PRODUKTY, KTÓRYCH LEPIEJ NIE ŁĄCZYĆ, CZYLI POZORNIE ZDROWE POŁĄCZENIA JEDZENIA

Produkty, których lepiej nie łączyć, pomimo tego, że wydają się zdrowe tworzą tzw. niezdrowe połączenia zdrowego jedzenia. Czasami dodanie zdrowego produktu do drugiego zdrowego produktu może spowodować, że stracą one właściwości zdrowotne, ale też zmniejszy się przyswajalność witamin  oraz minerałów, a też i niekiedy mogą zaszkodzić. Dlatego warto sprawdzić, których produktów lepiej ze sobą nie łączyć i dlaczego warto spożywać je osobno.

Ogórek i pomidor

W ogórku znajduje się enzym, który nazywa się askorbinaza, a jest on odpowiedzialny za rozkład witaminy C.

ogórek-pomidor.jpg
foto.123rf.com

W związku z tym ogórków nie wolno łączyć z warzywami, które są bogate w witaminę C, a są to, np. pomidory, pietruszka, cykoria, sałata oraz papryka.

Dlatego warto świeżego ogórka zamienić na kiszonego albo konserwowego, a dzięki temu inne składniki sałatki nie zostaną pozbawione witamin, ponieważ proces kiszenia albo konserwowania pozbawia ogórka askorbinazy.

Herbata z cytryną

Wiele osób nie wyobraża sobie wypicia herbaty bez cytryny.

Takie połączenie jest też lubiane przeważnie jesienią i zimą, gdy jest się narażonym na przeziębienie.

Jednak sok z cytryny powoduje, że glin, który znajduje się w herbacie, staje się przyswajalny przez organizm, a jego nadmiar z kolei może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera.

herbata-cytryna.jpg
foto.123rf.com

Jeśli chce się tego uniknąć, to warto cytrynę albo sok z cytryny dodawać do herbaty poi wyjęciu liści lub torebki.

Poza tym do herbaty bardzo często dodawany jest też miód, więc warto pamiętać, że miód w wyniku działania wysokiej temperatury traci swoje wartości odżywcze, dlatego najlepiej go dodawać, gdy herbata ostygnie.

Herbata z ciastem drożdżowym

Warto pamiętać, że w herbacie zawarte są substancje organiczne, takie jak garbniki, które ograniczają wchłanianie witaminy B1, występującej w cieście drożdżowym.

Jest to ważna witamina, ponieważ wpływa na prawidłową pracę mięśni oraz na funkcjonowanie układu nerwowego.

ciasto-drożdżowe.jpg
foto.123rf.com

Jeśli będzie się spożywało ciasto z herbatą, to warto pamiętać, że wtedy przyswoi się mniej witaminy B1, ale można ją dostarczyć, jedząc, np. pieczywo żytnie, orzechy arachidowe, wieprzowinę albo banany.

Mięso i czerwone wino

Niektóre osoby bardzo często spożywają do posiłku czerwone wino, a nawet na etykietach takich win można znaleźć informację, że bardzo dobrze komponują się z daniami mięsnymi.

mięso-wino.jpg
foto.123rf.com

Jednak takie połączenie mięsa i czerwonego wina sprawia, że zawarte w winie garbniki, które można znaleźć też w herbacie, sprawiają, że wchłanianie żelaza z mięsa staje się niemożliwe.

Jeśli takie połączenie będzie spożywane okazjonalnie, to nie wywoła ono jakichś większych szkód, ale osoby, które piją wino do mięsa, powinny włączyć do swojej diety inne źródła żelaza, np. można go znaleźć w produktach zbożowych, roślinach strączkowych oraz suszonych owocach.

Ryby i warzywa kapustne

Ryby to bogate źródło substancji odżywczych, a jedną z takich substancji jest jod, na którego przyswajanie nie pozwalają warzywa kapustne, takie jak: kalafior, brokuł, kapusta czy brukselka.

ryby.jpg
foto.123rf.com

Jod jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na prawidłową pracę tarczycy i dlatego warto zdecydować się na jego przyswajanie z innych źródeł, np. sery, kefir, maślanka albo brązowy ryż.

Olej z rybami

W rybach można znaleźć cenne kwasy tłuszczowe omega-3, ale w połączeniu z olejami, które zawierają tłuszcze omega-6, może zostać zaburzone wchłanianie tłuszczów omega-3.

To jest bardzo ważne, ponieważ odpowiednie proporcje w spożywaniu tłuszczów przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zachorowania, ale też spowalniają procesy starzenia się skóry.

smażona-ryba.jpg
foto.123rf.com

Dlatego nie warto smażyć ryb na oleju, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6, czyli na oleju słonecznikowym i kukurydzianym, a najlepiej jest piec rybę albo gotować na parze lub grillować.

Jeśli już chce się smażyć na oleju, to lepiej wybierać te tłoczone na zimno i dobrej jakości.

Nie poleca się też łączyć ryb z majonezem albo sałatką z sosem winegret.

Grzyby i alkohol

Połączenie alkoholu z grzybami może być szkodliwe dla zdrowia, ponieważ grzyby już same w sobie są ciężkostrawne i bardzo obciążają wątrobę, a jeżeli do tego dodać się alkohol, to mogą hamować rozkład alkoholu.

grzyby-alkohol.jpg
foto.123rf.com

Tak samo jest z grzybami marynowanymi, które najczęściej spożywa się, jako zakąskę.

Okazuje się, że po spożyciu niektórych grzybów alkoholu nie powinno się spożywać nawet przez kilka dni.

Pomidor z twarogiem

W pomidorach znajdują się silnie działające kwasy, kiedy połączy się go z białym serem, to zawarty w nim wapń, wejdzie w reakcje z tymi kwasami, a wtedy dochodzi do wytworzenia się nierozpuszczalnych kryształków.

pomidor-twaróg.jpg
foto.123rf.com

Kryształki te odkładają się w stawach i blokują je, ale też powodują ból podczas poruszania się.

Czytaj także: POKARMY I SKŁADNIKI ODŻYWCZE REGENERUJĄCE ORGANIZM

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.