DR CAMPBELL – LEKARZ, KTÓRY WSTRZĄSNĄŁ ŚWIATEM

Z pewnością chcesz żyć zdrowo, zdrowo jeść i nie odczuwać żadnych problemów zdrowotnych. To naturalne, jednak takie oczekiwania nie spełniają się same z siebie i trzeba im odrobinę pomóc. W Internecie znajdziesz wiele diet, które możesz uznać za przydatne, jednak zanim wcielisz je w życie poznaj kilka zasad doktora Campbella.

Kim jest doktor Campbell?

Zanim zaczniesz żyć, według czyichś wskazówek, poznaj kim on jest.

Colin Thomas Campbell to amerykański lekarz, będący specjalistą w dziedzinie biochemii.

Nie jest więc przypadkowym odkryciem w Internecie, zachęcającym do zmiany życia, w związku z własną wizją.

Poza biochemią Campbell bada wpływ dostępnego ludziom jedzenia, a zdrowiem i możliwością bardzo długiego życia.

 

dr-cambell.jpg
Dr Cambell

 

Doktor Campbell wykłada biochemię żywienia na uniwersytecie w Cornell.

Ma za sobą nie tylko liczne wykłady, lecz także równie dużo książek dotyczących żywienia, szkodliwości pewnych produktów lub grup produktów, dobroczynnego wpływu oraz dobrego działania roślin na ludzki organizm.

Nie jest on zwolennikiem medycyny akademickiej, poszukuje odpowiedzi na swoje pytania, nie tylko w laboratoriach, lecz również w medycynie chińskiej.

W toku swojej pracy uznał, że wszystkie wyniki wskazują na konieczność zmniejszenia ilości tłuszczu dostarczanego organizmowi na produkty roślinne.

Na łamach swoich książek szczegółowo opisał zasady, jakimi warto kierować się, żeby cieszyć się długim, dobrym zdrowiem, wolnym nie tylko od pospolitych chorób, ale i od nowotworów.

Co odkrył doktor Campbell?

Badania doktora Campbella przyniosły rozbudowane efekty, lecz zanim do nich przejdziemy należy wspomnieć o podstawowym założeniu: produkty zwierzęce nie są konieczne w diecie.

Wbrew temu, co mówi większość lekarzy, a nawet dietetyków, mięso oraz inne produkty uzyskiwane ze zwierząt nie są obecnie niezbędne dla ludzkiego życia i zdrowia.

Mogą mu nawet zaszkodzić, gdyż w mięsie i jego przetworach znajdują się substancje dodatkowe, które nie są dobrze tolerowane przez człowieka.

Jedną z najciekawszych rzeczy odkrytych przez doktora Campbella, rzeczą, która może budzić szok, jest stwierdzenie, że mleko niekoniecznie jest zdrowe.

To może budzić szok, ponieważ od najmłodszych lat jesteśmy karmieni, że mleko krowie oraz jego przetwory są korzystne dla zdrowia, wzmacniają kości i chronią przed chorobami.

W takim samym przekonaniu wzrastał doktor Campbell.

Dopiero w toku badań okazało się, że mleko może szkodzić.

Według niego związki znajdujące się w mleku nie powodują wzmocnienia kości, a z czasem nawet doprowadzają do zwiększenia ryzyka osteoporozy.

Z kolei substancje znajdujące się w mięsie, mają według badań powodować, że znacznie łatwiej jest o rozwój komórek rakowych i ich przenoszenie po organizmie.

Wpływ mięsa na zdrowie

Zjadając mięso, zjada się ciało zwierzęcia, razem ze wszystkim, co przeniknęło do jego mięśni i co się w nich znajdowało.

Oznacza to, że dostarcza się własnemu organizmowi dodatkowej porcji tłuszczu, ewentualnych leków, które zjadło wcześniej zwierze, cholesterolu.

To wszystko nie jest bez znaczenia.

Jak podkreśla doktor Campbell, właśnie mięso (oraz jego przetwory) przyczyniają się do obecnych chorób cywilizacyjnych: nadciśnienia, miażdżycy, otyłości, wrzodów jelita oraz podwyższonego cholesterolu.

Nie bez przyczyny, aby go zbić zaleca się odstawienie mięsa, niestety często poleca się zamiast niego zwiększyć ilość nabiału, który też przecież pochodzi od zwierząt.

Tak – dla produktów roślinnych

Zachęcanie do jedzenia nie jest niczym nowatorskim, jednak doktor Campbell w toku prowadzonych przez siebie badań uznał, że jeżeli coś ma pomóc ciału ludzkiemu to tylko produkty roślinne.

Znajdują się w nich składniki odżywcze, które pozwalają na zachowanie zdrowia oraz unikanie chorób, w tym zawsze poważnych nowotworów.

Co najciekawsze, Campbell twierdzi, że rośliny nie tylko mogą zapobiegać licznym schorzeniom, lecz nawet spowodować, że choroba zacznie się cofać.

Składniki odżywcze w roślinach

Każdy z nas przynajmniej raz usłyszał zdanie „jedz mięso, bo jest zdrowe”, „jedz mięso, bo ma dużo potrzebnych elementów”.

Nie jest wykluczone, że w mięsie znajdują się potrzebne produkty, jednak według Campbella są już na tyle skażone, że nie przynoszą wielkiej korzyści organizmowi.

Jak podkreśla w czasie swoich wykładów i w książkach w mięsie oraz produktach pochodzenia zwierzęcego nie ma żadnych składników odżywczych, które nie mogłyby zostać dostarczone wraz z roślinami.

Campbell przypomina, że ze zwierząt uzyskuje się w jedzeniu głównie nadmiar tłuszczów nasyconych oraz cholesterol, natomiast z roślin o wiele więcej.

Stanowią niezastąpione źródło błonnika, który czyści organizm z niekorzystnych substancji oraz nadmiaru wody.

Dostarczają niemal wszystkich witamin i minerałów, a także są źródłem antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy.

Mają one za zadanie pozbywanie się wolnych rodników, mogących spowodować rozwój nowotworu.

Dodatkową zaletą diety opartej głównie na roślinach jest ich mniejsza kaloryczność, co zapobiega otyłości.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=-t5WbR6M1yI