JAK SAMEMU WYDOSTAĆ SIĘ SPOD LODU?

Jak samemu wydostać się spod lodu, kiedy wokół nie ma nikogo do pomocy? No właśnie… Co roku słyszymy, że gdzieś, pod kimś, kto wszedł na zamarzniętą powierzchnię rzeki, stawu, jeziora itd. załamał się lód. Co robić w takiej sytuacji? Jak sobie poradzić ze wpadnięciem pod lód?

Tworzenie się lodu zapewnia możliwość korzystania z różnych zimowych zajęć, takich jak wędkowanie pod lodem, gra w hokeja i jazda na łyżwach.

Jeśli jednak lód nie jest gruby i nie wytrzyma twojego ciężaru, istnieje niebezpieczeństwo wpadnięcia do bardzo zimnej wody.

W wodzie panika, hipotermia i utonięcie to trudne wyzwania do pokonania.

Przetrwanie upadku przez lód jest z pewnością możliwe, ale wymaga odwagi i znajomości kilku ratujących życie wskazówek.

wpadnięcie-pod-lód.jpg
foto.depositphotos.com

Po pierwsze – przygotuj się na ratunek

Kiedy już zdasz sobie sprawę, że spadasz przez lód i wpadasz do zimnej wody, musisz się przygotować i świadomie zatrzymać swój odruch, by złapać oddech i wdychać powietrze, jeśli twoja głowa znajdzie się pod wodą.

Nie należy lekceważyć szoku związanego z przebywaniem w zamarzniętej wodzie, ponieważ powoduje on natychmiastowe zmiany w oddychaniu i tętnie.

Ten początkowy szok zwykle mija w ciągu jednej do trzech minut, gdy twoje ciało lekko aklimatyzuje się do zimna.

Po drugie – zachowaj spokój

Fizyczny ból zanurzenia w lodowatej wodzie w połączeniu ze wszystkimi fizjologicznymi zmianami w odpowiedzi na „zimny szok” (przyspieszenie akcji serca i oddechu, wysokie ciśnienie krwi, uwalnianie adrenaliny) może łatwo doprowadzić do paniki.

Jednak zachowanie spokoju i kontrolowanie oddechu pozwala lepiej myśleć i opracować plan wyjścia z wody.

Weź głęboki i powolny oddech po początkowym szoku, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo paniki.

Nie masz dużo czasu, ale prawdopodobnie otrzymasz go więcej niż podczas myśli spanikowanego umysłu.

Hipotermia pojawia się, gdy temperatura ciała spada poniżej 35°C, ale jej osiągnięcie zajmuje trochę czasu i zależy od wielu czynników.

Trzymanie głowy nad wodą i jak największej części ciała poza wodą oraz zachowania spokoju da ci więcej czasu na ratunek.

Po trzecie – skoncentruj energię na natychmiastowym wydostaniu się

Kiedy już się uspokoisz i masz głowę nad wodą, musisz skoncentrować swoją energię na jak najszybszym wydostaniu się, a nie na stąpaniu w wodzie i czekaniu na pomoc.

Poruszaj nogami jak na rowerze i trzymaj głowę nad wodą, odchylając ją do tyłu.

Ustaw się i skup się na powrocie do miejsca, w którym wpadłeś, ponieważ tam krawędzie są prawdopodobnie wystarczająco mocne, aby pomóc ci się wydostać.

Po czwarte – odpowiednio się ustaw

Gdy już skumulujesz swą energię, złap się krawędzi lodu szeroko rozłożonymi ramionami.

Wyciągnij jak najwięcej górnej części ciała z wody.

Chwyć górną warstwę lodu i podeprzyj się przedramionami oraz łokciami.

Następnie ustaw dolną część ciała poziomo (jak do pływania) i kop nogami tak mocno, jak to możliwe, w nadziei, że wyskoczysz z wody na lód – podobnie jak robią to foki.

Po uniesieniu górnej części ciała na krawędź lodu odczekaj kilka sekund, aby twoje ubrania ociekły z jak największej ilości wody. Zmniejszy to twoją wagę i ułatwi ci wyskoczenie z wody.

Po piąte – nie wstawaj!

Po wyjściu z wody przesuwaj powoli swoje ciało po lodzie.

Po wydostaniu się z zimnej wody oprzyj się chęci wstania i ucieczki w kierunku brzegu, ponieważ lód może załamać się w innym miejscu, a ty możesz ponownie wpaść do wody.

Zamiast tego pozostań rozłożony na lodzie (tak, aby ciężar rozkładał się w miarę równomiernie na większym obszarze) i powoli tocz swoje ciało w kierunku grubszego lodu lub twardego podłoża.

Na koniec zobacz, jak to wygląda w praktyce.

To może być jeden z najważniejszych filmów, jaki kiedykolwiek oglądałeś.

⇒ Czytaj także: GROŹNE UŻĄDLENIE – PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU WSTRZĄSU ANAFILAKTYCZNEGO

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.