BIODEGRADOWALNE TALERZE Z LIŚCI BANANOWCA – ZASTĘPSTWO JEDNORAZOWYCH PLASTIKÓW
Biodegradowalne talerze wykonane z liści bananowca to pomysł grupy Peruwiańczyków. Dążą oni do skomercjalizowania swojego pomysłu, by w ten sposób rozwiązać problem zanieczyszczenia środowiska plastikowymi naczyniami jednorazowego użytku.
Walka z plastikiem
Kilku Peruwiańczyków rozpoczęło projekt o nazwie Bio Plant, który obiecuje zmniejszyć naszą zależność od tworzyw sztucznych.
Udało im się stworzyć biodegradowalne naczynia z liści bananowców, które mogą zminimalizować naszą zależność od produktów z tworzyw sztucznych.
Taki pomysł może mieć ogromny wpływ na środowisko, ponieważ zanieczyszczenia z plastików jednorazowego użytku dominują w odpadach, które pokryły ziemię i zaległy w oceanach.
Peruwiańczycy, którzy wymyślili biodegradowalne talerze, współpracują z lokalnymi plantatorami w regionie Amazonii, aby pozyskać surowiec potrzebny do ich produkcji.
Jednocześnie zapewniają przedsiębiorcom uczciwe wynagrodzenie i szkolenia techniczne, aby pokazać im, jak korzystać z odpadów pochodzących z upraw bananów.
Do produkcji tych naczyń nie trzeba ścinać drzew bananowych ani specjalnie obrywać liści, ponieważ wykorzystywane są te, które naturalnie spadają lub łamią się, gdy zbieracze usuwają kępy bananów z drzewa.
Talerze z liści bananowca
Główną zaletą wszechstronnych i innowacyjnych talerzy z liści bananowca jest to, że do całkowitego rozkładu potrzebują zaledwie 60 dni.
Porównując to nawet z kilkusetletnim rozkładem powszechnie stosowanych jednorazowych plastików, jest to bezcenna wartość.
Poza tym produkt jest odporny na płyny i różne temperatury.
Peruwiańczycy zamierzają sprzedawać swoje talerze ekologicznym restauracjom i innym zakładom zajmującym się produkcją żywności.
Dzięki współfinansowaniu programu przez Innóvate Peru, którego celem jest wspieranie rozwoju innowacyjnych rozwiązań ukierunkowanych na zrównoważone wykorzystanie zasobów naszej planety, byli oni w stanie zaprojektować i wyprodukować specjalistyczne maszyny do produkcji biodegradowalnych naczyń.
Dzięki nowemu sprzętowi są w stanie wyprodukować 50 000 naczyń miesięcznie.
Przybliżona cena sprzedaży naszych naczyń wynosi od 115 do 140 zł za 100 naczyń, w zależności od ich grubości.
⇒ Czytaj także: MASZYNA, KTÓRA ZAMIENIA PLASTIK W PALIWO
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.