ANTYKONCEPCJA HORMONALNA – KAŻDA KOBIETA POWINNA TO WIEDZIEĆ!

Antykoncepcja hormonalna uchodzi obecnie za jedną z popularniejszy i jednocześnie skuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Chyba właśnie tymi czynnikami najczęściej kierują się kobiety, podejmując decyzję o zażywaniu tabletek, naklejaniu plastrów, zastrzykach czy wkładkach hormonalnych.

Jednakże niepokojące może być nasze podejście do kwestii tego rodzaju zapobiegania ciąży.

Po pierwsze lekarze nie zwykli kandydatkom przeprowadzać szczegółowych badań i wywiadu, które mogą zapobiec wielu efektom niepożądanym.

Kobieta chce tabletki, idzie do ginekologa i po chwili wychodzi z receptą i zapasem na pół roku, jedynie raz w roku stawiamy się na badanie ginekologiczne, które również często odbywa się „po łebkach”.

antykoncepcja-ginekolog.jpg
Ginekolog fot.depositphotos.com

Kobiety decydują się na przyjmowanie tabletek hormonalnych, ponieważ są wygodne i słyną z wysokiej skuteczności.

Zapominamy jednak o długiej liście zagrożeń i objawów niepożądanych, które mogą wyniknąć z ich stosowania.

Reklamy przekonują, że tabletka stała się powszechna niczym poranna toaleta, skoro tak to czy producentom udało się zaślepić tak wielką ilość społeczeństwa?

Co ze skutkami ubocznymi szeroko opisywanymi w ulotkach?

A może należałoby zapytać, kto je właściwie czyta?

Kobiety stosujące o antykoncepcję hormonalną o skutkach ubocznych

Zarówno dojrzałe panie, jak i młode dziewczyny najczęściej wychodzą z założenia, że skoro tak wiele kobiet korzysta z tej metody i nic wielkiego się nie dzieje, to one też mogą i na pewno nie pojawią się u nich żadne skutki uboczne.

A jeśli już jakieś występują, to zwracają uwagę jedynie na te widoczne, jak obniżenie nastroju, nadwaga czy problemy z cerą.

antykoncepcja-nadwaga.jpg
Nadwaga fot.depositphotos.com

Zauważalne jest myślenie, że z pewnością zastosowanie odpowiednich preparatów o działaniu osłonowym całkowicie rozwiąże problem.

Antykoncepcja hormonalna może być przyczyną groźnych chorób!

Z perspektywy medycznej należy zauważyć, że antykoncepcja hormonalna stanowi stosunkowo nową metodę zapobiegania ciąży.

Dobrze, znana jest od wielu lat, ale tak naprawdę dopiero teraz pojawiają się pierwsze kobiety, które stosowały ten rodzaj zabezpieczenia przez długi okres i stanowią tym samym wiarygodną podstawę do przeprowadzania badań o długotrwałym wpływie antykoncepcji na zdrowie kobiety.

Obecnie wiemy już, że wieloletnie przyjmowanie środków antykoncepcyjnych może być przyczyną rozwoju groźnych dla zdrowia i życia nowotworów, zmian w wydzielaniu śluzu szyjkowego, zaburzeń cyklu miesiączkowego, niepłodności, otyłości, nadciśnienia, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych – głęboka zakrzepica, udary krwotoczne, udary niedokrwienne, ostry zawał mięśnia sercowego.

antykoncepcja-nadciśnienie.jpg
Nadciśnienie fot.depositphotos.com

A to tylko nieliczne z szeregu niebezpiecznych skutków ubocznych, jakie możemy wyczytać w większości opakowań tych leków.

Istotnym, aczkolwiek często pomijanym zagrożeniem jest znaczący wzrost ryzyka zachorowania kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną na niektóre rodzaje nowotworów.

Badania, które poddały szczegółowej analizie tę zależność, przeprowadzone zostały przez Narodowy Instytut Raka w Stanach Zjednoczonych.

Uwidoczniły one, że długość czasu, w jakim kobiety stosują antykoncepcję, wpływa na ryzyko zachorowania na raka piersi.

Im dłużej przyjmowane są tabletki antykoncepcyjne, tym większe narażenie na tę niebezpieczną chorobę.

antykoncepcja-pigułki-tabletki-antykoncepcyjne.jpg
Pigułki antykoncepcyjne fot.depositphotos.com

Silnie predysponowane będą kobiety, które stosowały hormony w zapobieganiu ciąży przez więcej niż 5 lat i są młode.

Rok 2003 przyniósł kolejną rewelację w tej dziedzinie.

Opublikowano wówczas wyniki badań przeprowadzonych przez dr. Kalenborna z Kliniki Mayo.

Ukazywały one 40% wzrost ryzyka zapadalności na raka piersi pośród kobiet, które podjęły stosowanie antykoncepcji hormonalnej przed pierwszą ciążą.

Co więcej, jeśli w wywiadzie stwierdzone było rodzinne obciążenie tą chorobą, to groźba pojawienia się jej wzrastała do 50-80%.

Istnieje jeszcze jeden nowotwór dość powszechnie łączony ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.

Mowa oczywiście o raku szyjki macicy.

rak-szyjki-macicy.jpg
Rak szyjki macicy fot.depositphotos.com

Jedną z jego głównych przyczyn jest infekcja HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego.

Badania, które przeprowadzone zostały przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem, uwidoczniły zależność pomiędzy HPV a antykoncepcją hormonalną.

Tutaj podobnie jak w przypadku raka piersi, ryzyko zachorowania wzrasta proporcjonalnie do czasu stosowania tabletek, u kobiet, które przyjmowały je przez okres dłuższy niż 5 lat, było nawet 4 krotnie wyższe.

Mimo wszystko jednak największe zagrożenie dotyczy kobiet i dziewcząt, które rozpoczęły stosowanie tej metody przed 20 rokiem życia.

Po co te hormony?

Poza dotkliwymi zagrożeniami dla zdrowia, a nawet życia antykoncepcja hormonalna sprawia, że kobiety każdego dnia muszą przezwyciężać rozmaite objawy towarzyszące, takie jak: nudności, zaparcia, wymioty, bóle piersi, obrzęki, infekcje w obrębie dróg rodnych czy zaburzenia nastroju.

Dolegliwości te powodują, że z mniejszą chęcią uczestniczą w życiu rodzinnym czy spędzają czas z partnerem.

Natomiast za jeden z większych paradoksów można uznać to, że większość leków antykoncepcyjnych znacząco wpływa na obniżenie libido.

antykoncepcja-niskie-libido.jpg
Antykoncepcja hormonalna niskie libido fot.depositphotos.com

Kobieta decyduje się więc na ich przyjmowanie, aby bez ograniczeń dopuszczać do zbliżeń z partnerem, jednak konsekwencja jest taka, że przestaje mieć na nie ochotę i stopniowo go od siebie odsuwa, na czym cierpi związek.

Kobiety i mężczyźni o antykoncepcji

Większość kobiet doskonale zdaje sobie sprawę, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej w mniejszym lub większym stopniu jest zagrożeniem dla ich zdrowia.

Decydują się na to rozwiązanie, gdyż nie dostrzegają żadnej alternatywy.

Bo właśnie ta metoda wydaje się najskuteczniejsza i jednocześnie najmniej problematyczna, a przecież każdej kobiecie w dzisiejszych czasach brakuje, choć paru minut w ciągu dnia.

Nasze dążenia, marzenia i pragnienia, a także tempo świata nie pozwalają nam na ryzyko nieplanowanej ciąży, które z pewnością podejmujemy, decydując się na inne metody antykoncepcji, jeśli nie potrafimy odpowiednio ich wdrożyć.

Na terytorium Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie ankietowe, które może być denerwujące dla niektórych pań.

antykoncepcja-badania.jpg
fot.depositphotos.com

Szczególnie jeśli to mężczyzna obstaje za taką, a nie inną formą antykoncepcji.

Panów zapytano, czy jeśli na rynku byłaby dostępna pigułka antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn, to zdecydowaliby się na jej stosowanie.

Większość odpowiedzi brzmiała następująco: „Nie, ponieważ mogłoby to być szkodliwe dla zdrowia”.

Jednocześnie ci sami panowie pozwalają na stosowanie takiej antykoncepcji swoim partnerkom i żonom.

Szkodliwość antykoncepcji hormonalnej

Większość kobiet zapytana „po co się truć?”

– odpowie, że nie ma innego rozwiązania, jeśli nie chcą pozwolić sobie na zajście w nieplanowaną ciążę.

Wszelkie metody naturalnego planowania rodziny uważa się za przestarzałe, nieskuteczne oraz niemające najmniejszego związku z nauką.

Czy słusznie?

To powinno pozostać do indywidualnego rozważenia.

Z całą pewnością jednak masowe stosowanie środków antykoncepcyjnych stanowi ogromny zysk dla koncernów farmaceutycznych, które zrobią wszystko, aby zatrzymać przy sobie obecne klientki i pozyskać nowe.

Poruszą niebo i ziemię, aby przekonać pary, że to jedyna skuteczna metoda uniknięcia nieplanowanej ciąży, a wszystko z uwagi na ogromne pieniądze.

Książka o hormonach -> kliknij

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=D2gmgA09qhI