CZKAWKA – NAJSKUTECZNIEJSZE SPOSOBY JEJ POKONANIA

Czkawka najczęściej dopada nas w najmniej odpowiednich momentach. Jest męcząca, nieprzyjemna i wstydliwa. Zazwyczaj po pewnym czasie ustępuje samoistnie, ale niekiedy trwa długo i trudno ją zwalczyć. Przedstawiamy różne domowe sposoby, które pozwolą Wam powstrzymać atak czkawki.

Czkawka, czyli gwałtowne skurcze

Czkawka jest efektem gwałtownego skurczu przepony brzusznej, który powstaje po podrażnieniu jej końcówek nerwowych w wyniku np. zdenerwowania, głośnego śmiania się, krzyku, picia alkoholu, przejedzenia, połykania słabo przeżutego pokarmu lub jedzenia ostrych i suchych potraw.

Stan ten trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, chociaż zdarzają się przypadki, w których potrafi męczyć człowieka nawet przez kilka dni (rekordzista Charles Osborne zmagał się z codzienną czkawką przez 68 lat!).

Ataki czkawki wymagają konsultacji lekarskiej wtedy, gdy często powracają lub trwają dłużej niż dwie doby.

W takich przypadkach czkawka może świadczyć o poważnych chorobach, np. wrzodach żołądka, cukrzycy, zapaleniu wyrostka robaczkowego, wątroby, osierdzia, płuc lub być oznaką efektu ubocznego przyjmowania niektórych lekarstw.

Dorośli i niemowlęta

Czkawka to nie tylko przypadłość nękająca dorosłych.

Dość często występuje także u niemowląt. Spowodowana jest zazwyczaj połykaniem dużych ilości powietrza podczas karmienia lub nagłą zmianą temperatury otoczenia (np. w czasie kąpieli).

U malutkich dzieci zazwyczaj mija ona samoistnie – w pierwszym przypadku po tzw. „odbiciu”, a w drugim po przystosowaniu się organizmu do temperaturowych zmian.

 

czkawka-niemowlę-matka.jpg
fot.123rf.com

 

Warto pamiętać, że w przypadku męczącej niemowlę czkawki nie wolno stosować metod jej pokonania przypisanych osobom dorosłym.

W zamian można delikatnie dmuchnąć w twarz maleństwa. Wtedy nastąpi u niego chwilowe zakłócenie oddychania, które dzięki wywołaniu szybkiego wdechu pozwoli na ustąpienie dolegliwości.

Domowe sposoby na czkawkę

Oto propozycje pokonania czkawki (przeznaczone dla starszych dzieci i dorosłych):

  • Nabierz dużo powietrza do płuc i wstrzymaj oddech na dłuższą chwilę (min. 30 sekund). W międzyczasie (pozostając na wdechu) możesz przełykać ślinę lub uciskać dłońmi brzuch.

 

  • Przestrasz się. W wyniku przestraszenia człowiek wstrzymuje powietrze, więc stężenie dwutlenku węgla w organizmie wzrasta, przepona się rozluźnia i czkawka mija.

 

  • Oddychaj do foliowego woreczka lub rąk złożonych w miseczkę i przyłożonych do twarzy (nosa i ust). Taka metoda również sprzyja zwiększeniu zawartości dwutlenku węgla.

 

  • Pochyl się lekko do przodu i palcami dość mocno uciskaj przez ok. 30 sekund nasadę nosa.

 

  • Wystaw lekko język i potrzymaj go tak przez 20-30 sekund. Ten sposób pozwala otworzyć się strunom głosowym, dzięki czemu swobodniej oddychamy i tłumimy skurcze odpowiedzialne za czkawkę.

 

  • Chusteczkę higieniczną nasącz 5 kroplami olejku cytrynowego lub rumiankowego, przyłóż do ust oraz nosa i powoli, głęboko oddychaj przez nos.

 

  • Poproś kogoś o poklepanie po plecach. Drgania pozwalają powrócić przeponie do normalnego rytmu pracy.

 

  • Powoli żuj skórkę chleba razowego.

 

  • Zjedz małą łyżeczkę cukru lub ssij kostkę cukru namoczoną w occie jabłkowym.

 

  • Wypij małymi łykami szklankę zimnej wody lub zimnego napoju z dodatkiem kwaśnego soku, np. z cytryny.

 

  • Wypij szklankę wody na jednym wdechu.

 

  • Powoli zjedz dużą porcję lodów lub nawet połknij ich małe kawałki.

 

  • Zjedz dużą łyżkę słodkiego i gęstego kremu czekoladowego, orzechowego lub miodu.

 

  • Ssij plaster cytryny lub kiszonego ogórka.

 

  • Łyżkę octu jabłkowego wlej do kieliszka i wypij małymi łyczkami.

 

  • Żuj nasiona kopru włoskiego lub łyżeczkę tych nasion zalej 250 ml wrzątku, trzymaj pod przykryciem przez 15 minut, odcedź i powoli wypij.

 

  • Wypłucz gardło wodą z miodem (w szklance ciepłej wody rozpuść łyżeczkę miodu).

 

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie w tych propozycjach odpowiednią i skuteczną dla siebie metodę pokonania czkawki.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.