na tle autoagresji.
Poza tym wspomaga oczyszczanie organizmu po zatruciach oraz chorobach wirusowych i wspomaga regenerację układu moczowego, a także oddechowego.
♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie ⇒ KLIK
♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu ⇒ KLIK
♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
https://www.youtube.com/watch?v=lgRhyr4Nejc