DOMOWA CZEKOLADA – ALTERNATYWA DLA NIEZDROWYCH BATONÓW

Czekolada jest jednym z tych słodyczy, które wywołują niebiańską rozkosz dla podniebienia. Jej zapach, smak i rozpuszczająca się w ustach konsystencja przypadają do gustu nie tylko miłośnikom czekolady. Problem w tym, że większość batonów czekoladowych, po które sięgamy i większość czekolad, które kupujemy, mają mało wspólnego z prawdziwą czekoladą, a raczej są mleczno-cukrową mieszaniną o smaku czekoladowym. Dlatego też warto poświęcić chwilę i przygotować domową czekoladę, która jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa.

Czekolada zmienia mózg

Prawdziwa czekolada jest zdrowa dla naszego mózgu i ciała.

Psycholog Neil Martin z Uniwersytetu Middlesex przeprowadził eksperyment, w którym udowodnił, że już sam zapach czekolady wpływa na funkcjonowanie mózgu.

Podczas badania zauważono, że zapach czekolady zmniejszał aktywności fal mózgowych zwanych falami theta, które są odpowiedzialne za uwagę i koncentrację.

Aromat czekolady rozluźniał i poprawiał nastrój uczestników eksperymentu.

Poza tym po spożyciu czekolady obecne w niej flawonoidy działają jako prebiotyki i poprawiają trawienie oraz regulują wrażliwość na insulinę, obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają gromadzeniu się blaszek miażdżycowych w tętnicach.

Czekolada zawiera także unikalne połączenie kofeiny i teobrominy.

Te dwa składniki dzięki wzajemnej współpracy chronią funkcje mózgu i poprawiają nastrój, przy jednoczesnym braku skutków ubocznych i zaburzeń snu, jakie może wywołać spożycie samej kofeiny.

Niezdrowe batony czekoladowe

Najpopularniejszą formą czekoladowych słodkości jest mleczna czekolada i takież same czekoladowe batoniki.

Problem w tym, że większość dostępnych w sklepach mlecznych batoników zawiera tylko około 10% kakao, a pozostałe 90% słodyczy to mleko, cukier i szereg innych, niezdrowych, a nawet i toksycznych dodatków.

batony-czekoladowe.jpg
Batony czekoladowe foto.depositphotos.com

Badanie kalifornijskiej organizacji As You Sow zajmującej się ochroną środowiska i spraw społecznych wykazało zawyżone poziomy kadmu i ołowiu w 45 z 70 próbek różnych wyrobów czekoladowych (w tym produktów niektórych marek ekologicznych).

Tak naprawdę większość czekolad i czekoladowych batonów ma niewiele wspólnego z prawdziwą czekoladą i raczej powinny się nazywać mleczno-cukrową mieszanką o smaku czekoladowym.

Problematyczna ciemna czekolada

Ogólnie przyjęto, że ciemna, gorzka czekolada jest z zasady zdrowa i można ją jeść do woli.

Niestety, większość tabliczek i batoników z ciemnej czekolady to tylko 60-70% gorzkiej czekolady, co oznacza, że ​​reszta składa się z przetworzonego cukru i innych podejrzanych składników, takich jak lecytyna sojowa i mleko w proszku.

Nawet popularne czekolady o zawartości kakao na poziomie 85% lub większej nie powinny być uważane za zdrowe.

Są wysoko przetworzone i wciąż zawierają dodatek produktów mlecznych, rafinowanego cukru i innych dodatków, które mają uczynić czekoladę mniej gorzką i smaczniejszą.

Zdrowsze alternatywy wyprodukowane z minimalnym dodatkiem nierafinowanego cukru i prostych składników, takich jak naturalne kakao są często trudniej dostępne i droższe.

Dlatego doskonałym pomysłem jest zrobienie własnej, domowej czekolady.

Domowa czekolada

Podstawą przygotowania domowej czekolady jest nierafinowany olej kokosowy oraz organiczne kakao.

Olej kokosowy powoli rozpuszczamy w ciepłej kąpieli wodnej.

Kiedy zmieni konsystencję na płynną, dosypujemy kakao (ilość w zależności od upodobań smakowych – im więcej, tym intensywniejszy smak czekolady – najlepsza proporcja kakao do oleju kokosowego to 1:1) i mieszamy aż do dokładnego połączenia się składników.

Do płynnej masy czekoladowej dodajemy to, co chcemy.

domowa-czekolada.jpg
Domowa czekolada foto.depositphotos.com

Możemy ją osłodzić miodem lub erytrytolem, dodać ulubione orzechy, wanilię, cynamon albo wzbogacić jej smak o suszone lub liofilizowane owoce.

Tak przygotowaną masę czekoladową wylewamy na talerz, blaszkę do pieczenia lub inny pojemnik i wkładamy do lodówki na ok. 2-4 godziny, aż stwardnieje.

Po upływie tego czasu domowa czekolada jest gotowa do spożycia.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://youtu.be/Tvd2n-Vz_sc?t=16