KAMBODŻA I FRANCJA WPROWADZAJĄ ZMIANY, BY CHRONIĆ ŻYCIE SŁONI

Kambodża, a właściwie tamtejsi ekolodzy mogą świętować rzadkie zwycięstwo. Od 2020 roku oficjalnie decyzją władz państwa ponad wszystko będzie się liczyć dobro słoni. Podobne stanowisko przyjął rząd Francji i innych krajów, którym również nie jest obojętny los tych zwierząt. O co dokładnie chodzi?

Zakaz jazdy na słoniach

15 listopada 2019 r. oficjalnie potwierdzono wprowadzenie zakazu przejażdżek na słoniach w kompleksie świątynnym Angkor Wat, najpopularniejszej atrakcji turystycznej Kambodży.

Na razie 5 z 14 słoni z kompleksu Angkor Wat zostało przeniesionych do oddalonego o 40 km lasu Bos Tham.

Wcześniej zwierzęta były wykorzystywane codziennie do transportu odwiedzających wokół słynnego kompleksu świątynnego, który przyjmuje ponad 2,6 miliona turystów rocznie.

angkor-wat-słonie.jpg
foto.shutterstock.com

Kiedy w 2016 roku samica o imieniu Sambo upadła i zmarła po przewiezieniu turystów wokół atrakcji podczas intensywnego upału, na Change.org pojawiła się petycja, która ostatecznie zebrała ponad 185 000 podpisów za zakazem jazdy na słoniach.

Najwyraźniej w Kombodży poważnie potraktowano presję publiczną i stopniowo we współpracy ze Stowarzyszeniem Elephant Management Association pozostałe słonie przenoszone są z Angkor do ich naturalnego środowiska.

Ostatecznie przejażdżki na słoniach mają zniknąć z oferty Angkor Wat na początku 2020 roku.

Koniec cyrkowych pokazów

Kambodża nie jest jedynym miejscem na świecie, które w ostatnim czasie postanowiło zadbać o dobro słoni i innych dzikich zwierząt.

W 2019 r. New Jersey i Hawaje dołączyły do ​​pięciu innych stanów i wielu miast USA w zakazie występów cyrkowych z udziałem dzikich zwierząt.

W kwietniu 2019 r. Madryt zakazał cyrków z dzikimi zwierzętami, a zaledwie kilka miesięcy później Paryż wprowadził obowiązujący od początku 2020 r. zakaz wykorzystywania w cyrku dzikich zwierząt.

słonie-cyrk.jpg
foto.shutterstock.com

Anglia również zakazuje wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach, począwszy od 2020 r.

Natomiast we wrześniu 2019 r. brytyjskie stowarzyszenie ABTA British Travel Association opracowało zbiór wytycznych dla zwierząt wykorzystywanych w turystyce.

W zapisie potępiono pokazy słoni oraz przejażdżki na słoniach jako działania niedopuszczalne i podkreślono, że brytyjski przemysł turystyczny ich nie wspiera.

Ogólnokrajowy zakaz występowania wszystkich zwierząt w cyrkach obowiązuje już w Bośni i Hercegowinie, Grecji, we Włoszech, na Cyprze i Malcie.

Lokalne zakazy w ponad 90 miastach wprowadzili Niemcy, a m.in. Austria, Dania, Estonia, Finlandia, Węgry, Luksemburg, Macedonia, Szwecja, Serbia, Słowacja, Słowenia popierają ogólnokrajowy zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach.

W Polsce np. Katowice, Łódź, Poznań i Gniezno wprowadziły całkowity zakaz udostępniania terenów miejskich dla cyrków z udziałem zwierząt.

Popieramy i liczmy na to, że wkrótce przy rosnącej świadomości społeczeństw, los zwierząt się odmieni i trafią one tam, gdzie ich miejsce – do swojego naturalnego środowiska.

⇒ Czytaj także: NIEDŹWIEDŹ ZAATAKOWAŁ TRESERA PODCZAS WYSTĘPU W CYRKU

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=rzakkcwV9aY