LAKIERY DO PAZNOKCI – CICHY NISZCZYCIEL TWOJEGO ORGANIZMU
Lakiery do paznokci stały się niemal nieodzownym elementem kosmetycznego zaopatrzenia kobiet na całym świecie. Poprawiają wygląd dłoni, a nawet i samopoczucie, bo któraż z pań nie uśmiechnie się na wygląd pięknie i estetycznie wyglądających paznokci. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy sięgamy po nieodpowiednie produkty.
Otóż okazuje się, że większość lakierów do paznokci jest „naszpikowana” najbardziej drażniącymi i jednocześnie niebezpiecznymi substancjami chemicznymi używanymi w kosmetyce.
Lakiery do paznokci i toksyczne trio
Skład większości lakierów do paznokci pozostawia wiele do życzenia.
Co prawda, dyrektywy unijne określają stężenia konkretnych substancji dopuszczonych do użycia, uznając je za bezpieczne, ale nie zmienia to faktu, że tak naprawdę chemikalia te stanowią zagrożenie dla zdrowia, gdyż zalicza się je m.in. do III grupy związków kancerogennych, czyli sprzyjających powstawaniu procesów nowotworowych.
Dlatego też ta pozorna nietoksyczność formaldehydu, toluenu i ftalanu dibutylu (DBP) jest dla niektórych sporna i kontrowersyjna.
Formaldehyd – to on odpowiada za utwardzenie lakieru do paznokci i za ten charakterystyczny jego zapach.
Jest dobrze rozpuszczalny w powietrzu i wodzie.
Niestety ma działanie rakotwórcze, a także negatywnie wpływa na układ oddechowy, utrudniając oddychanie, powodując kaszel, kichanie i prowadząc do astmy.
Poza tym formaldehyd u alergików może wywoływać wysypki i podrażnienia skóry, natomiast u osób przewlekle chorych – zatrucia.
Zdarza się również, że jest bezpośrednią przyczyną onycholizy, czyli odwarstwiania się płytki paznokciowej od łożyska.
Toluen – w lakierach do paznokci pełni funkcję rozpuszczalnika (stosowany zwłaszcza w tańszych produktach).
Może zakłócić pracę nerek i wątroby oraz układu rozrodczego i rozwój dzieci, ponieważ trafia nawet do mleka matek karmiących.
Często odpowiedzialny jest także za podrażnienia skóry oraz oczu.
Niekiedy kontakt z toluenem jest przyczyną bólów i zawrotów głowy.
Ftalan dibutylu (DBP) – może być przyczyną powstawania zaburzeń pracy układu hormonalnego i rozrodczego – u dziewczynek przyspiesza dojrzewanie, u dojrzałych kobiet sprzyja problemom ginekologicznym.
Lakiery do paznokci, które mają w składzie ftalan dibutylu, są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ mogą powodować wady płodu.
Długofalowe wdychanie oparów DBP może powodować bóle głowy, mdłości oraz uszkadzać wątrobę i nerki.
Trifenylofosforan (TPHP) – groźny przeciwnik zdrowia
W przeprowadzonym w 2015 roku eksperymencie, naukowcy z Duke University przebadali 26 ochotniczek pod kątem obecności w ich organizmach toksycznych substancji.
U 24 z nich wykryto śladowe ilości niepożądanych związków, które pochodziły z lakierów do paznokci.
Wystarczyło, że upłynęło 10 godzin od aplikacji lakieru, aby w organizmach badanych kobiet pojawiły się trifenylofosforan (TPHP), który wpływa niekorzystnie na układ hormonalny.
Wyniki toksyczności TPHP potwierdziła dr Heather Stapleton, mówiąc, iż coraz więcej dowodów wskazuje na to, że toksyna to rozregulowuje system hormonalny i metabolizm oraz zaburza rozwój płciowy i zdolność do rozmnażania się.
Poza tym TPHP niekorzystnie wpływa na układ nerwowy oraz może być przyczyną alergii
i powodować podrażnienia skóry.
Ta sama grupa naukowców poddała również analizie 10 różnych lakierów do paznokci pod kątem obecności w ich składzie trifenylofsforanu.
Okazało się, że aż osiem miało w składzie TPHP, z czego na dwóch nawet nie zamieszczono informacji o tym, że w składzie jest ta niebezpieczna substancja.
Na liście producentów lakierów do paznokci z TPHP w składzie znajdują się znane w Polsce marki, np. Sally Hansen, Essie, Revlon, Inglot lub Maybelline.
Dlatego też tak ważne jest dokładne czytanie etykiet, ponieważ (na szczęście dla kobiet i ich zdrowia) istnieje kilka firm, które produkują naturalne, pozbawione toksycznych składników lakiery do paznokci.
Wystarczy tylko dobrze poszukać, a nie sięgać po pierwszy lepszy produkt.
Źródła:
- Nailed: Endocrine disruptor in nail polish, Environmental Working Group, http://www.ewg.org/research/nailed
- Nailed: Nail polish chemical doubles as a furniture fire retardant, Environmental Working Group, http://www.ewg.org/research/nailed/nail-polish-chemical-doubles-furniture-fire-retardant
- What Happens To The Body After Putting on Nail Polish?, http://realfarmacy.com/nail-polish/
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
https://www.youtube.com/watch?v=1_BixzHhawE