KONOPIE POCHODZĄ Z TYBETU I MAJĄ 28 MILIONÓW LAT!

Konopie pochodzą z Tybetu – fascynujące badanie opublikowane 14 maja 2019 r. w czasopiśmie Vegetation History and Archaeobotany, przedstawia szczegóły pracy zespołu naukowców z University of Vermont. Badacze przedstawiają dowody na to, że roślina konopi ewoluowała 28 milionów lat temu na określonym obszarze Wyżyny Tybetańskiej.

Przodkowie konopi

Badanie miało na celu ustanowienie najstarszych wspólnych przodków rośliny konopi.

Zespół badaczy pod kierunkiem Johna McPartlanda z University of Vermont przeanalizował dane dotyczące rozmieszczenia roślin typu dzikiego, korzystając przy tym ze 155 badań roślin odkrytych w skamieniałościach.

Dążąc do określenia nieznanego pochodzenia współczesnych konopi, naukowcy ujawnili, że roślina ta kwitła w suchych warunkach stepowych, w rejonie północno-wschodniego Płaskowyżu Tybetańskiego w pobliżu jeziora Qinghai około 28 milionów lat temu.

jezioro-qinghai.jpg
Jezioro Qinghai fot.123rf.com

Mimo że pyłek konopi jest wizualnie podobny do pyłku chmielu, naukowcom udało się rozróżnić oba gatunki i ustalono, że chmiel i konopie mają wspólnego przodka.

Skąd konopie w Tybecie?

To badanie daje bogatsze zrozumienie nie tylko „kiedy” wyewoluowały pierwsze rośliny konopi, ale także „kiedy” humanoidy zaczęły je stosować jako leki i element obrzędów rytualnych.

Miejsce pochodzenia konopi, które ma tu kluczowe znaczenie, znajduje się zaledwie kilkaset kilometrów od jaskini krasowej Baishiya, którą kiedyś była zamieszkiwana przez starożytnych krewnych Homo sapiens – Denisowian.

Nie wiadomo, czy tamtejsi Denisowianie korzystali z konopi, ponieważ ziemia znajdowała się wówczas w środku epoki lodowcowej i warunki klimatyczne mogły uniemożliwiać wzrost tych roślin.

Denisowianie mogli jednak przywozić nasiona konopi z innych lokalizacji, co potwierdza obecność pyłku marihuany, który znaleziono w piasku i ziemi w jaskini Denisowa na Syberii, gdzie po raz pierwszy zidentyfikowano skamieniałości tego prehistorycznego ludu.

konopie-tybet.jpg
foto.123rf.com

Wielka migracja

Z Płaskowyżu Tybetańskiego, konopie dotarły do Europy około 6 milionów lat temu i rozprzestrzeniły się aż na wschodnie Chiny ok. 1,2 miliona lat temu.

W ciągu tysiącleci konopie migrowały na cały świat.

Przez Afrykę dotarły do ​​Ameryki Południowej w XIX wieku, penetrując Stany Zjednoczone na początku XX wieku.

Ostatecznie w ciągu ostatnich 130 000 lat konopie pojawiły się wszędzie.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.