APITERAPIA – PRODUKTY PSZCZELE NA WIELE PROBLEMÓW ZDROWOTNYCH
Apiterapia to termin pochodzący od słów: łacińskie apis = pszczoła, zaś greckie terapia = leczenie. Jest to rodzaj postępowania ukierunkowanego na wyleczenie z zastosowaniem produktów pochodzenia pszczelego. Wiele osób leczenie z zastosowanie miodu, mleczka pszczelego czy propolisu łączy jedynie z domowymi metodami terapeutycznymi, jednak są to składniki powszechnie wykorzystywane również w medycynie konwencjonalnej.
Jakie produkty wykorzystuje apiterapia?
- miód,
- pierzga,
- pyłek kwiatowy,
- wosk pszczeli,
- propolis – kit pszczeli,
- zasklep miodowy,
- mleczko pszczele,
- jad pszczeli.
Apiterapeutyki, czyli leki, których podstawową substancją czynną są ekstrakty z produktów pochodzących od pszczół, wykorzystywane są powszechnie w wielu gałęziach medycyny konwencjonalnej, m.in. w pediatrii, dermatologii, laryngologii, ginekologii, ortopedii, chirurgii oraz kardiochirurgii.
Specjaliści chętnie z nich korzystają, w związku z wysokim poziomem bezpieczeństwa ich stosowania i faktu, iż nie ma możliwości ich przedawkowania.
Leczenie miodem
Różne rodzaje miodu mają odmienne właściwości lecznicze.
Warto więc z dużą dokładnością zapoznać się z przeznaczeniem konkretnych rodzajów miodu.
Miód gryczany – może stanowić zabezpieczenie przed rozwojem miażdżycy, jak również wieloma innymi chorobami układu krążenia.
Wspiera również funkcjonowanie wątroby i ma działanie odtruwające, jest wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza.
Miód wielokwiatowy – działa ochronnie na serce oraz układ krwionośny, łagodzi objawy alergiczne w obrębie górnych dróg oddechowych, stanowi jednocześnie wsparcie i wzmocnienie dla organizmu w przypadku przemęczenia psychicznego i fizycznego.
Miód lipowy – ma zastosowanie w różnego rodzaju infekcjach, szczególnie górnych i dolnych dróg oddechowych, z uwagi na swoje działanie przeciwgorączkowe, napotne oraz wykrztuśne.
Udowodniono również, że zwiększa odporność organizmu na stres, wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego oraz działa wzmacniająco na serce.
Miód rzepakowy – gdy męczą nas różnego rodzaju infekcje w obrębie dróg oddechowych, to nasza wątroba, serce oraz drogi żółciowe mogą potrzebować wsparcia.
Ten miód będzie wówczas idealnym sprzymierzeńcem.
Miód akacjowy – ma łagodzące działanie na dokuczliwe objawy przeziębienia.
Stanowi również wsparcie dla funkcjonowania nerek oraz układu moczowego, zaleca się go jednocześnie jako wsparcie w zaburzeniach trawiennych takich jak nadkwasota czy zgaga.
Miód wrzosowy — zaleca się go mężczyznom w razie wystąpienia problemów z prostatą.
Jego wykorzystanie poleca się również w przypadku występowania stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej czy gardła.
Miód spadziowy – ma różne zastosowanie w zależności od tego, z jakich drzew pochodzi.
Z liściastych jest wsparciem dla nerek, wątroby oraz dróg żółciowych.
Natomiast z iglastych znajduje zastosowanie w przypadku zaparć, biegunek i nerwic.
Leczenie pyłkiem kwiatowym
, inaczej obnóża pszczele, pyłek pszczeli to substancja powszechnie wykorzystywana w apiterapii. Jej zastosowanie jest dość szerokie:
- Stanowi wsparcie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy.
- Stanowi wsparcie w leczeniu chronicznego zapalenia wątroby oraz dróg żółciowych.
- W jego składzie występuje dość znaczna ilość substancji białkowych, co sprawia, że jest polecany osobom, w których diecie występują niedobory tego składnika, np. wegetarianom.
- Odtruwa organizm.
- Wykazuje działanie antybiotyczne.
- Wzmacnia organizm.
- Zdaniem licznych naukowców może łagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Apiterapia z wykorzystaniem wosku pszczelego
Wosk pszczeli najszersze zastosowanie znalazł w kosmetyce, medycynie estetycznej oraz dermatologii.
Dodawany jest do kremów oraz maści, które zalecane są w przypadku czyraków, trudno gojących się ran, schorzeń o podłożu reumatycznym oraz artretyzmu.
Pierzga w apiterapii
jest rodzajem utrwalonego pyłku kwiatowego.
Wykazuje szerokie zastosowanie prozdrowotne:
- Wspiera funkcjonowanie i wzmacnia układ nerwowy – pozwala to na jej skuteczne wykorzystanie przy depresji, przemęczeniu psychicznym, jak również w czasie i po intensywnym wysiłku umysłowym.
- Wykazuje działanie regenerujące, stąd jej zastosowanie polecane jest po przebytych zabiegach operacyjnych czy chorobach oraz w stanach chronicznego zmęczenia.
- Wykorzystanie pierzgi zalecane jest w przypadku dolegliwości, które wynikają ze złego stanu naczyń krwionośnych, z uwagi na zawartą w niej wysoką ilość witaminy K.
- Znajduje się w niej znacząco większa ilość białka niż w pyłku kwiatowym, dlatego również polecana jest w stanach niedoboru tego składnika w codziennej diecie.
Terapie z zastosowaniem mleczka pszczelego
Apiterapia również w dość szerokim spektrum wykorzystuje mleczko pszczele w leczeniu rozmaitych schorzeń i dolegliwości:
- Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego – dodaje energii, obniża poziom zmęczenia, poprawia samopoczucie.
- Wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego – obniża ciśnienie tętnicze krwi, zapobiega miażdżycy, zapobiega anemii, podnosząc ilość czerwonych krwinek.
- Jest również dość szeroko wykorzystywane w dermatologii – wspiera gojenie odleżyn, ran, oparzeń, poza tym wspomaga leczenie egzem łojotokowych, łojotoku, liszajów.
Propolis w apiterapii
Jest to substancja cechująca się wysokim poziomem lepkości, pszczoły stosują ją w celu uszczelniania ula, od czego wywodzi się jego druga nazwa kit pszczeli.
W apiterapii:
- Wykazuje silne właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne – dzięki temu wspiera leczenie rozmaitych schorzeń w obrębie skóry, takich jak trądzik, grzybice, przyspiesza również gojenie się ran i łagodzi oparzenia.
- Ma zastosowanie pomocnicze w leczeniu schorzeń w obrębie jamy ustnej, takich jak: zapalenie dziąseł, parodontoza, czy stan po wyrwaniu zęba.
- Wspiera leczenie wrzodów oraz stanów zapalnych gardła.
Apitoksynoterapia
Jest to leczenie z zastosowaniem jadu pszczelego.
Zabiegi opierają się na poddawaniu się użądleniom pszczół bądź podawaniu pacjentowi ich jadu w formie zastrzyków.
Jad pszczeli dostępny jest również w innych formach, można znaleźć go jako maść, krem bądź inhalację.
Jest to substancja wykorzystywana w leczeniu stwardnienia rozsianego, artretyzmu, reumatyzmu, neuralgii, nerwic, nadciśnienia, gośćca.
Jad pszczeli to substancja, która może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia lub życia.
U osób uczulonych, na skutek jej zastosowania może dojść do gwałtownej reakcji anafilaktycznej.
Dlatego jego wykorzystanie powinno mieć miejsce po wykonaniu właściwych badań, pod opieką lekarza.
Przeciwwskazania do apiterapii
Względnym przeciwwskazaniem może być cukrzyca – osoby na nią chorujące powinny odbyć konsultację z lekarzem przed zastosowaniem tych metod leczniczych.
Głównym i najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania apiterapii jest uczulenie na miód oraz inne produkty pszczele.
Jest to alergia stosunkowo rzadka, najczęściej pojawia się u tych, którzy wykazują równocześnie nadwrażliwość na pyłki roślin oraz jad różnych owadów.
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
https://www.youtube.com/watch?v=bFP7UKiZ7J8
https://www.youtube.com/watch?v=pGD7z8BJ75g