METODA 5S – JAPOŃSKI SPOSÓB NA ŁAD I HARMONIĘ W PRACY

Metoda 5S to stosowany od kilkudziesięciu lat w Japonii sposób wykorzystania pełni potencjału pracowników, skupiający się na poprawie czystości i porządku oraz samodyscypliny. Z biegiem lat metoda ta rozpowszechniła się na całym świecie. Dziś największe korporacje próbują nauczyć swoich pracowników, że ład i harmonia stanowiska pracy oraz umiejętne organizowanie przestrzeni roboczych, pozwalają na większą efektywność i sukces.

Zewnętrzny bałagan = wewnętrzny chaos

Bałagan w naszym otoczeniu jest często wyrazem naszego wewnętrznego chaosu.

Co prawda mówi się, że ludziom kreatywnym najlepiej tworzy się w zdezorganizowanych przestrzeniach, ale badania podkreślają, że dla większości śmiertelników to ład i porządek przynoszą lepsze korzyści.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Nowym Meksyku ujawniło, że bałagan i chaos otoczenia generuje więcej negatywnych doświadczeń.

Nie tylko utrudnia nam znalezienie potrzebnej rzeczy, wywołując tym samym frustrację, ale także rodzi negatywne emocje.

Poza tym chaos ogranicza naszą zdolność koncentracji oraz zmniejsza zdolność mózgu do przetwarzania informacji.

Dlatego nie dziwi fakt, że bardzo stare systemy filozoficzne, takie jak japoński Zen, przywiązują wielką wagę do porządku.

metoda-5s.jpg
fot.123rf.com

Nieodłączną częścią praktyki Zen jest samu, czyli uważna praca.

Odnosi się ona do umiejętności wykonywania najprostszych zadań codziennego życia takich jak sprzątanie, pielęgnowanie ogrodu czy prace remontowe z koncentracją, uwagą, energią i wewnętrznym porządkiem, jak ze swego rodzaju medytacją.

Metoda 5S

Japońska metoda 5S to sposób organizowania przestrzeni roboczych, w którym stosowane są zasady samu.

Pięć zasad-etapów, które składają się na całą metodę, zostało opracowanych w japońskim przemyśle wytwórczym, aby pomóc ludziom w optymalizacji ich pracy.

Z czasem zasady te przejęły duże firmy zagraniczne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby mógł je stosować każdy z nas, nawet na gruncie prywatnym podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Szczegóły metody 5S

Seiri (sortowanie, selekcja) –

to etap, który wymaga uporządkowania przestrzeni roboczej w celu pozbycia się rozpraszających rzeczy, kiedy musimy zabrać się do pracy.

Zgodnie z tą zasadą powinniśmy odrzucić wszystkie przedmioty, których nie potrzebujemy i usunąć je z pola widzenia, aby nie zaśmiecały naszej uwagi.

Seiton (organizacja, systematyka) – to zasada, która odnosi się do uporządkowania i znalezienia miejsca na wszystkie rzeczy, które pozostały na stanowisku pracy po pierwszym etapie.

Należy je tak uporządkować, abyśmy mieli do nich szybki dostęp i nie tracili na ich poszukiwanie cennego czasu.

Przykładowo, jeśli pracujesz na komputerze, dobrym rozwiązaniem będzie porządkowanie trzymanych na nim dokumentów w osobne dobrze opisane foldery.

Seiso (czyszczenie, sprzątanie) – to zachęcanie do codziennego sprzątania naszej przestrzeni roboczej z brudu, kurzu, wiórów i innych zanieczyszczeń, uczynieniu miejsc pracy i urządzeń doskonale czystymi.

Seiketsu (standaryzacja, schludność, utrzymanie czystości) – etap ten wymaga ustanowienia procedur i harmonogramów w celu zapewnienia sobie spójności pracy.

Akceptujemy wszystkie poprzednie zasady „S” i staramy się wykonywać wszystko zgodnie z ustaleniami.

Tworzymy nowe nawyki, które są skuteczne, nie tylko pod względem produktywności, ale także dla naszego zdrowia psychicznego.

Zapisujemy je w harmonogramie i włączamy je w naszą codzienność.

Shitsuke (samodyscyplina) – musimy przestrzegać zasad czterech poprzednich „S” i uczynić z porządku i czystości zwyczajowe praktyku.

Na tym etapie musimy upewnić się, że metoda 5S wygrywa walkę z naszym lenistwem.

Warto wówczas analizować uzyskane wyniki i w razie potrzeby zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, aby je poprawić.

Metodę 5S można zastosować do wszelkiego rodzaju zadań, nie tylko po to, by działać produktywniej, ale także po to, by rozwijać swoją wyobraźnię i stymulować umysł do intensywniejszej pracy.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=nRTLDHFc45A