IZRAELSKIE BIZNESY NA POLSKIM RYNKU – NIE WSPIERAJ ICH INTERESÓW!
Izraelskie biznesy na polskim rynku są równie popularne, jak niemieckie czy francuskie. W rękach izraelskiego kapitału jest wiele wielkich firm, których przeciętny Polak nawet o to nie podejrzewa. Tymczasem coraz więcej mówi się o tzw. świadomym wyborze i sięganiu po produkty rodzimych przedsiębiorców. Dlatego tak ważne jest poznanie prawdziwej historii i pochodzenia niektórych marek.
Uzbrojenie wojska
W kontekście ogólnokrajowym biznes izraelski zakorzenił się w polskiej armii w 2004 roku, kiedy to podpisano kontrakt z izraelską firmą Rafael na dostawę pocisków przeciwpancernych Spike.
Inwestycja opiewała na wartość 1,7 mld złotych.
Później głośno zrobiło się o przetargu MON na 50 bezzałogowych robotów.
I zamiast tę inwestycję przekazać rodzimej firmie – warszawski Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP – która taką produkcją na skalę ogólnoświatową zajmuje się od kilkudziesięciu lat, to przekazano ją izraelskiej firmie Reago Group, która nie jest specjalnie znana w branży.
Kontrakt jednak z nią podpisano, a nawet „dziwnym trafem” wcześniej zmieniono warunki przetargu tak, by dopuszczał on sprzęt robiony w systemie calowym, a nie tylko metrycznym.
Zakupy i rozrywka
Jednym z najpotężniejszych izraelskich biznesmenów, który inwestuje na polskim rynku jest Leon Koffler, właściciel izraelskiej sieci drogerii połączonych z aptekami – Super-Pharm.
Obecnie sieć ma swoje placówki we wszystkich największych miastach w Polsce i głównych galeriach handlowych.
Jeśli już mowa o zakupach to warto nadmienić, że Koffler ściągnął na polski rynek innego, nieżyjącego już izraelskiego biznesmena, Yarona Brucknera, który kupił m.in. Empik i Domy Towarowe Centrum, a na przełomie wieków niemal przejął kontrolę nad Elektrimem.
Rozwijający się prężnie z biegiem lat polski rynek rozrywkowy przyciągnął także Moshe Greidingera, założyciela sieci Cinema City, który bardzo szybko przeniósł do Polski z Budapesztu centrum operacyjne i uruchomił kilkadziesiąt bardzo dobrze działających kin.
To on zainwestował również w inny rodzaj atrakcji dla Polaków, a mianowicie w park rozrywki pod Mszczonowem.
Nieruchomości i deweloperka
Polski rynek zachęcił także izraelskich biznesmenów do inwestowania w nieruchomości.
Jednym z pierwszych był Eli Alroy, który przez lata zarządzał spółką Glob Trade Centre, odpowiedzialną za budowę pierwszych galerii handlowych z prawdziwego zdarzenia z Galerią Mokotów na czele.
On rozwinął również skrzydła w warszawskim rynku biurowym, odkrywając cały Służewiec Przemysłowy z ul. Domaniewską jako jego osią.
Wspomniany wcześniej Greidinger posiada kontrolny pakiet akcji w inwestycje prowadzone przez Ronson Development Group (deweloper działający m.in. na terenie Warszawy, Wrocławia, Poznania i Szczecina).
Za budowę wielu izraelskich inwestycji (głównie galerii handlowych) odpowiada Plaza Centres – firma budowlana z izraelskim kapitałem.
Niedawno na polskim rynku zagościła także izraelska firma Mindspace, która oferuje przestrzenie coworkingowe.
Jej przedstawiciele zdecydowali się zainwestować w biurowiec przylegający do warszawskiej Hali Koszyki.
Żywność i leki
Oprócz robienia zakupów we wspomnianej wyżej sieci Super-Pharm, wielu Polaków nie wie, że kupuje także w innych aptekach lekarstwa jednego z najpopularniejszych izraelskich koncernów farmaceutycznych – Teva.
Asortyment produktów tej firmy na polskim rynku przekracza pół tysiąca, a wśród nich znajdują się tak popularne medykament jak Aviomarin, Vicks, Flegamina, Vibovit czy Sudocrem.
Jeśli chodzi o żywność to należy wspomnieć o Strauss Group Ltd., drugim co do wielkości izraelskim koncernie spożywczym, znajdującym się pierwszej dziesiątce największych na świecie firm handlujących kawą.
W Polsce produkty koncernu spotykamy pod nazwami takich marek jak: MK Cafe, Pedros, Fort, syropy Fabbri oraz herbaty teArtis.
Z kolei izraelska firma Eden Springs prężnie działa jako dystrybutor wody i kawy do polskich przedsiębiorstw.
Pozostaje jeszcze kwestia popularnych na polskim rynku pomarańczy „Jaffa”, które jednak coraz częściej pochodzą już nie z Izraela, ale z Hiszpanii lub Ameryki Południowej.
Transport i lokalne projekty
Mobilis Spółka z o.o.
to silny przedstawiciel branży transportowej w Polsce, który w rzeczywistości należy do największego przewoźnika autobusowego w Izraelu, firmy Egged Holding Limited.
Firma obsługuje przewozy turystyczne i okazjonalne, komunikację miejską w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu (od stycznia 2020 r.) oraz spółki PKS: Bartoszyce, Ciechanów, Mińsk Mazowiecki, Mława, Mrągowo, Ostróda, Ostrołęka, Piotrków Trybunalski, Płocki i Przasnysz.
Izraelskie grupy chętnie inwestują także w nasze lokalne projekty.
Przykładowo Fundusz Giza Polish Ventures z siedzibą w Warszawie jest wspierany przez izraelską grupę Giza Venture Capital i inwestuje w lokalne projekty o globalnym potencjale na różnych etapach rozwoju (wspierał m.in. projekt gier mobilnych Vivid Games i infolinię Limtel).
⇒ Czytaj także: POLSKIE MARKI – SPRAWDŹ OD KOGO I GDZIE KUPOWAĆ POLSKIE PRODUKTY
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.