DLACZEGO TWÓJ MÓZG POTRZEBUJE WAKACJI?
Dlaczego twój mózg potrzebuje wakacji? A chociażby dlatego, że żyjemy w świecie mającym obsesję na punkcie wydajności i pracowitości. Zbyt wiele mówi się o pracy, a za mało o wakacjach. Jednak znalezienie czasu na relaks i oderwanie się od codziennego stresu ma kluczowe znaczenie, szczególnie dla naszego mózgu. Zaraz wszystko zrozumiesz…
Nasz mózg spala dużo energii
Przez długi czas naukowcy wierzyli, że mózg zawsze pozostaje aktywny, nawet gdy odpoczywamy lub śpimy.
Jednak pojawienie się EEG i rezonansu magnetycznego ujawniło inną rzeczywistość: nasz mózg wyłącza obszary, które nie są używane.
W rzeczywistości różne czynności aktywują różne części mózgu, ale przy tym wcale nie dochodzi do oszczędzania naszej energii.
Nie możemy zapominać, że mózg zużywa około 20% energii wytwarzanej przez ciało i wymaga dostarczenia dodatkowych kilkunastu procent energii, gdy np. czytamy książkę.
Brak odpoczynku sprawia, że nasz organizm zaczyna zużywać zbyt dużo energii, co z kolei wpływa negatywnie na naszą efektywność.
Kiedy nie „wysyłamy” mózgu na wakacje, zaczynają się problemy z kompleksowym rozwiązywaniem spraw w życiu zawodowym i prywatnym.
Ciągłe życie na wysokich obrotach męczy nie tylko fizycznie, ale i psychicznie, dlatego urlop to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy zwiększyć pokłady energii.
7 powodów, dla których warto wziąć urlop
Kiedy wyślesz siebie i swój mózg na wakacje, odczujesz wiele korzyści, które wpłyną na całe twoje życie.
A oto i siedem powodów, które pokażą ci, że naprawdę warto nie odwlekać wzięcia urlopu w nieskończoność.
- Zwiększa kreatywność – wakacje pozwalają nam odłączyć się od świata, w którym żyjemy na co dzień i pozostawić mózg z dala od spraw życia codziennego. Taki detoks pozwala odpocząć i nabrać energii na tyle, by po powrocie z urlopu zachwycać innych nowymi pomysłami.
- Pomaga nam podejmować lepsze decyzje – po relaksującym spacerze, a nawet po drzemce, nasze procesy poznawcze ulegają poprawie, szczególnie te dotyczące uwagi i pamięci. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Amsterdamie ujawniło, że nawet przed podjęciem ważnej decyzji lepiej jest odpocząć. W rzeczywistości miłe wakacje umożliwiają nam osiągnięcie dystansu i integrują informacje, co pomaga nam podejmować lepsze decyzje.
- Uwalnia od stresu – urlop to najlepsze antidotum na stres. Odpoczynek od problemów związanych z pracą i codzienną rutyną pomaga nam się zrelaksować, zmniejszyć poziom lęku i dać naszemu ciału szansę na naprawienie uszkodzeń i regenerację.
- Tworzy nowe pomysły – każda przerwa jest dobra dla mózgu, ale okres wakacji daleko od domu w kontakcie z innymi kulturami jest jak prawdziwe SPA dla mózgu, który w tym czasie tworzy nowe pomysły. Widać to na przykładzie badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Singapurze, w którym podkreślono również, że stopień naszej kreatywności staje się tym większy, im chętniej zagłębiamy się w nowe zwyczaje, jakie odnajdujemy w nowym kraju.
- Sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi – przewlekły stres przyczynia się do zwiększenia poziomu depresji i lęku. W rzeczywistości ludzie, którzy nie biorą urlopu, trzy razy częściej cierpią z powodu depresji i lęku niż ci, którym udaje się regularnie odpocząć od pracy. Według naukowców dwa tygodnie wakacji w roku wystarczą, aby się zrelaksować i poczuć się znacznie szczęśliwiej.
- Poprawia koncentrację – chociaż może się to wydawać sprzeczne, faktem jest, że wakacje pomagają nam się skupić. W rzeczywistości chroniczny stres bezpośrednio wpływa na część mózgu związaną z pamięcią i osiąganiem celów. Dlatego ludzie, którzy pracują w sposób ciągły bez urlopu, często czują się zablokowani i mają trudności z koncentracją. Z kolei, kiedy wracamy z wakacji, czujemy się pełni energii, nasza zdolność reagowania wzrasta i jesteśmy w stanie dłużej skupić się na wykonywanym zadaniu.
- Zwiększa wydajność – bycie produktywnym nie musi oznaczać spędzania dużo czasu w pracy. W rzeczywistości większość ludzi deklaruje większą satysfakcję ze swojej pracy, gdy mają możliwość regularnego wyjazdu na wakacje. To poczucie satysfakcji jest wprost proporcjonalne do wydajności, ponieważ im człowiek bardziej usatysfakcjonowany z warunków pracy, tym lepiej ją wykonuje.
Chwila wytchnienia dla mózgu i całego organizmu nie musi być ani częsta, ani bardzo długa.
Przynajmniej raz w roku pozwól sobie na 10-dniowe wakacje, podczas których zmienisz otoczenie, poznasz nowe rzeczy, nabędziesz nowych doświadczeń, uważnie będziesz obserwować nowe miejsca i przy tym skupisz się na byciu tu i teraz.
Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ
⇒ Czytaj także: MOBILIZUJĄCA MUZYKA – WPROWADŹ MÓZG W STAN GAMMA
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.