ZŁE NAWYKI ŻYWIENIOWE KAŻDEGO ROKU UŚMIERCAJĄ 1 NA 5 OSÓB
Złe nawyki żywieniowe można bardzo szybko poprawić, a porad na ten temat jest wiele. Różne diety, różne zasady…Tymczasem globalny raport opublikowany w The Lancet sprowadza porady dietetyczne do kilku surowych faktów. Każdego roku co piąta osoba na całym świecie umiera z powodu złych nawyków żywieniowych, które w rzeczywistości skupiają się wokół jednej z trzech bardzo złych praktyk.
Analiza 195 krajów
pokazuje wyniki badania, w którym ocenie poddano, jak i ilu ludzi umiera na całym świecie każdego roku.
Choć nie jest tajemnicą, że zła dieta przyczynia się do złego stanu zdrowia, autorzy badania, finansowanego przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, postanowili dowiedzieć się, ile zgonów rocznie i utraconych lat życia można by rzeczywiście przypisać niezdrowym nawykom żywieniowym.
Wykorzystując dane szacujące nawyki żywieniowe w 195 krajach, zespół odkrył, że w 2017 r. liczba zgonów z powodu złej diety osiągnęła 11 mln.
Oszacowali także wskaźnik DALY, czyli lata życia utracone wskutek przedwczesnej śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu w wyniku urazu lub choroby.
W wyniku złej diety tylko w 2017 r. ludzkość utraciła łącznie 255 mln takich lat.
„Zła dieta” może oznaczać wiele rzeczy, ale badanie pozwoliło autorom sprowadzić ją do trzech głównych niedociągnięć: zbyt dużej ilości soli, niewystarczającej ilości pełnych ziaren i niewystarczającej ilości owoców w diecie.
Inne kwestie obejmowały także m.in. niewystarczającą ilość orzechów i nasion, warzyw, kwasów omega-3 z owoców morza lub błonnika.
Zabójczy nadmiar soli
Z trzech głównych problemów dietetycznych głównym zabójcą była zbyt duża ilość soli.
W 2017 r. wysokie spożycie białej soli było odpowiedzialne za 3 miliony zgonów na całym świecie.
Sól była głównym czynnikiem ryzyka śmierci dla mieszkańców krajów Azji Wschodniej, takich jak Chiny, Japonia, Indonezja i Tajlandia, czyli narodów, których kuchnia jest silnie związana ze smakiem słonych sosów i past.
Problem ze zbyt dużą ilością soli, według American Heart Association, polega na tym, że bardzo obciąża układ krążenia.
Kiedy spożywasz słony posiłek, organizm znajduje sposoby na „rozcieńczenie” krwi, dzięki czemu stężenie soli pozostaje normalne, a najłatwiejszym sposobem na to jest zatrzymanie wody.
Oznacza to, że wzrasta objętość krwi w krwiobiegu, co obciąża naczynia i serce.
Z biegiem czasu, obciążenie naczyń krwionośnych spowoduje ich usztywnienie, co może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, ataku serca i udaru mózgu.
Pełne ziarna i owoce
Niskie spożycie pełnych ziaren
doprowadziło również do 3 milionów zgonów, a niskie spożycie owoców doprowadziło do 2 milionów zgonów zaledwie w ciągu jednego roku.
Naukowcy wiążą wysokie spożycie pełnych ziaren i błonnika ze źródeł zbożowych ze zmniejszonym ryzykiem choroby wieńcowej, cukrzycy typu 2 i ogólnej śmiertelności.
Natomiast owoce odgrywają zasadniczą rolę w dostarczaniu do organizmu mikroelementów, a także w zapobieganiu chorobom układu krążenia.
Chociaż takie niedobory żywieniowe są największymi czynnikami ryzyka śmierci, różnią się one w zależności od kraju.
W raporcie zauważono jednak, że: „w skali globalnej spożycie zdrowej żywności i składników odżywczych w 2017 r. było nieoptymalne”.
Na całym świecie ludzie jedzą zbyt dużo przetworzonej żywności.
Naprawianie tych problemów wymaga zmiany diety – zmiany, która nie jest tak prosta, jak tylko wykluczenie lub dodanie produktów do listy zakupów.
Trzeba również zwracać uwagę na źródła pochodzenia kupowanych produktów oraz umiejętnie je przetwarzać i komponować w diecie.
Jednak na początek badacze zalecają trzymanie się zasady – jedz nie za dużo, wybieraj głównie produkty pochodzenia roślinnego, używaj mniej soli i sięgaj po prawdziwe jedzenie, a nie coś co tylko nim jest pozornie.
⇒ Czytaj także: PRODUKTY, KTÓRYCH LEPIEJ NIE ŁĄCZYĆ, CZYLI POZORNIE ZDROWE POŁĄCZENIA JEDZENIA
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.