10 SPOSOBÓW, W JAKIE NIEŚWIADOMIE NISZCZYSZ SWOJE ZĘBY
Zdrowe zęby i piękny uśmiech to podstawa estetycznego wyglądu. Niestety często zupełnie nieświadomie niszczymy zęby złymi nawykami lub jedzeniem i piciem nieodpowiednich rzeczy. Zniszczone szkliwo zębów, czyli uszkodzenie ochronnej, twardej powłoki zewnętrznej, prowadzi do erozji i skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami. Czego więc należy się wystrzegać? Co szczególnie niszczy zęby?
Sposób 1 – zbyt dużo słodyczy i kwaśnych napojów
Cukier, słodkości, słodzone napoje, jogurt itd. – dieta bogata w cukier w żaden sposób nie chroni zębów przed ich psuciem.
Podobnie jest z kwaśnymi napojami, które pite w nadmiarze prowadzą do erozji szkliwa zębów i wywołują wzrost bakterii powodujących ubytki.
Sposób 2 – leki przeciwhistaminowe
Leki te są popularnie przyjmowane na wiosnę, w sezonie alergicznym.
Uważaj na leki przeciwhistaminowe, ponieważ zmniejszają produkcję śliny, która pomaga kontrolować rozwój bakterii w ustach i zawiera związki, które pozwalają na remineralizację (wzmocnienie) zębów.
Ślina pomaga zrównoważyć kwasy w żywności i napojach.
Leki przeciwhistaminowe mogą zmniejszać wydzielanie śliny, a tym samym przyczyniać się do próchnicy zębów.
Sposób 3 – leki przeciwcholinergiczne stosowane w astmie
Leki te pomagają zapobiegać problemom z oddychaniem, ale podobnie jak leki przeciwhistaminowe prowadzą do zmniejszania produkcji śliny i prowadzą do uczucia suchości w ustach.
Sposób 4 – obgryzanie paznokci
Obgryzanie paznokci może spowodować pęknięcie lub rozszczepienie szkliwa, zwłaszcza jeśli zostało ono wcześniej potraktowane kwaśnymi napojami, a zatem na początku osłabione.
Sposób 5 – refluks
Refluks żołądkowy, zgaga, niestrawność itd. często powodują cofanie się kwasu żołądkowego, którego pH może uszkodzić zęby, niszcząc ich szkliwo.
Dlatego dla zdrowia tak zębów, jak i całego organizmu ważne jest dbanie o zdrowie układu pokarmowego.
Sposób 6 – picie kawy lub wina
I kawa, i czerwone wino barwią szkliwo zębów i sprawiają, że nasz uśmiech „szarzeje”.
Jeszcze większy problem pojawia się wtedy, gdy chcąc szybko pozbyć się nieestetycznych osadów, udajemy się na chemiczne wybielanie zębów, które może wyrządzić więcej szkody niż pożytku (więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Chemiczne wybielanie zębów – estetyka za cenę zdrowia”).
Sposób 7 – leki na osteoporozę
Wykazano, że niektóre z leków stosowanych w leczeniu osteoporozy, na przykład zawierające w składzie alendronian sodu wywierają szkodliwy wpływ na kość szczęki, co może wpływać również na osłabienie zębów.
Sposób 8 – kserostomia
Kserostomia to po prostu suchość błony śluzowej jamy ustnej spowodowana zbyt małą produkcją śliny przez ślinianki.
Stan ten może być spowodowany zarówno przez leki, jak i niektóre schorzenia, np. cukrzycę, udar, pleśniawki, grzyby Candida, chorobę Alzheimera lub niedoczynność tarczycy.
Sposób 9 – chrapanie
Osoby, które podczas snu chrapią lub cierpią na bezdech senny, często śpią z otwartymi ustami.
To z kolei prowadzi do suchości w ustach, co może powodować, że szkliwo zębów ucierpi z powodu braku śliny w jamie ustnej.
Sposób 10 – mycie zębów od razu po posiłku
Niektórzy po zjedzeniu posiłku od razu biegną myć zęby, zwłaszcza jeśli w daniu była cebula lub czosnek.
Jednak zębów nie należy szczotkować od razu po posiłku lub wypiciu czegoś kwaśnego, ponieważ wtedy są najbardziej podatne na uszkodzenia.
Warto odczekać pół godziny i dopiero po upływie tego czasu umyć zęby.
⇒ Czytaj także: TOKSYCZNE PASTY KONTRA NATURALNA PASTA DLA ZDROWYCH ZĘBÓW I DZIĄSEŁ
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.