5-HTP (EKSTRAKT GRIFFONIA SIMPLICIFOLIA) JAKO NATURALNY ANTYDEPRESANT
5-HTP (5-hydroksytryptofan) to naturalny aminokwas, pochodna tryptofanu. Jest on związkiem będącym bezpośrednim prekursorem serotoniny (hormonu szczęścia) oraz melatoniny. Pozyskuje się go najczęściej z nasion czarnej fasoli afrykańskiej (Griffonia simplicifolia). Jego suplementacja łagodzi objawy depresji, menopauzy oraz ogółem ma duży wpływ na nasze samopoczucie, łaknienie i sen.
Griffonia simplicifolia, czyli czarna fasola afrykańska
Griffonia simplicifolia, czyli czarna fasola afrykańska
to roślina, która od wieków była stosowana w medycynie naturalnej, głównie wśród mieszkańców Zachodniej i Centralnej Afryki.
W dzisiejszych czasach w wielu krajach 5-HTP można kupić bez recepty.
Sprzedawany jest jako doskonały suplement na poprawę nastroju i jakości snu.
Ponadto obniżenia apetyt.
Jako prekursor serotoniny był znany już w latach 50. XX wieku.
Wówczas był składnikiem produktów spożywczych dla niemowląt, a także dodawano go do preparatów przeznaczonych do dożylnego odżywiania.
W 1989 roku został zakazany w wielu krajach, ponieważ po serii zgonów osób zażywających pewną partię preparatu, z góry przyjęto, że wszelakie preparaty i leki zawierające tryptofan oraz jego pochodne są niebezpieczne dla zdrowia.
W toku śledztwa okazało się, że sam 5-HTP jest bezpieczny, a zgony spowodowane były zanieczyszczeniem preparatu niebezpiecznym środkiem, który dostał się do produktu podczas produkcji.
Tajemnicze 5-HTP
5-HTP, czyli 5-hydroksytryptofan
jest pochodną tryptofanu i stanowi bezpośredni prekursor neuroprzekaźnika zwanego serotoniną oraz pośrednio jest prekursorem melatoniny, hormonu snu.
Ten naturalny aminokwas ma działanie nootropowe, czyli niejako „podkręcające” mózg.
5-HTP zaliczany jest do środków antydepresyjnych drugiej generacji.
Powszechnie uzyskiwany jest z nasion czarnej fasoli afrykańskiej, aczkolwiek jego źródłem są także jadalne grzyby.
Zdecydowanie największa jego ilość znajduje się w ekstraktach z nieprzetworzonych owocników twardnika japońskiego, czubajki kani oraz maślaka sitarza.
Ponadto w pokarmach typu drób, wieprzowina, jaja, mleko, ser, jogurt, a także płatki owsiane, awokado, czekolada oraz kiełki pszenicy występuje L-tryptofan, z którego to w organizmie powstaje 5-HTP.
5-HTP aż w 70 proc. przedostaje się do krwi, dlatego też uznawany jest za znakomicie wchłaniający się z przewodu pokarmowego.
Ponadto bardzo łatwo przekracza barierę krew-mózg, a zatem ma wpływ przede wszystkim na centralny układ nerwowy.
Aminokwas ten nie konkuruje z innymi substancjami z tej grupy, dlatego też do jego transportu w organizmie nie jest niezbędna specjalna cząsteczka.
Na depresję, menopauzę i nie tylko
Warto podkreślić, iż niedobór tryptofanu w diecie może być istotną z przyczyn wystąpienia depresji.
Jego suplementacja może wyrównać braki i tym samym równocześnie zwiększyć produkcję serotoniny.
Istotny jest również fakt, iż u chorych, u których występują lęki napadowe, zapobiega on długotrwałemu utrzymywaniu się podwyższonego stanu kortyzolu po atakach paniki.
Wykazano również, iż 5-HTP jest bardzo skuteczny w leczeniu zaburzeń snu.
W kwestii tej badania przeprowadzono na kotach.
Podano im 5-HTP w ilości 40 mg na 1 kg masy ciała.
U zwierząt tych po podaniu substancji wystąpiła zwiększona senność.
Ponadto w badaniach z udziałem ludzi wykazano jego skuteczność w przeciwdziałaniu zaburzeniom snu.
5-HTP jest również środkiem wspomagającym kontrolę masy ciała.
Wpływa na szybsze pojawienie się uczucia sytości, a tym samym na zmniejszenie ilości pobranego pokarmu poprzez wzrost serotoniny w podwzgórzu.
Stwierdzono, że u osób otyłych, które go stosują, ilość ta zmniejszyła się aż o 38 proc.
Ponadto wyższa aktywność serotoniny w podwzgórzu wpływa na nawyki żywieniowe i osoby stosujące 5-HTP spożywają zdecydowanie mniej węglowodanów.
Na uwagę zasługuje również informacja, iż stosowanie inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny zmniejsza odczuwanie uderzeń gorąca w okresie menopauzy.
Spadek uderzeń gorąca u pacjentek go stosujących wyniósł aż 64 proc.
Z kolei zaś u osób z zespołem lęku napadowego oraz cierpiących na lęki nocne zwiększona wartość serotoniny może zapobiec atakom wspomnianych chorób.
W sytuacji tych zaburzeń terapia 5-HTP ma bardzo dobre efekty.
Znacznie zmniejsza się częstotliwość ataków paniki i lęków nocnych u osób ją stosujących.
W jednym z badań potwierdzających to działanie, dzieciom, u których zanotowano lęki nocne, podawano 5-HTP codziennie przed snem w ilości 2 mg/kg masy ciała.
Suplementacja ta trwała przez trzy tygodnie.
Po okresie tym aż u 93 proc. badanych wystąpiła poprawa.
Efekt ten utrzymał się przez około 5 miesięcy u około 83 proc. badanych dzieci.
Dawkowanie i środki ostrożności
Zalecane jest stosowanie podczas kuracji jednorazowo lub w podziale na kilka części około 400 mg dziennie ekstraktu z Griffonia simplicifolia.
W celu zmniejszenia wagi warto przyjmować go w trakcie posiłku.
W przypadku depresji zaleca się sukcesywne zwiększanie dawki od 150 mg przez 2 tygodnie do 400 mg ekstraktu z Griffonia simplicifolia przez następne 4 tygodnie.
Celem zwiększenia efektów terapeutycznych, 5-HTP warto łączyć z kozłkiem lekarskim lub ekstraktem z kakaowca, L-tyrozyną, EGCG.
Należy zapamiętać, iż 5-HTP nie należy łączyć z antydepresantami, które działają jako inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, bowiem może to prowadzić do śmierci.
Ponadto należy przerwać jego przyjmowanie na dwa tygodnie przed zabiegiem chirurgicznym.
Zalecane jest także zachowanie szczególnej ostrożności podczas stosowania z lekami nasennymi, gdyż może to zwiększyć intensywność działania.
Reasumując, można powiedzieć, iż 5-HTP przynosi wiele korzyści.
Wśród nich warto wymienić przede wszystkim zmniejszenie apetytu oraz spożycia węglowodanów, a także poprawę nastroju i łagodzenie objawów menopauzy, łagodzenie zaburzeń lękowych oraz depresji.
⇒ Czytaj także: ZDROWY RELAKS – NAJLEPSZY ANTYDEPRESANT
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
https://www.youtube.com/watch?v=o8AE-9kIQis