DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?
Czytanie, czy to książek, czy artykułów niesie za sobą wiele korzyści. Oprócz tych najbardziej oczywistych, które skupiają się wokół poszerzania naszej wiedzy i świadomości, istnieje jeszcze szereg innych powodów, dla których czytanie powinno być stałym punktem naszego dnia. Pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale czytając ten artykuł, kształtujesz swój charakter, poprawiasz pamięć, chronisz się przed chorobą Alzheimera i stajesz bardziej atrakcyjny dla otoczenia. Jednak to nie wszystko. Poznaj 10 największych powodów, dla których warto czytać.
Rozwijasz umiejętności werbalne
Osoby, które dużo czytają, mają bardziej zróżnicowany zakres słów i potrafią lepiej wyrazić słowami swoje uczucia oraz trafnie zdefiniować opinie.
Oczywiście zasób nowego słownictwa jest tym wyższy, im więcej nowych treści przeczytasz.
Poprawiasz pamięć, uwagę i koncentrację
Czytanie wymaga dłuższego skupienia uwagi i koncentracji, co na początku jest trudne do osiągnięcia.
Zaangażowanie się w tekst pisany oznacza zamknięcie się na świat zewnętrzny i zanurzenie w tekstowym przekazie, co z czasem zwiększa twoją zdolność uwagi i koncentracji.
Poza tym podczas czytania ćwiczysz pamięć, pobudzasz wyobraźnię, tworzysz w głowie obrazy oraz pochłaniasz nową wiedzę.
Z każdą nową informacją twój mózg tworzy nowe połączenia komórek nerwowych, naprawia działanie tych istniejących oraz spowalnia ich procesy obumierania.
Kształtujesz swój charakter
Jeśli skupisz się na pochłanianiu tekstów o tematyce społecznej czy psychologicznej, z każdą nową informacją kształtujesz swój charakter.
Zagłębiając się w temat, oceniając zachowania bohaterów książek, konfrontując opisane perypetie z własnym sumieniem, skłaniasz się częściej do autorefleksji nad podjętymi decyzjami i swoim postępowaniem.
Stajesz się mądrzejszy
Przeciętni czytelnicy mają zazwyczaj większą wiedzę o tym, jak funkcjonuje nasz świat, jacy są ludzie, jak można zmienić otaczającą nas rzeczywistość.
I nie trzeba wcale sięgać po książki akademickie, czy artykuły naukowe.
Ciekawostki z różnych dziedzin życia i nauki także rozwijają naszą inteligencję i sprawiają, że stajemy się mądrzejsi.
Otwierasz się na kulturę
Jedno z badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję wspierającą sztukę potwierdza, że ludzie, którzy czytają dla przyjemności, znacznie częściej odwiedzają muzea i chodzą na koncerty.
Dodatkowo prawie trzy razy częściej podejmują się pracy charytatywnej i chętnie angażują się w wydarzenia obywatelskie i kulturowe.
Redukujesz stres
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Sussex wykazało, że czytanie znacznie zmniejsza poziom stresu.
Wystarczyło tylko 6 minut czytania w ciszy, by u osób badanych zwolnieniu uległa częstość akcji serca oraz zmniejszyło się napięcie mięśniowe.
Nawet kilku lub kilkunastominutowe czytanie odpręża, pozwala odwrócić uwagę od codzienny problemów, poprawia nastrój oraz ułatwia zasypianie.
Stajesz się atrakcyjny dla otoczenia
Pamiętasz tę akcję – „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka.”
Nie bez przyczyny kampanię tę uznano za najlepszą w 2011 roku, przecież zakochujemy się nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także w „mózgu” drugiej osoby.
Mądrość, wiedza i bogaty zasób słownictwa, które idą w parze z czytaniem, zwiększają twoją atrakcyjność interpersonalną oraz budzą podziw wśród najbliższego otoczenia.
Lepiej przetwarzasz informacje
Czytanie kształtuje umiejętności analitycznego myślenia i wyobraźnię.
Pochłaniając nowe informacje, uczymy się je sortować, lepiej radzimy sobie z rozwiązywaniem złożonych problemów oraz łatwiej przychodzi nam przetwarzanie nowych informacji.
Chronisz się przed chorobą Alzheimera
W badaniach opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences potwierdzono, że ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera jest 2,5 razy mniejsze wśród osób, które regularnie czytają.
Czytanie pozytywnie wpływa na szare komórki oraz ćwiczy pamięć, dzięki czemu zmniejszamy prawdopodobieństwo zdiagnozowania tej choroby.
Odkrywasz i tworzysz siebie
Na koniec pamiętaj, że czytanie pozwala poszerzać świadomość, odkrywa i tworzy cię na nowo.
Czytanie daje nam możliwość doświadczania innej rzeczywistości, przedstawia nowe możliwości życia, a także pozwala zdobywać nowe umiejętności.
Jest to jeden z najszybszych sposobów budowania własnego ja, ale tylko pod warunkiem, że czytasz powoli, ze zrozumieniem i pełną otwartością na zmiany w swym wewnętrznym świecie.
Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
https://www.youtube.com/watch?v=1qQt70MFPrs