FILIPIŃSCY UCZNIOWIE MUSZĄ POSADZIĆ DRZEWA, ABY UKOŃCZYĆ SZKOŁĘ
Filipińscy uczniowie zgodnie z nową ustawą przyjętą przez tamtejszy rząd, muszą sadzić drzewa, jeżeli chcą ukończyć szkołę. W ten oto sposób filipińska Izba Reprezentantów chce poradzić sobie z ogromnym problemem wylesiania.
10 drzew za świadectwo
Ustawa „
Graduation Legacy for the Environment Act” promowana przez kongresmana Gary’ego Alejano, zachęca do międzypokoleniowej współpracy i ponoszenia odpowiedzialności za przyszłość środowiska.
Zgodnie z nią każdy uczeń, który chce skończyć szkołę i otrzymać świadectwo / dyplom jej ukończenia musi zasadzić 10 drzew.
Ustawa obejmuje 12 milionów absolwentów szkół podstawowych, 5 milionów absolwentów szkół średnich i pół miliona absolwentów szkół wyższych rocznie.
W ramach inicjatywy co roku będzie sadzonych co najmniej 175 milionów nowych drzew, łącznie ponad 525 miliardów dodatkowych drzew „w ciągu jednego pokolenia uczniów”.
Filipiński sposób na wylesianie
We wdrażaniu nowego programu mają pomagać uczniom lokalne organizacje non-profit.
To one będą wybierać odpowiednie dla klimatu, najlepiej rodzime gatunki drzew i lokalizacje ich sadzenia.
Zgodnie z ustawą drzewa będą sadzone tylko w namorzynach, istniejących lasach, rezerwatach, opuszczonych miejscach wydobycia, obszarach miejskich i terytoriach tubylczych.
Departament Środowiska i Rolnictwa ma zadbać również o sadzonki, które będą rosły w specjalnie powołanych do tego szkółkach.
Filipiny są uznawane za kraj bardzo wylesiony.
Ponad 10 milionów hektarów lasów zostało wyciętych w ciągu zaledwie 50 lat w latach 1938–1988, głównie dla przemysłu pozyskiwania drewna.
Przez cały XX wiek zalesienie Filipin spadło z 70 procent do zaledwie 20 procent powierzchni ziemi.
Bez drzew stabilizujących podłoże i linię brzegową, filipińska społeczność i obszary miejskie są narażone na podwyższone ryzyko powodzi i osuwisk.
Kongresman Alejano jest przekonany, że nawet jeśli po takim zalesianiu przetrwa zaledwie 10 proc. drzew, to i tak powszechne sadzenie przyniesie korzyści dla natury i uczniowskiej społeczności.
Uczniowie na pewno otrzymają cenną lekcję, że są częścią przyrody i muszą chronić środowisko, jeśli chcą zadbać o przyszłość swoją i swoich dzieci.
Biorąc pod uwagę, że problem wylesiania jest globalny, takie rozwiązania powinny wdrożyć również inne kraje.
⇒ Czytaj także: JAKI CEL MA MASOWE WYLESIANIE HOLANDII?
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.