ARNIKA GÓRSKA – PIERWSZA POMOC NA STŁUCZENIA I DROBNE URAZY
Arnika górska jako lecznicza roślina powszechnie znana była w medycynie ludowej. Dziś z powodzeniem jej cenne właściwości wykorzystuje się w fitoterapii i homeopatii. Preparaty z arniką w roli głównej to przede wszystkim pierwsza pomoc przy bólach mięśni spowodowanych wysiłkiem fizycznym, siniakach, stłuczeniach, drobnych urazach oraz ratunek dla cery naczynkowej.
Roślina pod ścisłą ochroną
Arnika pierwotnie pochodzi z górskich regionów Europy Środkowej.
W Polsce naturalnie rosnącą arnikę o żółto-pomarańczowych kwiatach można spotkać na terenach górskich – w Sudetach, Górach Świętokrzyskich i Bieszczadach Zachodnich oraz na Dolnym Śląsku, Pojezierzu Mazurskim i Wyżynie Małopolskiej.
Warto zaznaczyć, że roślina podlega ścisłej ochronie, dlatego nie wolno jej zrywać.
Surowiec farmaceutyczny i kosmetyczny, którym najczęściej jest kwiat, pochodzi w większości z kontrolowanych upraw.
Zbiór dziko rosnącej arniki górskiej możliwy jest tylko we Francji, zwykle w okresie od 1 czerwca do 20 lipca (w zależności od stopnia dojrzałości rośliny i pogody).
Przy sprzyjających warunkach zbieracze udają się na górskie łąki położone powyżej 800 metrów n.p.m w sześciu górskich regionach: Adreche, Alpy, Aveyron, Masyw Centralny, Pireneje oraz Wogezy.
Rodem ze średniowiecza
Arnika górska była świętą rośliną dla plemion germańskich, dla których była ona symbolem ochrony przed uderzeniami pioruna oraz gradobiciem.
Jednak o właściwościach leczniczych arniki górskiej (Arnica montana) po raz pierwszy pisała dopiero w średniowieczu święta Hildegarda z Bingen.
Ta średniowieczna zielarka zalecała wówczas wcierać wywar z tej rośliny w obolałe mięśnie i stawy, sińce, krwiaki i czyraki.
Dopiero w medycynie ludowej rozpowszechniono stosowanie arniki w celach leczniczych na szeroką skalę.
Traktowano ją jako roślinne lekarstwo na bóle różnego pochodzenia, środek dezynfekujący rany oraz antidotum na skręcenia, stłuczenia i inne drobne urazy.
Cenne właściwości lecznicze
Bogactwo zastosowań leczniczych arnika górska zawdzięcza składnikom aktywnym o szerokim spektrum działania.
Zaliczają się do nich laktony seskwiterpenowe, m.in. helenalina, liczne flawonoidy, olejki eteryczne, fitosterole, karotenoidy, garbniki i kwasy organiczne.
To dzięki nim arnika stosowana odpowiednio wewnętrznie lub zewnętrznie pomaga w:
- regulowaniu ciśnienia krwi i pracy serca;
- uszczelnianiu, wzmacnianiu i obkurczaniu drobnych naczyń krwionośnych tzw. pajączków;
- łagodzeniu powierzchownego zapalenia żył;
- zmniejszaniu krwiaków, obrzęków, siniaków powstałych w wyniku stłuczeń, zwichnięć, skręceń, złamań i drobnych urazów;
- bólach kręgosłupa, zwyrodnieniowych i reumatycznych;
- rozjaśnianiu i wzmacnianiu skóry;
- łagodzeniu zmian trądzikowych;
- dezynfekcji skóry wokół rany;
- przyspieszaniu gojenia się ran, owrzodzeń i czyraków;
- leczeniu krocza po porodzie.
Arnikowe preparaty
Preparaty z arniką występują w postaci maści i żeli do powierzchownego stosowania oraz środków homeopatycznych i suszonego ziela lub kwiatu do przygotowywania np. naparów.
Warto pamiętać, że wszelkich produktów do zewnętrznego smarowania z arniką nie wolno stosować bezpośrednio na otwarte rany, oparzenia i ostre stany zapalne skóry.
Wewnętrznie arnikę najlepiej spożywać w formie naparu przygotowanego z 1 łyżeczki suszonych kwiatów zalanych 200 ml wrzącej wody.
Napar parzymy pod przykryciem przez 20 minut, a następnie przefiltrowujemy i powoli wypijamy.
Chłodny napar można także stosować do płukania bolącego gardła lub wykonywania przeciwbólowych i łagodzących obrzęki okładów.
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
https://www.youtube.com/watch?v=4Fm9w4THAM4