BRAHMI – INDYJSKA RECEPTA NA PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ
Brahmi to lecznicza roślina stosowana od stuleci w ajurwedyjskim systemie medycyny. Powszechnie w Indiach znane jest ich działanie promujące zdrowie psychiczne, młodzieńczą energię, długowieczność oraz poprawiające funkcjonowanie pamięci, koncentracji, intelektu i ogólnie wzmacniające układ nerwowy. Poznajcie moc tych niezwykłych terapeutycznych ziół.
Zioła Brahmi, czyli „Bogini Najwyższej Mądrości”
Słowem „brahmi”, które w sanskrycie oznacza „Boginię Najwyższej Mądrości”, przyjęto nazywać jedno z najbardziej oryginalnych indyjskich ziół – bakopę drobnolistną (Bacopa monnieri).
Roślina ta naturalnie występuje w wilgotnej glebie, płytkiej wodzie i bagnach.
Ma małe jasnofioletowe lub białe kwiaty, składające się z nie więcej niż czterech lub pięciu płatków.
Całe rośliny, w tym kwiaty, mogą być wykorzystywane do celów leczniczych.
Brahmi zawiera saponiny sterydowe, które mają wpływ na niektóre neuroprzekaźniki w mózgu oraz alkaloidy, glikozydy, flawonoidy i fitosterole.
Zioła te wydają się zwiększać działanie serotoniny, kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) i acetylocholiny.
Dlatego też uważa się, że korzyści z ich przyjmowania mają bezpośredni związek
z wpływem na te neuroprzekaźniki oraz ze związkami przeciwutleniającymi i działaniem neuroprotekcyjnym.
Dzięki temu zioła Brahmi przyczyniają się do zwiększenia ilości komórek i połączeń nerwowych w mózgu, co sprawia, że przede wszystkim wzmacniają funkcje umysłowe oraz łagodzą niepokój i depresję.
Mogą w ten sposób wykazywać również działanie rozluźniające niektóre mięśnie.
Wspaniałe korzyści
Eksperci specjalizujący się w ajurwedzie podkreślają, że zioła Brahmi są doskonałym sposobem na poprawę funkcjonowania mózgu i wzmocnienia pamięci.
Zwiększają trzy jej podstawowe aspekty, które obejmują pamięć długotrwałą, pamięć krótkotrwałą oraz zdolność przechowywania i utrzymywania wspomnień.
Wśród podstawowych korzyści ze spożywania Brahmi wymienia się:
- Udowodnioną badaniami klinicznymi poprawę pamięci – zioła te dobrze wpływają na hipokamp, czyli część mózgu odpowiedzialną m.in. za pamięć, koncentrację, inteligencję
i twórcze rozwiązywanie problemów. - Łagodzenie objawów choroby Alzheimera i otępienia – Brahmi pomagają także w odbudowie uszkodzonych tkanek mózgu oraz zmniejszają związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych.
- Zmniejszenie stresu i niepokoju poprzez zmniejszanie poziomu kortyzolu i regulowanie gospodarki hormonalnej zaangażowanej w skutki reakcji na stres.
- Silne działanie przeciwutleniające, które usuwa z organizmu wolne rodniki i zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych.
- Wzmocnienie układu immunologicznego.
- Łagodzenie stanów zapalnych, w tym zapaleń stawów, dny moczanowej, zapalenia oskrzeli, wrzodów żołądka oraz objawów ze strony zespołu jelita drażliwego.
- Regulowanie poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę oraz hipoglikemię.
- Brahmi przynoszą w umyśle również spokój, łagodzą lęk i stres oraz ułatwiają zasypianie.
- Zapobieganie napadom padaczkowym.
- W zakresie kosmetycznym: usuwanie blizn i cellulitu, leczenie trądziku, uporczywego łupieżu, problemów z suchą skórą głowy oraz wypadaniem włosów.
Umiejętne stosowanie
Zioła Brahmi mają to do siebie, że im dłużej są stosowane, tym lepsze efekty przynoszą.
Zaleca się zażywać je przez minimum 24 dni, jednak dłuższa suplementacja, trwająca nawet od 8 do 12 tygodni będzie skuteczniejsza.
Najlepiej korzystać z przeznaczonych do zaparzania sproszkowanych form preparatu (2-10 g dziennie) lub standardowego ekstraktu (300-500 mg na dzień).
W szczególności poleca się stosowanie tego rodzaju ziół osobom ze słabą pamięcią i problemami z koncentracją, obarczonymi ryzykiem choroby Alzheimera, uczniom, studentom oraz wszystkim tym, którzy pracują umysłowo.
Z przyjmowania ziół Brahmi bezwzględnie powinny zrezygnować kobiety w ciąży, matki karmiące, osoby z nadciśnieniem oraz przyjmujące leki nasenne.
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
https://www.youtube.com/watch?v=FWZwFf1Cdsk