GLUKOMANNAN – NATURALNY POGROMCA ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW

Glukomannan to rozpuszczalny błonnik pozyskiwany z rośliny konjac po polsku nazywanej dziwidłem. Jest suplementem stosowanym do utrzymywania prawidłowej wagi, hamowania apetytu, kontrolowania poziomu cukru we krwi i łagodzenia zaparć, a także innych problemów zdrowotnych. Od niedawna jest popularny w Stanach Zjednoczonych i Europie, ale kultury azjatyckie od tysięcy lat cieszą się jego korzyściami.

Glukomannan – krótka historia

W ostatnich dwóch dekadach stosowanie glukomannanu jako suplementu diety i dodatku do żywności znacznie wzrosło w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Jednak mieszkańcy Japonii, Chin i Azji Południowo-Wschodniej od ponad 2000 lat korzystają z właściwości zdrowotnych naturalnego, rozpuszczalnego błonnika pozyskiwanego z korzeni rośliny konjac (bulwy dziwidła zawierają ok. 40% glukomannanu w przeliczeniu na suchą masę).

roślina-konjac.jpg
Roślina konjac foto.123rf.com

Uważa się, że koreańscy buddyści przywieźli go do Japonii w VI wieku.

W tradycyjnej medycynie chińskiej glukomannan pomaga w leczeniu astmy, przepukliny, kaszlu, oparzeń, chorób skóry i innych dolegliwości.

Korzyści zdrowotne

W trakcie przeprowadzania kilku badań klinicznych oceniających właściwości glukomannanu potwierdzono, że pomaga on:

  • zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać prawidłową masę ciała;
  • hamuje apetyt;
  • utrzymuje prawidłowy poziom cukru we krwi (stężenie glukozy we krwi na czczo u badanych było znacznie mniejsze po suplementacji dziwidłem przez okres od jednego do dwóch miesięcy);
  • wzmacnia mikroflorę jelit i usuwa zaparcia;
  • ma pozytywny wpływ na trójglicerydy i cholesterol całkowity (codzienna suplementacja glukomannanem spowodowała u badanych obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego o 10%).

Glukomannan i utrata wagi

Związek glukomannanu z utratą wagi wiąże się z jego zdolnością do szybkiego wchłaniania wody. Jest to jeden z najbardziej higroskopijnych błonników znanych człowiekowi.

Wrzucona do szklanki wody zawartość kapsułki glukomannanu zamienia ją w żel.

To samo dzieje się w ciele człowieka. Połknięta kapsułka dziwidła szybko wchłania wodę i tworzy żel, który wypełnia żołądek, dając uczucie sytości.

Kalorie dostarczane wraz z pożywieniem zostają niejako złapane w ten żel i w większości, zamiast zostać wchłonięte, zostają wydalone z organizmu.

Poza tym glukomannan reguluje poziom hormonów głodu i sytości.

Przeprowadzone w 2015 roku badanie na grupie 83 osób dorosłych z nadwagą sugerowało, że suplementacja glukomannanem redukuje zarówno tkankę tłuszczową, jak i wagę bez utraty masy mięśniowej lub gęstości kości.

W dalszych badaniach, w porównaniu do nieskutecznych suplementów odchudzających, stosowanie dziwidła przez osoby z nadwagą spowodowało u nich znaczną utratę wagi.

glukomannan-utrata-wagi.jpg
foto.123rf.com

W innych badaniach ustalono, że dieta zawierająca glukomannan wzmacnia korzyści płynące z ćwiczeń fizycznych – jeszcze mocniej wspomaga utratę wagi niż sama aktywność fizyczna.

Ponadto codzienna suplementacja glukomannanem w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami pomogła zmniejszyć ogólne spożycie kalorii.

Antidotum na zaparcia

W przypadku sporadycznych zaparć glukomannan działa tak samo, jak powszechnie stosowane środki przeczyszczające.

W jednym z badań dorośli pacjenci z zaparciami przyjmowali suplementy z glukomannanem.

W ciągu miesiąca zauważyli znaczną poprawę perystaltyki jelit bez większych efektów ubocznych.

Naukowcy doszli do wniosku, że glukomannan może być skuteczną pomocą terapeutyczną w leczeniu zaparć.

W 2004 roku przeprowadzono badania sprawdzające wpływ glukomannanu na usuwanie zaparć u dzieci.

Okazało się, że ma on pozytywny wpływ na ich jelita i może być bezpiecznie stosowany w leczeniu tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Podobne rezultaty przyniosło stosowanie dziwidła przez kobiety w ciąży, które zmagały się z zaparciami.

W jednym z badań ciężarne przyjmowały mieszaninę zawierającą glukomannan dwa razy dziennie przez okres od jednego do trzech miesięcy.

Terapia przywracała normalne ruchy jelit, bez skutków ubocznych w postaci odwodnienia lub skurczów macicy.

Dodatkowo te kobiety w ciąży, które nie mogły poradzić sobie z nadmiernym apetytem, zauważyły, że podczas przyjmowania glukomannanu były w stanie lepiej panować nad głodem.

Odpowiednia suplementacja

Glukomannan jest powszechnie dostępny jako suplement diety w postaci tabletek lub kapsułek oraz w formie proszku.

Wiele osób po prostu zażywa przed posiłkami kapsułkę lub tabletkę popijając je wodą, lub posypuje jedzenie proszkiem.

Glukomannan jest również składnikiem mąki konjac, popularnego składnika kuchni azjatyckiej.

Mąka ta jest używana do robienia różnych klusków, w szczególności makaronu shirataki (shirataki zawiera tylko 4% konjac, a reszta to woda).

makaron-shirataki.jpg
Makaron shirataki (konjac) foto.depositphotos.com

Jest wykorzystywana także do zwiększania objętości potraw i ich naturalnego zagęszczania, bez dodawania niepotrzebnych kalorii.

Glukomannan należy najpierw spożywać małymi porcjami, popijając kapsułkę lub posiłek dużą ilością wody, stopniowo zwiększając dawkę.

Zwykle rekomenduje się początkowe przyjmowanie dziwidła w dawkach:

  • utrzymanie prawidłowej masy ciała i utrata zbędnych kilogramów – od 2 do 4 gramów w podzielonych dawkach przed każdym posiłkiem;
  • łagodzenie sporadycznych zaparć – od 3 do 4 gramów dziennie;
  • utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi – 4 gramy dziennie;
  • zachowanie normalnego stężenia cukru we krwi – od 500 do 700 mg glukomannanu na każde 100 kalorii żywności.

Działania niepożądane glukomannanu są bardzo rzadkie, ale u niektórych  osób może wystąpić reakcja alergiczna, w tym wysypka, swędzenie, trudności w oddychaniu oraz obrzęk gardła i jamy ustnej.

Osoby z wrażliwym układem pokarmowym mogą potencjalnie skarżyć się na nudności, gazy, wzdęcia, ból brzucha i biegunkę.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.