RAKOTWÓRCZY BISFENOL W KARTONACH NA PIZZĘ

Rakotwórczy bisfenol A, który dodatkowo negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu, znajduje się w większości pudełek przeznaczonych do pakowania pizzy. Czy zamawiając pizzę na wynos, skazujemy się na działanie tej toksycznej substancji?

Bisfenolowe zagrożenie

Bisfenol A

, w skrócie BPA jest związkiem chemicznym grupy fenoli.

Powszechnie wykorzystuje się go do produkcji tworzyw sztucznych tzw. poliwęglanu, który jest twardym i przezroczystym plastikiem wykorzystywanym do tworzenia wielu plastikowych opakowań.

Może być stosowany praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu, często dodawany jest także podczas produkcji opakowania do żywności, aby stało się ono wodoodporne.

Problem z tą substancją polega na jej szkodliwości dla ludzkiego organizmu.

Najczęściej dostarczamy ją przez układ pokarmowy wraz ze spożywaną żywnością
i napojami, do których wcześniej jest uwolniony z opakowań.

Bisfenol A jest odpowiedzialny m.in. za zwiększanie ryzyka zachorowania na nowotwory prostaty, macicy i piersi, zaburzenia pracy układu hormonalnego (rozregulowanie gospodarki hormonalnej) oraz powstawanie chorób serca.

Włoska pizza pod kontrolą

Najnowsze badanie kontrolne opakowań we włoskich pizzeriach, które przedstawił miesięcznik „Salvagente”, ujawniło, że w dwóch na trzy opakowania do pizzy stwierdzono zwiększoną zawartość bisfenolu A.

Jego ilość przekraczała dopuszczalne normy dla plastikowych pojemników.

Badania laboratoryjne wykazały, że ten szkodliwy związek przechodzi z kartonu na wypiek, co oznacza, że następnie jest zjedzony przez konsumenta.

Ponadto, znaleziono ślady wskazujące na to, że kartony używane do pakowania pizzy na wynos zostały wyprodukowane z papieru poddanego recyklingowi, co jest kategorycznie zabronionym procederem.

bisfenol-pizza.jpg
foto.123rf.com

Problem obecności bisfenolu A w kartonach do pizzy może dotyczyć nie tylko Włoch, ale może mieć nawet zasięg ogólnoświatowy.

Otóż badaniom poddano pudełka największy producentów włoskich i zagranicznych, co oznacza, że takie skażone opakowania mogły trafić również do polskich pizzerii.

Duński test kartonów do pizzy

W 2017 roku pracownicy Narodowego Instytutu Żywności przy Politechnice w Danii opracowali nową metodę służącą do wykrywania szkodliwych substancji chemicznych w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością wyprodukowanych z papieru oraz kartonu.

Dzięki jej wykorzystaniu przetestowano 20 różnych typów opakowań, w tym m.in. torby na popcorn do przygotowania w mikrofalówce i pudełka na pizzę pod kątem obecności substancji rakotwórczych oraz negatywnie wpływających na działanie gospodarki hormonalnej.

Analiza wykazała obecność dwóch ftalanów oraz bisfenolu A (BPA) w kartonach na pizzę.

Substancje te uznano za takie, które mają „znaczącą aktywność estrogenną”, gdy dostaną się do organizmu człowieka.

Problem obecności BPA w naszym otoczeniu jest bardzo poważny.

Tymczasem wciąż brakuje uregulowań prawnych kategorycznie zakazujących jego stosowania.

W Polsce, na razie obowiązuje jedynie dyrektywa Komisji Europejskiej o zakazie jego stosowania w butelkach dla dzieci.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.