ASPIRYNA JEST NIEBEZPIECZNA I MOŻE SKRÓCIĆ ŻYCIE

Aspiryna to inna nazwa kwasu acetylosalicylowego popularnego środka o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym oraz, przy długotrwałym stosowaniu, przeciwzakrzepowym. Z racji tego, że aspiryna jest dostępna bez recepty, kuszące jest myślenie, że jest bezpieczna. Jednak jej skutki uboczne mogą być śmiertelne i można łatwo ją przedawkować.
Aspiryna na miarę Nobla
Najwcześniejsze zastosowania aspiryny sięgają czasów greckiego lekarza Hipokratesa w V wieku p.n.e.
Używał on proszku ekstrahowanego z kory wierzby do leczenia i obniżania gorączki.
Podobne działanie aspiryny odkrył John Vane, który wykazał z jednej strony, że blokuje enzym znany jako COX (cyklooksygenaza), czyli zapobiega stanom zapalnym, obrzękom, bólom i gorączce, a z drugiej hamuje również tworzenie się linii leczniczych.
Vane otrzymał nagrodę Nobla za swoją pracę, a koncern Bayer nie przejmował się szczegółami, zignorował naukę i rozpoczął jej masową produkcję.
Od wielu lat służby zdrowia zalecają codzienne stosowanie aspiryny w celu zapobiegania zawałom serca i udarom u osób, u których rozwijają się choroby układu krążenia.
Problem w tym, że miliony ludzi przyjmują aspirynę bez wiedzy lekarza, co powoduje duże niebezpieczeństwo dla ich zdrowia.
Aspiryna jest niebezpieczna
Aby zrozumieć, jak powszechne jest używanie aspiryny, naukowcy przyjrzeli się danym o stanie zdrowia 14 328 dorosłych podczas badania National Health Interview Survey z 2017 r.
Zespół ocenił odpowiedzi w zakresie trzech sytuacji przyjmowania aspiryny:
- Jeśli lekarz lub farmaceuta zalecił dzienne przyjmowanie aspiryny w celu leczenia serca.
- Jeśli teraz stosują się do tej rady.
- Jeśli samodzielnie przyjmują aspirynę w małych dawkach, aby zapobiegać chorobom serca.
Badanie wykazało, że około 23 procent, czyli 29 mln ludzi, zgłosiło codzienne przyjmowanie aspiryny w celu zapobiegania rozwojowi chorób serca.
Spośród nich prawie 6,6 mln osób przyjmuje tabletki codziennie bez wiedzy lekarza.
Ponadto około połowy dorosłych Amerykanów w wieku 70 lat i starszych, którzy nie mieli chorób serca, zgłosiła, że codziennie zażywa aspirynę.
Biorąc pod uwagę, że tak wiele osób przyjmuje aspirynę bez udziału lekarza, naukowcy sugerują, że należy rozważyć, czy w ogóle powinna być ona dostępna do sprzedaży bez recepty.
Ponadto uważają, że pacjenci powinni być informowani nie tylko o korzyściach, ale i zagrożeniach płynących ze stosowania aspiryny, a zwłaszcza w przypadku osób starszych i osób z chorobą wrzodową.
Codzienne stosowanie aspiryny może zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego, a u niektórych osób może również wywołać ciężką reakcję alergiczną.
Jest to szczególnie niepokojące dla osób w wieku 70 lat i starszych, twierdzą eksperci ds. zdrowia.
Zatrucie aspiryną
Niewłaściwe dawkowanie zarówno u dzieci, jak i osób starszych jest jednym z powodów, dla których nadal zdarzają się przypadkowe zatrucia aspiryną.
Setki leków – preparaty bez recepty, jak i na receptę – zawiera aspirynę lub substancje podobne do aspiryny.
Niezamierzone zatrucie może mieć miejsce, jeśli te leki są przyjmowane w trakcie, w niewłaściwych dawkach lub przez długi czas.
Jest to szczególnie niebezpieczne u osób starszych z przewlekłymi problemami zdrowotnymi.
Najwcześniejsze objawy ostrego zatrucia aspiryną mogą obejmować dzwonienie w uszach (szumy uszne) i zaburzenia słuchu.
Bardziej znaczące kliniczne oznaki i objawy mogą doprowadzić do hiperwentylacji, wymiotów, odwodnienia, gorączki, podwójnego widzenia i uczucia omdlenia.
Późniejsze oznaki zatrucia aspiryną lub oznaki bardziej znaczącego zatrucia mogą obejmować senność, lub dezorientację, dziwne zachowanie, niepewny chód i śpiączkę.
Poza tym dzieci poniżej 12 roku życia nie powinny przyjmować aspiryny, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia stanu zwanego zespołem Reye’a – ostrej encefalopatii, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć.
Ponadto, ponieważ dzieci ważą mniej, nie muszą przyjmować tak dużej ilości leków, aby je przedawkować, więc ryzyko jest tym większe.
Aspiryna jest po prostu niebezpieczna, a jej niekontrolowane przyjmowanie może nawet doprowadzić do śmierci.
⇒ Czytaj także: PYRALGINA – NIEBEZPIECZNY LEK I POPULARNOŚĆ ZA CENĘ ZDROWIA
Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/