KAPSUŁY CZASU – WIADOMOŚCI DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ

Kapsuły czasu kojarzą się z tajemnicą, zagadką, zresztą jakby nie patrzeć one same w sobie stanowią właśnie zagadkę dla przyszłych pokoleń. Co w sobie skrywały najstarsze kapsuły czasu? Dlaczego we wrześniu 2017 roku głęboko w ziemi zakopano kapsułę, która ma ukazać się na jej powierzchni dopiero za ok. 500 tys. lat?

Kapsuły czasu – pamiątki przodków

Samo pojęcie „kapsuła czasu” jest terminem stosunkowo nowym, bardziej wymyślonym na potrzeby kultury mass mediów niż precyzyjnym sformułowaniem potrzebnym do określenia przedmiotu.

Nie wiadomo dokładnie kto i dlaczego wymyślił przygotowywanie specjalnych pojemników wypełnionych po brzegi pamiątkami i wiadomościami dla przyszłych pokoleń, a następnie ich ukrywanie na wiele, wiele lat.

 

pamiątki.jpg
fot.123rf.com

 

Wiadome jest, że taki rodzaj kapsuł czasu tworzony był już w XIX wieku. Wcześniej w XVI-XVIII wieku rozpowszechniono zwyczaj ukrywania cennych depozytów w wieżach, ratuszach i kościołach, w skrytkach kamieni węgielnych.

Prawdziwy przełom i niejako moda na kapsuły czasu, ich tworzenie i ukrywanie dla przyszłych pokoleń nastąpił w 1939 roku, kiedy to na Wystawie Światowej w Nowym Jorku zaprezentowano specjalny pojemnik przeznaczony do przechowywania jego zawartości w nienaruszonym stanie dla kolejnych pokoleń.

Kapsuły czasu stały się w ten oto sposób metodą na przekazywanie wiadomości w przyszłość, tajemniczym pozostawianiem śladu po sobie.

Do dziś zakopuje się je na całym świecie – jedne na kilkadziesiąt lat, inne na tysiąclecia.

Krypta Cywilizacji

W 1936 roku dr Thornwell Jacobs zafascynowany badaniem starożytnych cywilizacji i jednocześnie sfrustrowany brakiem dokładnych informacji o przodkach postanowił w jednym pomieszczeniu na Uniwersytecie Oglethorpe w stanie Georgia stworzyć Kryptę Cywilizacji.

W pomieszczeniu tym za zamkniętymi szczelnie drzwiami zgromadził dowody na to, jak wyglądało życie na Ziemi w latach 30. XX wieku.

 

krypta-cywilizacji.jpg
Krypta cywilizacji

 

Twórca Krypty Cywilizacji założył, że zostanie ona otworzona dopiero w 8113 roku. Pomieszczenie otworzono jednak dużo, dużo wcześnie, bo tylko 75 lat po jej utworzeniu.

Jej zawartość wzbudziła niemałe zaskoczenie. Znalazło się w niej wiele wynalazków i przeróżnych przedmiotów m.in. mikrofilmy, biżuteria, sztuczne kwiaty, protezy, figurki postaci z kreskówek, sprzęt AGD, a nawet próbki głosu Hitlera i Stalina.

Słynne kapsuły czasu

Co skrywały w sobie najsłynniejsze kapsuły czasu, jakie do tej pory otworzono?

6 grudnia 2014 roku konserwatorzy z bostońskiego Museum of Fine Arts otworzyli najstarszą znaną w Stanach Zjednoczonych kapsułę czasu.

Odkryto ją pod kamieniem węgielnym w Massachusetts State House – siedzibie stanowych władz.

W 1795 roku ukryli ją tam bohaterowie walk o niepodległość USA. W kapsule znalazły się m.in. dokumenty, gazety, liczne monety oraz srebrna tabliczka z nazwiskami właścicieli kapsuły.

kapsuła-czasu.jpg
Kapsuła czasu z Museum of Fine Arts

 

W Polsce za najstarszą kapsułę czasu uchodzi ta odkryta we wnętrzu kamienia węgielnego
w Zespole Szkół przy ul. Krótkiej w Strzegomiu.

Kapsuła ta pochodzi z 1874 roku, chociaż dokumenty z jej wnętrza są starsze niż wykuty na miedzianej tubie napis.

Znalezione dokumenty były bardzo starannie zapakowane, dzięki czemu w idealnym stanie zachowały się do naszych czasów.

 

kapsuła-czasu-strzegoń.jpg
Kapsuła czasu Strzegom

 

Znajdowały się w niej m.in. monety obiegowe z 2 połowy XIX wieku, rękopis z 1861 roku, książka z wierszami Johanna Christiana Günthera, listy, zdjęcia, widokówki, dokumenty bractw i wiele innych rękopisów oraz sprawozdań.

Dla pokoleń za 500 tys. lat…

28 września 2017 roku na stronie internetowej czasopisma „Gondwana Research” pojawił się opis innowacyjnego, jedynego na świecie projektu, w którym polscy naukowcy w pobliżu Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie zakopali kapsułę czasu z naukowymi skarbami.

Kapsułę czasu wykonaną z grubej stali nierdzewnej, długości 60 cm i średnicy 12 cm włożono 17 września do wywierconego na głębokość 4 metry otworu.

 

kapsuła-czasu-Spitsbergen.jpg
Kapsuła czasu ukryta na Spitsbergenie

 

Wewnątrz znajduje się pięć mniejszych pojemników ze stali nierdzewnej, w których umieszczono podzielone tematycznie przedmioty – dotyczące geologii, środowiska naturalnego, biologii, myśli technologicznej oraz zestaw przedmiotów współczesnego życia codziennego.

I tak w kapsule czasu zakopanej na Spitsbergenie znalazły się m.in. naturalne próbki minerałów i skał, fragment meteorytu z Pułtuska (jego wiek szacuje się na 4,5 mld lat), kawałek lawy z islandzkiego wulkanu, zdjęcia polskiej stacji polarnej, liofilizowane DNA człowieka, szczura, ziemniaka i łososia, ludzkie zęby mleczne, nasiona kawy, miniaturowych rozmiarów panel fotowoltaiczny, a także zapałki, strzykawkę, monety z różnych krajów, zegarek, maleńką książeczkę oraz kartę do bankomatu.

 

kapsuła-czasu-Spitsbergen.jpg
Kapsuła czasu ukryta na Spitsbergenie

 

Naukowcy oszacowali, że dzięki naturalnym procesom erozji kapsuła czasu pojawi się ponownie na powierzchni Ziemi za ok. 500 tys. lat.

Badacze żywią nadzieję, że wówczas ktoś ją odnajdzie i odkryje przeszłość, taką niezwykłą pamiątkę po przodkach…

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.