ASPARTAM POWRACA – TRUJĄCY SŁODZIK MA INNĄ NAZWĘ!

Aspartam powraca! – a może trafniej byłoby stwierdzić, że nigdy nie został wycofany, tylko cały czas występował w produktach spożywczych, ale także pod innymi nazwami?  W Internecie krążą informacje o zmianie nazwy aspartamu. Pozwólcie, że przedstawię Wam fakty dotyczące historii aspartamu, byście dobrze zrozumieli, co się naprawdę dzieje.

Aspartam Ajinomoto

Aspartam został wynaleziony przypadkowo w 1965 r. przez Jamesa M. Schlattera pracownika firmy farmaceutycznej G.D. Searle & Company, który prowadził badania nad poszukiwaniem leków przeciwrzodowych.

Jakiś czas później koncern Searle podpisał kontrakt z japońską firmą Ajinomoto Company Inc., aby produkować i dostarczać swój „rewolucyjny” słodzik na bazie aminokwasów całemu światu.

aspartam.jpg
Aspartam foto.123rf.com

Ajinomoto udoskonalił przemysłową syntezę aspartamu i dziś jest największym na świecie producentem aspartamu, z 40 proc. udziałem w światowym rynku.

Ajinomoto prowadzi ponad 100 zakładów produkcyjnych w 23 krajach i regionach na całym świecie, a jej roczne przychody wynoszą średnio 9,84 miliarda dolarów.

Jednak dziesiątki badań, które potwierdzają niebezpieczeństwo stosowania aspartamu i rosnąca świadomość konsumentów, coraz mocniej zagraża japońskiemu producentowi.

Od Searle do Japonii

Powróćmy jednak na chwilę do historii aspartamu.

W 1985 r. Firma Monsanto Chemical Company kupiła G.D. Searle Pharmaceuticals i utworzyła oddzielną spółkę The NutraSweet Company, która miała skupić swą działalność na aspartamie.

W 1992 roku wygasł amerykański patent Monsanto na aspartam, a firma NutraSweet straciła na ten słodzik swój 20-letni monopol.

Sprzedaż spadła wraz z pojawieniem się konkurentów na rynku słodzików dietetycznych, a obawy o niebezpieczeństwa związane ze zdrowiem przy stosowaniu aspartamu rozprzestrzeniały się na całym świecie.

W 2000 roku wspominana wyżej japońska firma Ajinomoto Company Inc. nabyła prawa do produkcji aspartamu od Monsanto za 67 milionów dolarów.

Ajinomoto.jpg
Ajinomoto foto.123rf.com

6 grudnia 2004 r. Ajinomoto ogłosił, że zainwestuje 58 milionów dolarów w rozwój fabryk aspartamu w Yokkaichi w Japonii i Gravelines we Francji.

Ajinomoto prognozował, że zostanie liderem rynku w produkcji aspartamu, a jego celem było zapewnienie dostaw aspartamu do ponad połowy globalnego rynku.

Oczekiwania oczekiwaniami, a plany jednak nie poszły po myśli firmy, więc od 2009 roku zaczęto poszukiwania nowych rozwiązań mających poprawić sprzedaż aspartamu na świecie.

Zmiana nazwy aspartamu

Co więc zrobił producent jednego z najbardziej znanych sztucznych słodzików na świecie, aby zwiększyć jego sprzedaż po tym, jak świat obiegły informacje o jego szkodliwości?

Zmienił nazwę aspartamu na łagodniej brzmiącą i dobrze się kojarzącą – AminoSweet (warto zaznaczyć, że wcześniej również tego dokonywano i aspartam występował m.in. jako Equal, Sugar Free, NutraSweet, Canderel oraz Pal Sweet Diet).

W Unii Europejskiej jest stosowany często jako dodatek do żywności ukrywający się pod symbolem E 951.

aspartam.jpg
Aspartam foto.123rf.com

Dodatkowo japoński koncern powtórzył amerykańską kampanię marketingową z 1982 roku, twierdząc, że aspartam jest całkowicie naturalny, ponieważ do jego produkcji używa się dwóch naturalnych aminokwasów.

Cóż… światowe badania naukowe udowodniły, że aminokwasy występujące w aspartamie nie są naturalne, a dziesiątki innych badań połączyły ten najczęściej występujący słodzik na świecie z poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym z rakiem, chorobami układu krążenia, chorobą Alzheimera, białaczką, chłoniakiem, padaczką, udarem i demencją.

Zaobserwowano także negatywne skutki jego stosowania, takie jak niszczenie flory bakteryjnej jelit, zaburzenia nastroju, bóle głowy i migreny oraz nadmierny przyrost masy ciała.

Producent po prostu potrzebował zmiany nazwy, by się skutecznie odrodzić i zamydlić oczy konsumentów.

Z racji tego, że sprzedaż słodzików z roku na rok spada, możliwe jest, że inni producenci zrobią dokładnie to samo.

Pozostaje nam tylko zachować czujność i nie dać się zwieść oszustwom producentów „żywności”.

⇒ Czytaj także: ASPARTAM – NAJNIEBEZPIECZNIEJSZY DODATEK DO ŻYWNOŚCI

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=JmW2oI19DCQ