20 NIESAMOWITYCH CIEKAWOSTEK O CIELE CZŁOWIEKA
Ciało człowieka skrywa w sobie wiele tajemnic. I chociaż wydaje nam się, że znamy siebie i swój organizm doskonale, to jednak nie raz z pewnością czymś nas zaskoczy. Wiemy już, że człowiek, a w szczególności jego mózg to perfekcyjna maszyna, którą można porównać m.in. do systemów technicznych. A gdyby tak odkryć inne ciekawostki o ludzkim ciele? Przed Wami 20 niesamowitych informacji związanych z ciałem człowieka.
- Człowiek w ciągu swojego życia produkuje około 23 500 litrów śliny. To ilość wystarczająca do napełnienia dwóch basenów pływackich.
- W wieku sześćdziesięciu lat większość ludzi traci połowę swoich kubków smakowych.
- Ludzki mózg zużywa tyle energii co 10-watowa żarówka, a przy tym ma moc obliczeniową większą, niż najlepsze superkomputery. Japońscy i niemieccy naukowcy w 2013 roku przeprowadzili przy użyciu superkomputera Fujitsu K Computer symulację jednej sekundy aktywności ludzkiego mózgu. Użyli do tego 80 tysięcy ośmio-rdzeniowych procesorów i ponad 1 petabajt (1000 terabajtów) pamięci RAM. Procesy, które nasz mózg wykonuje w ciągu sekundy, Fujitsu zajęły 40 minut.
- Najmniejsza kość ludzkiego ciała to strzemiączko. Ma około 2,5 mm długości, czyli mniej niż ziarenko ryżu.
- Większość ludzi ma kciuk takiej samej długości jak nos.
- Serce człowieka wykona w ciągu 77 lat (średnia długość życia w Polsce) około 3 miliardy uderzeń.
- Poza tym nasze serce jest tak mocne, że pompuje krew z taką siłą, która byłaby w stanie „przetransportować” ją w górę z parteru na czwarte piętro.
- Ciało człowieka składa się z około 35 bilionów (35 000 000 000 000) komórek. To 5000 razy więcej niż jest ludzi na Ziemi.
- Każdy z nas ma inny odcisk palców i inny odcisk… języka.
- Obszar powierzchni płuc człowieka w przybliżeniu jest równy obszarowi kortu tenisowego.
- Zanim w 1880 roku wynaleziono pomadkę do ust, ludzie często używali wosku z uszu do smarowania popękanych warg.
- Na głowie każdy z nas ma średnio 100 000 włosów (nie licząc zarostu, brwi i rzęs). Rosną one z prędkością mniej więcej 15 cm na rok, aczkolwiek można łatwo przyspieszyć ten proces. Wystarczy wzbogacić dietę w cysteinę (aminokwas występujący w dużych ilościach w białku roślinnym), przyjmować suplement z kwasem panteonowym i przede wszystkim spać zalecane 7-9 godzin dziennie, bo podczas snu włosy rosną najszybciej.
- Nasz wzrost zmienia się w ciągu doby. Rano, zaraz po przebudzeniu jesteśmy najwyżsi. Wynika to z faktu, że podczas snu wzrasta ilość płynu pomiędzy krążkami międzykręgowymi, co wpływa na nasz wzrost.
- Pragnienie odczuwamy, gdy utrata wody równa się 1% masy ciała. Przy utracie większej niż 5% może dojść do stracenia przytomności, a przy większej niż 10% do śmierci spowodowanej odwodnieniem.
- Przeciętna osoba spędza 33% swojego życia śpiąc. Dla porównania – pies prześpi jakieś 40%, a kot od 50 do 75%.
- Pica (zespół łaknienia spaczonego) to choroba z grupy zaburzeń odżywiania, polegająca na tym, że chory je rzeczy, których jeść się raczej nie powinno (np. piach, szkło, włosy, proszek do prania, metal…). Jednym z najbardziej znanych delikwentów objętych tym schorzeniem był Michel Lolito, który zjadł w sumie osiemnaście rowerów, siedem telewizorów i dwa łóżka, a za swoje życiowe osiągnięcie uważał zjedzenie… samolotu. Co prawda małego, dwuosobowego, ale to i tak godne „podziwu”. Z kolei u osób preferujących włosy często niezbędne jest chirurgiczne usuwanie tzw. trichobezoarów z żołądka. Są to zlepione kule z włosów. Największy okaz wydobyty przez lekarzy z brzucha 18-letniej pacjentki ważył 4,5 kg!
- Używamy 17 mięśni, kiedy się uśmiechamy i 43, kiedy się smucimy.
- Podczas pocałunku wymieniamy z drugą osobą nawet do 278 różnych rodzajów bakterii. Na szczęście 95% z nich nie zagraża naszemu zdrowiu.
- Uprawianie seksu przynajmniej raz w tygodniu obniża ryzyko śmierci z powodu zawału serca aż o 30% oraz zmniejsza ryzyko zapadnięcia na cukrzycę o 40%. Seks ze stałym partnerem (a w szczególności sam orgazm) wyzwala ogromną dawkę hormonów szczęścia, które służą ogólnemu zdrowiu, a jednocześnie obniża poziom szkodliwych hormonów stresu.
- Średnia długość życia to 2 475 576 000 sekund. Przez ten czas przeciętny człowiek wymawia średnio 123 205 750 słów i współżyje około 4 239 razy.
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.