KAP, KAP PŁYNĄ ŁZY… – KILKA FAKTÓW NA TEMAT PŁACZU
Okazuje się, że śmiech to zdrowie, ale czy płacz może nam również wyjść na zdrowie? Możemy płakać z różnych powodów, np. ze wzruszenia, nerwów, ze śmiechu, a czasami nawet z powodu krojenia cebuli. Jednak, czy w zależności od powodu płaczu, łzy mogą się różnić? Do czego one nam służą i czym tak naprawdę są łzy? Dlaczego jedni wylewają litry łez, a innym wystarczy tylko ich uronienie?
Rodzaje łez oraz ich skład i właściwości
Można wyróżnić trzy rodzaje łez:
- podstawowe,
- odruchowe,
- emocjonalne.
Łzy podstawowe
to te łzy, które nawilżają oraz chronią gałkę oczną, a także śluzówkę nosa.
Natomiast łzy odruchowe wydzielają się w wyniku podrażnienia oka, a łzy emocjonalne mają związek z odczuwaniem emocji.
W składzie łez podstawowych można znaleźć wodę, chlorek sodu, białka oraz substancje, które mają działanie odkażające, np. lizozym.
Nie każdy z nas wie o tym, że łzy są bardzo sterylne i gdyby udało się zebrać ich dużą ilość, to mogłyby nam posłużyć, jako środek antybakteryjny oraz odkażający.
Właściwości łez zostały odkryte przez Alexandra Fleminga i to odkrycie zostało dokonane przypadkowo.
Z oka w czasie badań przez przypadek na szkiełko laboratoryjne skapnęła mu łza, na którym znajdowały się szczepy bakterii.
Szkiełko to leżało później u niego przez kilka dni w pracowni i dopiero po tych kilku dniach ponownie obejrzał je pod mikroskopem.
Wtedy okazało się, że szczepy bakterii całkowicie zniknęły i w związku z tym postanowił bliżej przyjrzeć się łzom.
Poza właściwościami odkażającymi łzy mają również właściwości przeciwbólowe, a do tego podczas płaczu w organizmie uwalnia się hormon prolaktyny i dlatego przy różnych napięciach emocjonalnych łzy zaczynają nam przynosić ulgę.
Jeśli popatrzeć na fizjologię, to łzy spowodowane emocjami są wtedy, gdy u danego człowieka dochodzi do szybkiego przejścia od aktywności systemu współczulnego do aktywności systemu przywspółczulnego.
Chodzi tutaj o stan takiego wysokiego napięcia, a następnie powrót do równowagi i ozdrowienia.
W takim przypadku łzy nie będą oznaką radości ani smutku, ale będą przejawem przejścia od stanu pobudzenia do osiągnięcia równowagi.
Poza tym łzy zawsze będą dotyczyły czegoś konkretnego, czyli jakiegoś obrazu, myśli lub wspomnienia, które naruszają równowagę zarówno psychologiczną, jak i neurofizjologiczną.
Oglądając różne rodzaje łez pod mikroskopem, widać, że są różnice pomiędzy łzami podstawowymi, odruchowymi i emocjonalnymi.
Wynika to z różnic w ich składzie chemicznym.
Jeśli chodzi o łzy odruchowe, to są one wydzielane w wyniku podrażnienia oka, czyli zatarcie, kaszel albo intensywne światło i w związku z tym będą zawierały więcej wody oraz będą miały wyższą zawartość przeciwciał, których celem byłoby powstrzymanie ewentualnego zakażenia.
W przypadku łez emocjonalnych, w ich składzie można znaleźć prolaktynę, enkefalinę leucynową, która ma działanie przeciwbólowe, a także ACTH, czyli hormon adrenokortykotropowy, który jest odpowiedzialny za pobudzanie wydzielania hormonów stresu, czyli kortyzolu oraz adrenaliny.
Ponadto w łzach emocjonalnych jest o 25% więcej białka niż w łzach podstawowych, a poprzez to mają bardziej lepką konsystencję i wolnej spływają po twarzy i dzięki temu są bardziej widoczne dla innych osób.
Dlaczego nie powinno się powstrzymywać łez?
Jeśli spotykają nas sytuacje stresujące, to łzy przynoszą rozładowanie napięcia, a wtedy ich powstrzymywanie może wywołać bezsenność, stany depresyjne oraz agresję i nadpobudliwość.
Z kolei tłumienie emocji może doprowadzić do chorób serca, wrzodów żołądka, silnej nerwicy, a nawet chorób autoimmunologicznych.
Płacz to zdrowie!
Okazuje się, że tak naprawdę płacz to zdrowie.
Dzieje się tak, ponieważ powoduje on uwolnienie hormonów, czyli opioidów oraz oksytocyny, które działają jak naturalny środek przeciwbólowy, a poprzez to przynoszą natychmiastową ulgę.
Do innych zdrowotnych zalet płaczu zalicza się ulgę dla oczu, ponieważ łzy zapobiegają wysuszeniu spojówek i nawilżają je.
Łzy to również doskonały środek bakteriobójczy, a dzieje się to głównie dzięki zawartemu w nich związkowi, jakim jest lizozym.
Pozwala on na zabicie niektórych rodzajów bakterii, a dzieje się to już w kilka minut od kontaktu z nimi.
W związku z tym płacz zabezpiecza nas przed zarazkami, które mogłyby doprowadzić do wywołania infekcji.
Łzy to także sposób na eliminację toksyn, gdyż są jednym z elementów naturalnego procesu wydalania szkodliwych substancji z organizmu, które mogły się w nim nagromadzić, np. z powodu stresu.
Płacz może również zredukować stres, a jest to możliwe dzięki temu, że w tym przypadku są one swego rodzaju odpowiednikiem potu, a wydalenie potu oraz łez z organizmu bardzo skutecznie obniża poziom stresu.
Łzy mogą także poprawić samopoczucie.
Przemęczenie, nerwowość, niepokój, a nawet depresję wywołuje wysokie stężenie manganu w organizmie, ale to właśnie mangan wydalany jest z organizmu razem ze łzami, a to z kolei pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie.
Funkcje łez
Jedną z najważniejszych funkcji łez jest oczyszczanie powierzchni gałki ocznej nie tylko z bakterii, ale również z kurzu, pyłu oraz innych drobnoustrojów.
Jeśli takie zanieczyszczenie jest duże, to przez gruczoły łzowe wydzielana jest dodatkowa ilość łez, co wywołuje łzawienie.
Poprzez to możliwe jest pozbycie się nadmiaru zanieczyszczeń, które usuwane są razem ze łzami odpowiednimi kanalikami w obrębie powiek, a są to tzw. drogi łzowe.
Poza właściwościami antybakteryjnymi, przeciwwirusowymi i przeciwgrzybicznymi, łzy sprawiają, że rogówka jest odżywiona oraz nawilżona, co wpływa korzystnie na jakość widzenia.
Osoba dorosła statystycznie wydziela 1,5 – 2 ml łez na dobę.
Śmiech i płacz na zdrowie!
i płacz to dwa zjawiska, które codziennie pojawiają się w naszym życiu.
Analizując je z fizjologicznego punktu widzenia, to oba te zjawiska są do siebie bardzo podobne, ponieważ oba mają wpływ na nasze oddychanie i ciśnienie krwi.
Osoby, które śmieją się godzinę dziennie, tracą również 14 gramów tłuszczu.
Niektórym wydaje się to mało, ale sumując to wszystko razem, to w ciągu roku wychodzi nam, że stracimy jakieś 5 kg.
Poza tym śmiech sprawia, że zwiększa się nasza samoocena, spowalnia się starzenie, likwiduje stres oraz towarzyszące temu napięcie.
Taki sam efekt wywołuje również płacz.
Dlatego nie tylko śmiejmy się, ale również płaczmy na zdrowie.
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.